A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Húsvéti és böjti tradicionális ételek

A negyvennapos nagyböjt után következik a húsvét, amely idén április 12-én kezdődik. A visszafogott étkezés után eleink ilyenkor tartottak nagy lakomát. Számos tradicionális étel kapcsolódik ehhez az ünnephez. Ugyanakkor ilyenkor is érdemes az egészségesebb alternatívákat kipróbálni. Ehhez is mutatunk egy receptet.

Fotó: Shutterstock.com

Böjti ételek

A negyvennapos böjt manapság korántsem olyan szigorú, mint amilyen a XI. századig volt. Addig a böjtölők naponta késő délutánig semmit sem ettek. Amikor már étkezhettek este, akkor sem került a tányérra hús, tejtermék és tojás.

Ma szigorú böjti napnak csak a hamvazószerda és nagypéntek számít. Tilos húst enni ezeken a napokon, és egyszer szabad csak jóllakni. (Természetesen a betegektől, gyerekektől és a hatvan év felettiektől nem várja el az egyház a nagyböjtöt.)

Dédnagyanyáink, nagyanyáink számos böjti ételt találtak ki, de vannak elhíresült receptek is. Ilyen például a cibereleves, tejleves vagy olyan tésztaételek, mint például a mákos csík.

A böjti ételek jellemzője, hogy egyszerűek, teljesen húsmentesek, sokszor még zsírt sem használnak hozzájuk. Ugyanakkor nem feltétlenül íztelenek. Remek példája ennek az aszaltszilva-leves, amely egy édes előétel. Ha egy kicsit felturbózzuk, bármikor megállja a helyét az év bármely napján, és ünnepnapkor is. 

Böjti aszaltszilva-leves másképp

Fotó: Shutterstock.com

Hozzávalók: 10-12 db aszalt szilva, 4 evőkanál méz, 1 evőkanál vaj, 1 kis doboz tejföl, 2 dl habtejszín, csipet só, fahéj ízlés szerint, 1 dl édes fehérbor, 2-3 evőkanál étkezési keményítő.

Elkészítése: A megmosott aszalt szilvát vízben feltesszük főni, majd hozzátesszük a mézet, a fahéjat és a sót. Közben a borban elkeverjük az étkezési keményítőt. Akkor adjuk a leveshez és keverjük el benne, ha már az aszalt szilva megpuhult. Ezután következhet a tejföllel összekevert tejszín, melyet ugyancsak a levesbe öntünk. Utolsó fázisként pedig a vajat is belekeverjük. 

Húsvéti ételek

A nagyböjt után, ahogy az ünnep neve is elárulja, már lehetett húst fogyasztani. A tradicionális húsvéti ételek a főtt-füstölt sonka, főtt tojás, torma és a kalács. Ez utóbbi lehetett fonott vagy akár töltött. A lényeg az, hogy kelt tésztából készüljön. Sok helyen nem is volt édes, hanem sós ízesítéssel készült. Remekül passzol kenyér helyett a főtt-füstölt sonkához és tojáshoz.

A főtt tojásokat szigorúan a sonka főzőlevében szabad kifőzni. Ezzel különleges aromát csempészhetünk a tojáshoz. A tojás egyébként a családi összetartozás és az újjászületés jelképe is volt. Éppen ezért a szokásoknak megfelelően a családoknak együtt kellett megenniük a húsvéti tojásokat, hogy mindig visszataláljanak egymáshoz, ha esetleg elsodródnának.

Sok tájegységen bárány is került a húsvéti asztalra, amely sütőben ropogósra sütve az igazi. A bárány Jézus áldozatát jelképezi. A keresztény hagyományok régen úgy kívánták, hogy a húsvéti ételeket vigyék el a temploma, és szenteltessék meg. A délelőtti misére letakart kosarakkal érkeztek a hívők.

Húsvéti kalács 

Fotó: Shutterstock.com

Hozzávalók: 10 dkg vaj, 8 dkg cukor, csipet só, 2 tojás, 1 kg liszt, 0,5 liter tej, 5 dkg mazsola, fél csomag élesztő.

Elkészítése: A szigorúan langyos tejbe belekeverjük a cukrot, és belemorzsoljuk az élesztőt. A lisztben elmorzsoljuk a vajat, és beleütjük a két tojást. Következhet a só, majd a mazsola, és végül az élesztős tej, amivel alaposan összegyúrjuk a tésztát.

Amikor a tészta elválik az edény falától, és hólyagos lesz, befejezhetjük a gyúrást. Letakarva meleg helyen hagyjuk megkelni legalább fél órán át. Ezután három részre osztjuk a tésztát, és hurkákat formázunk belőle. A hurkákat összefonjuk, és újra hagyjuk megkelni, 10-15 percig pihenni. Végül tojással lekenjük, és közepesen meleg sütőben pirosra sütjük.

Húsvéti saláta

Fotó: Shutterstock.com

Hozzávalók (ízlés szerinti mennyiségben): főtt-füstölt sonka, főtt tojás, jégsaláta, újhagyma, joghurt, mentes vagy házi majonéz, reszelt ecetes torma

Elkészítése: A felkockázott sonkát, az összevágott tojást és jégsalátát, a felkarikázott újhagymát egy tálban keverjük össze. A majonézbe tegyünk tormát és joghurtot. Keverjük össze alaposan. Öntsük rá a salátára. Még egyszer keverjük össze, és már tálalhatjuk is.

Címkék: húsvéti kalács, húsvéti ételek, böjti ételek, húsvéti saláta, aszalt szilvaleves

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!