A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Hungarikumok

A Pick téliszalámi csak egy abból a negyvenegy dologból, amely ma hungarikumnak számít. Szerepel a listán sok élelmiszer, őshonos és nemesített állatok és növények, tájegységek és épített alkotások, műalkotások, a kulturális örökség tárgykörébe sorolható dolgok, és magyar személyekhez kapcsolódó termékek és találmányok, így Puskás Ferenc londoni 6:3-as híres hátrahúzós csele is hungarikum!

Fotó: Fejér Gábor

Tudják, hogy mitől hívják téliszaláminak a téliszalámit? Elmesélem.

Élt a 19. század második felében Szegeden egy cseh-morva származású terménykereskedő, bizonyos Pick Márk. A gabona- és paprikafelvásárlás és -kereskedelem, persze, idényjellegű tevékenység, ezért késő ősztől tavaszig minden évben el kellett bocsátania a munkásait, leállt a cég. Pick sokáig gondolkodott, hogy mihez kezdjen a holtidőszakban, és az 1860-as évek végén sertéshús-feldolgozásba fogott. Olasz munkásokat hozatott, akik Észak-Itáliában kitanulták a szalámikészítés csínját-bínját, és eleinte csak telente, de a hetvenes évektől már egész évben szalámit gyártottak, egyre nagyobb mennyiségben. A szalámi előállításának főszezonja, persze, továbbra is az ősztől tavaszig tartó időszak volt – hát ezért lett a Pick-féle szalámi neve téliszalámi!

A Pick téliszalámi csak egy abból a negyvenegy dologból, amely ma hungarikumnak számít. Ahogy már említettük, szerepel a listán például sok élelmiszer, mint a pálinka, a gyulai és a csabai kolbász, a Herz téliszalámi, a tokaji aszú, vagy az akácméz; őshonos és nemesített állatok és növények, a kalocsai paprikától a magyar akácon át a makói hagymáig; tájegységek és épített alkotások – például a Hortobágyi Nemzeti Park, a pécsi ókeresztény temető, az Aggteleki karszt, vagy Hollókő; műalkotások a herendi porcelántól a magyar operettig; a kulturális örökség tárgykörébe sorolható dolgok, mint a mohácsi busójárás, a solymászat, a matyó népművészet vagy a halasi csipke; és magyar személyekhez kapcsolódó termékek és találmányok, amelyek széles köre a Béres-csepptől és a Kassai-féle lovasíjász módszertől a Zsolnay-porcelánon át Puskás Ferenc életművéig terjed, vagyis a londoni 6:3 híres hátrahúzós csele is hungarikum!

A hungarikummá válást egyébként ma már szigorú feltételekhez kötik. A 2012. évi XXX. törvény részletesen körülírja, hogy a Hungarikum Bizottság mely feltételek esetén, hogyan adományozhatja oda ezt a címet, s a hungarikum.hu oldalon bárki végigböngészheti azokat a sokoldalas indoklásokat – tanúsító védjegyeket –, amelyek aprólékosan taglalják, hogy mondjuk a szikvíznek, a karcagi birkapörköltnek vagy a táncház-módszernek mi a jellemzője, a története, és miért érdemli ki a hungarikum védjegy használatát. Maga a védjegy egyébként a tavalyi pályázat eredményeként egy piros-fehér-zöld színű, szentkorona-motívumot ábrázoló rajzolat, alatta a HUNGARIKUM felirattal.

Érdekesség, hogy az adott ország nemzeti értékeinek védelme és kiemelése a legtöbb európai államban bevett szokás; így a hungarikumon kívül létezik például italikum és germanikum is...

Címkék: aggtelek, hungarikum, pálinka, hollókő, pick téliszalámi, herz téliszalámi, busó járás, gyulai kolbász, csabai kolbász, tokaji aszu, akácméz, hortobágyi nemzeti park, pécsi ókeresztény temető, matyó népművészet, herendi porcelán, zsolnay porcelán, halasi csipke, kassai-féle lovasíjász módszer, béres-csepp

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!