Gillian Anderson: Scully ügynök már a múlté - az igazság ideát van
Gillian Anderson neve egy teljes generáció számára egyet jelent az X-aktákkal. Dana Scully, a Szövetségi Nyomozóiroda ügynöke nézők millióit ültette a képernyőhöz. A sci-fi sorozatot és annak szereplőit egyébként az is ismerte, aki nem is nézte, hiszen mindenki erről beszélt. A sikerhez a földönkívüliek témáján túl a zene is nagyban hozzájárult: a sokat sejtető, titokzatos hangulatú főcímzene ma is itt cseng a fülünkben. A ma 55 éves Gillian Anderson - dacára az X-akták hihetetlen népszerűségének - szerencsére képes volt maga mögött hagyni Scully ügynök szerepét. Ő lett Margaret Thatcher vagy épp Eleanor Roosevelt. Ugyanakkor a Scully-hatás tudományosan bizonyított tény: miatta (is) fordultak a nők a tudomány felé.
Gillian Anderson Chicagóban született, gyerekéveinek jelentős részét mégis Londonban töltötte, 11 éves volt, amikor családja visszaköltözött az egyesült államokbeli Michiganbe. A színpad mindig is vonzotta, lázadó tinédzserként egy punkbandában is énekelt, de közben színészi ambíciókat dédelgetett.
A középiskola után New Yorkba költözött, ahol pincérnőként kezdett el dolgozni, később színházakban kapott lehetőséget. Még ezt sem érezte az igazinak, ezért Los Angelest választotta, hogy ott valóban beindíthassa színészi karrierjét.
Elmondása szerint nagyon sok televíziós sorozat szerepét utasította vissza, míg nem véletlenül behívták az X-akták meghallgatására, ahol a sorozat készítője, Chris Carter egyből főszerepet ajánlott a fiatal színésznőnek. Valamiért érezte, hogy erre már nem mondhat nemet… És megkezdődött a menetelés. A Golden Globe-díjon kívül Emmyt és SAG-díjat is nyert Dana Scully megformálásért.
Az X-akták bizony egy nagyon népszerű amerikai televíziós sci-fi sorozat volt. Kilenc évadot ért meg 1993-tól 2002-ig, de még két mozifilmet is forgattak belőle, amelyek 1998-ban az X-akták – Szállj harcba a jövő ellen, illetve 2008-ban az X-akták: Hinni akarok címmel jelentek meg. Volt egy kisebb újravirágzása: 2016-ban a 10. évad és 2018-ban a 11. évad is elkészült.
A sorozat sikere több mindenben mérhető, de a szakma szerint a két főszereplő: David Duchovny (Fox Mulder) és Gillian Anderson (Dana Scully) játéka sokat nyomott a latba. Gilliant többször is (1995, 1996, 1997, 1998) Golden Globe-díjra jelölték az X-akták-béli alakításáért, a Legjobb női főszereplő kategóriában, de csak 1996-ban ítélték neki a díjat.
25 év után lekerült a skatulya
Sok színész panaszkodik arra, hogy ha egy sorozatba bekerül, melynek éveken keresztül ikonikus alakja lesz – onnan már nincs visszaút. Örökre azonosítják a karakterrel, és esély sincs mozifilmbe bekerülni, vagy esetleg onnan is kitörni. Sokáig nem volt ez másképp Gillian Andersonnal sem.
A filmvásznon nem ért el az X-aktákhoz mérhető sikereket, pedig számos filmben kapott kisebb-nagyobb szerepeket, melyek közül kiemelkedik az Árnyjátékos (2012) vagy a Johnny English újratöltve (2011). Érdekes, hogy újabb sorozatokban viszont tudott tündökölni. 2013-15 között a – szintén nagy sikerű – Hannibálban játszott, napjainkban pedig a Netflix több remek alkotásában is láthatjuk: ő formálja meg Margaret Thatchert a Netflix A korona című sorozatában, valamint ő alakítja a Szexoktatás főszereplőjének édesanyját.
Ráadásul Margaret Thatcher megformálásáért 2021-ben újra Golden Globe-díjat kapott, a legjobb női mellékszereplő kategóriában.Ha valaki utánaszámol, akkor kiderül, hogy a színésznőt közel 25 év után díjazták újra a Golden Globe-on. Annyira várta és annyira örült ennek az elismerésnek, hogy egy cseppet sem bánta, hogy a bejelentés napján hajnali negyed ötig kellett fennmaradnia. Ugyanis ekkor nyitották ki a kategória győztesének nevét tartalmazó borítékot, Anderson éppen akkor Prágában tartózkodott.
Jelenlegi legutolsó munkája a The First Lady című sorozat, ahol Viola Davis és Michelle Pfeiffer mellett látható. Gillian Eleanor Rooseveltet alakítja, és bizony a forgatáson meggyűlt a baja az egykori First Lady dialektusával. „Annyira kiszámíthatatlan volt, mert Angliában és az Egyesült Államokban nőttem fel. Eleanornak voltak bizonyos szavai, amelyeket általában nem az ő sajátos módján használnak azok, akik nem az Egyesült Államokban kezdték beszélni az angolt. Meg kellett szokni ezeket a sajátosságokat” – nyilatkozta korábban a színésznő, akinek az is pluszkihívást jelentett, hogy még a szájában levő műfogakat is meg kellett szoknia.
Férjek nagy mennyiségben
Egy sztár esetében mindig érdekes, hogy kihez ment feleségül, kivel él, született-e gyereke. Az 55 éves színésznő sosem vitte túlzásba a bulvárlapok hasábjain való tündöklést, pedig elég színes a magánélete. Első férjével éppen az X-akták forgatásán ismerkedtek össze. Clyde Klotz volt az, akitől egy lánya született 1994-ben. A frigy nem tartott sokáig, 1996-ban el is váltak.
2004-ben újra férjhez ment a dokumentumfilmes Julian Ozanne-hoz, tőle 2007-ben vált el. Később két fia született Mark Griffith üzletembertől, a kapcsolat 2012-ben ért véget. Ezután 2016-tól 2020 végéig Peter Morgan forgatókönyvíró volt a párja, akivel a hírek szerint tavaly újra kibékült…
Különleges projekten dolgozik: a szexről szerkeszt könyvet
Éppen egy éve egy szokatlan felhívással fordult a női társadalomhoz. Arra kérte a nőket, hogy küldjék el neki a „legszemélyesebb vágyaikat”. „Nőként tudjuk, hogy a szex többről szól, mint a szex, de sokan közülünk nem beszélnek róla. A legmélyebb, legintimebb félelmeink és fantáziáink elzárva maradnak bennünk. Egészen addig, amíg valaki nem jön a kulccsal. Nos, itt a kulcs” – írta Instagram-oldalán.
Gillian arra készül, hogy egy könyvet állít össze a beérkezett levelekből. „Egy könyvet, amely azt vizsgálja, hogyan gondolkodnak a nők a szexről, mert a szex a nőiességről és az anyaságról, a hűtlenségről és a kizsákmányolásról, a beleegyezésről és a tiszteletről, a tisztességről és az egyenlőségről, a szerelemről és a gyűlöletről, a gyönyörről és a fájdalomról szól” – mondja az Instagramon közzétett videójában.
Ezt a törekvését részben a Szexoktatás című sorozat ihlette, amelyben egy szókimondó szexterapeutát alakít. Egyébként ezt már megelőzte, hogy 2014-ben a színésznő egy alapítványt hívott életre (Gillian Anderson Foundation) a szexuális erőszak áldozatainak támogatásáért.
Barbie baba és a Scully-hatás
2018-ban az X-akták 25. évfordulója alkalmából a Mattel bejelentette, hogy a sorozat két főhőséről mintázott játék babákat dob piacra. A Mulder és Dana babákat darabonként 40 dolláros áron lehetett megvásárolni, kérdés, hogy a gyerekek vagy inkább a szüleik tették fel a polcra ezeket a különleges darabokat.
Ugyanebben az évben egy érdekes tanulmány is készült, amely a Dana Scully-hatást vizsgálta. A Scully-hatás addig csak egy érdekes popkulturális elmélet volt, amelynek az a lényege, hogy a Gillian Anderson által alakított Dana Scully karaktere bátorította a nőket arra, hogy tudománnyal foglalkozzanak. A Geena Davis Institute on Gender in Media tanulmánya viszont tudományos alapokra helyezte ezt a sejtést, és bebizonyította, hogy igaz.
Az a következtetése, hogy azok a nők, akik rendszeresen nézték az X-aktákat, 50 százalékkal nagyobb eséllyel dolgoztak tudományos, technológiai, mérnöki vagy matematikai területen. Vagyis tényleg igaz az, hogy a lányok és nők példaképnek tekintették Scully karakterét, és ez talán többet ér bármelyik Oscar-díjnál.
Még nincs hozzászólás