A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Már csak néhány hét, és itt az írásbeli!

A központi írásbelire való jelentkezésen már túl vagyunk, vár még egy Mikulás, egy karácsony, egy szilveszter, aztán a zord január, amikor csak tanulunk és tanulunk. Mert január 20-án meg kell írni a tesztet.

Fotó: Shutterstock.com

Nem árt tudni, hogy ha a jelentkezési lapot a határidőig be is nyújtották a vizsgaszervező intézménybe, de a tanuló mégsem tud ott részt venni a vizsgán, ahová jelentkezett, mert például elköltöztek, akkor keresni kell egy másik vizsgaszervező középiskolát, és ott az iskola igazgatójával egyeztetni arról, hogy fogadja-e a késve benyújtott jelentkezést.

Ugyancsak a vizsgát szervező iskola igazgatója dönthet arról is, hogy jogosult-e egy diák a pótló írásbeli vizsgára: pótlóvizsgát csak azok a jelentkezők írhatnak, akik a központi vizsgán, január 20-án, alapos ok miatt nem tudtak részt venni. Ebben az esetben a vizsgázóknak indoklással alátámasztott írásos kérelmet kell az intézmény igazgatójához benyújtani. (A pótlóvizsga időpontja: 2024. január 30-án 14 óra.)

Vizsgaismétlésre nincs mód, minden tanuló csak egyszer tehet azonos típusú központi írásbeli vizsgát.

Hogyan készüljünk a vizsgákra?

Fotó: Shutterstock.com

A fejben tárolt ismereteken kívül a legfontosabb a nyugalom megőrzése. Ha jó tündér lenne a szülő, szerezne a gyermeknek egy varázspálcát, ami megnyugtatja a felvételi napján, eloszlatná minden aggodalmát, hogy koncentrálni tudjon, és ne essen pánikba.

Ehhez a szülő varázspálca nélkül is hozzájárulhat, ha nem rémisztgeti a gyermeket azzal, hogy égszakadás lesz, ha a felvételi nem sikerül. Hasznos, ha a gyermek sokat van a friss levegőn, sportol, esetleg jógázik, légzőgyakorlatokat csinál, esetleg meditálni is megtanul. Nem csak a felvételi alkalmára üdvözítő ez, hanem mindörökké.

Amúgy sem áll meg a világ forgása egy felvételi miatt, ráadásul jobb, ha tudjuk, hogy a gyerekek többsége alulteljesít egy ilyen stresszes helyzetben – különösen, ha a központi vizsga napján éri az első ilyen ’élmény’.

A statisztikák szerint a tantárgyankénti maximális 50 pontot (vagy ehhez közeli értéket) alig éri el bárki is. 2023-ban a nyolcadikosoknál a magyareredmény átlagosan 33,9 pont volt, a matematika pedig 21,9 pont. A négy- és hatosztályos intézményekbe felvételizőknél 1-2 ponttal magasabb volt az átlageredmény. És, ugye, az iskoláknak mindenképp be kell tölteni a termeket.

Persze, tudásban is gyarapodni kell…

Érdemes a tudásanyagot is fejleszteni. Az előző évek tesztlapjai megtalálhatók például az Oktatási Hivatal oldalán, de a csoportos felkészítők és próbafelvételik még hasznosabbak, mert ott el is magyarázzák, miért úgy kell megoldani a feladatot, ahogy, ráadásul a csoportos vizsgahelyzet sem lesz ismeretlen.

Sok tanulónál az is nehézséget jelenthet, hogy olvashatóan írjon, ne veszítsen pontot amiatt, mert a jó választ a tanár nem tudta elolvasni. A szépírást is lehet gyakorolni.

Azért is fontos a központi felvételi feladatainak rutinszerű gyakorlása, mert bár a tárgyi tudás számít, de valójában a vizsga a képességek és készségek felméréséről szól, azt nézi, megy-e a diáknak a fejben számolás, van-e térlátása, mennyire logikus a gondolkodása, és milyen szinten tud összpontosítani.

A magyarfelvételin van szövegértési és fogalmazási feladat is: sok múlhat azon, milyen a gyerek szókincse, vagy azon, hogy mennyire tudja a játékos nyelvi feladatokat megoldani.

Fotó: Shutterstock.com

Hogyan vizsgázik egy sajátos nevelési igényű (SNI) tanuló?

Az SNI-s diákok szülei először is annak kell, hogy utánanézzenek, hogy a továbbtanulásra választott középiskola az SNI-s tanulók esetében igényli-e a központi írásbeli vizsgát (mindkét tárgyból, csak az egyikből, vagy netán egyikből sem). Az SNI-s tanulókra vonatkozó felvételi követelményeket az iskolák ugyanis egyedileg határozzák meg, mint ahogy azt is, hogy a központi felvételi alóli felmentés esetén miként mérik fel az adott diák tudását, és mi alapján bírálják el a felvételi jelentkezését.

Mivel minden diáknak célszerű több iskolát kinézni, amelyben szívesen tanulna tovább, az SNI-sekre vonatkozó feltételeket is iskolánként kell végigtanulmányozni, és megfontoltan dönteni az esetleges felmentetésről, nehogy éppen a felvételi vizsga hiánya miatt kerüljön nehéz helyzetbe a gyermek.

Ha az SNI-s tanuló végül mégis a központi írásbeli vizsga alóli felmentését kéri, akkor ezt a továbbtanulásra kiválasztott középfokú iskolától kell igényelnie.

Az SNI-s diák a következő kedvezményekre lehet jogosult a középfokú felvételi eljárás során: egyes tantárgyakból, tantárgyrészekből mentesítés az értékelés és a minősítés alól, hosszabb felkészülési idő a vizsga során (pl.: szóbeli vizsga során), az iskolai tanulmányai során általa használt, megszokott eszközök használata.

Ahhoz, hogy ezeket a kedvezményeket igénybe vehesse, a vizsgára történő jelentkezéskor a vizsgaszervezést érintő speciális körülményekre, illetve eszközökre vonatkozó kérelmet is be kell adni!

Fotó: Shutterstock.com

Érdemes megnézni a felvételi értékelését

Erre nyilván majd csak az írásbeli elkészítése után lesz lehetőség, de hogy a vizsgát követő 8 napon belül pontosan melyik nap lesz ez, azt az adott iskola dönti el. Mindenképpen érdemes bemenni, és ránézni a kijavított tesztre, mert gyakori, hogy 1-2 pluszpontot még összevadászhatunk a gyereknek, ami a felvételi összpontszámoknál még igen jól jöhet. A dolgozatokról nyugodtan készíthetünk fotókat is. A javítókulcs alapján tehát észrevételt lehet tenni, és azt az igazgatónak címezve be kell nyújtani írásban.

Később még egy alkalommal el kell látogatnunk a vizsgahelyszínre, hogy átvehessük az értékelőlapot. Hogy mikor, azt szintén az iskola honlapjáról tudhatjuk meg. Az eredeti értékelőlapot mindig tartsuk meg, csak fénymásolatokat csatoljunk majd később az iskolai jelentkezések idején!

Fontos weboldalak

Az előző évek központi írásbeli feladatlapjai és megoldókulcsai itt érhetők el: https://www.oktatas.hu/kozneveles/kozepfoku_felveteli_eljaras/kozponti_feladatsorok

Részletes leírás az SNI és BTMN diákok részvételéről a középfokú felvételi eljárásban:

https://www.oktatas.hu/pub_bin/dload/kozoktatas/beiskolazas/tajekoztatok/7._KIFIR_kulonleges_banasmodot_igenylo_tanulok.pdf

Címkék: középiskolai felvételi, központi írásbeli, pótló írásbeli, sni tanulók a fevételin

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!