A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Francia kultúrcsemegék

Nancy és Metz különleges művészeti kínálata olyan, mint két titkos, rejtett kincs, amelyek Párizs és Versailles pompája, ragyogása mellett méltatlanul háttérbe szorultak, de a bátor felfedezőknek feltárják csodáikat.

Fotó: Shutterstock.com

Nancy Fine Arts Museum 

A Nancy-i Szépművészeti Múzeum az egyik legrégebbi Franciaországban. A múzeum az európai festmények fontos gyűjteményét állítja ki, és nyitott a dizájnra. A gyűjtemény alapja lefoglalt francia nemesi gyűjteményekből és Napóleon olaszországi hódításaiból származik.

1999-ben felavattak egy új kortárs szárnyat, aminek következtében a kiállítási területek megduplázódtak. A jövőben a múzeum a kortárs alkotások bemutatását kívánja fejleszteni. A Daum-gyűjtemény bemutatja az üvegtechnika klasszikus és kortárs művészetben való használatát, és olyan népszerű, hogy a felmérések szerint a látogatók egyharmada kifejezetten emiatt érkezik.

Fotó: Wikipédia

Musée de l’École de Nancy

A múzeumot 1964-ben nyitották meg a nagyközönség előtt. A kiállított gyűjtemény egészen elképesztő szecessziós stílusban berendezett helyiségekből (hálószoba, fürdőszoba, iroda, ebédlő), vitrinekből áll, amelyeket elsősorban Émile Gallé, Louis Majorelle, Hector Guimard (ő tervezte a párizsi metró állomásainak előtetőit) és a Daum-gyár alkotásaival rendeztek be.

Minden bútor hajlik, indaként kúszik, hihetetlen kézműves remekműveket csodálhatunk meg már-már zavarba ejtő mennyiségben. 1921-től már nem csak szecessziós, hanem art deco darabok is csatlakoztak a gyűjteményhez.

Villa Majorelle

Fotó: Wikipédia

Louis Majorelle bútortervező otthona a szecessziós építészet ékköve – Henri Sauvage építész tervezte és építette 1901 és 1902 között. A villa a szecessziós építészeti stílus egyik első és legbefolyásosabb példája Franciaországban. Az építkezés befejezésekor több cikk is megjelent a legnagyobb építészeti folyóiratokban. Ma már el sem tudjuk képzelni, hogy akkoriban ez a ház milyen szenzációt jelentett.

Varázsa nagyrészt abban rejlett, hogy Sauvage képes volt harmonikusan egyesíteni a különböző kézművesek munkáit, akik a kovácsolt vasat, kerámiát és ólomüveget készítették. Két szobában megmaradtak az eredeti bútorok és dekorációk.

Fotó: Wikipédia

A villa külsejét rengeteg kerámia-, fém- és fadíszítés jellemzi, melyek mindegyike egyedi. Még a lefolyócsövek és a kémények is szecessziós hatásúak, növényi formájú díszítéssel, így a dekoráció részévé váltak. A lépcsőházban a faragott korlát a növekedés és a mozgás érzését kelti.

Majorelle 1926-ban halt meg Nancyben. Halála után családja már nem engedhette meg magának, hogy a Villa Majorelle-ben lakjon, a házat és a parkot parcellánként eladták. A Villa Majorelle jelenleg Nancy város tulajdonában van, szerdától vasárnapig tart nyitva, online jegyirodán (https://villamajorelle-nancy.tickeasy.com) keresztül lehet előzetesen jegyet vásárolni. 

Centre Pompidou-Metz

Fotó: Shutterstock.com

Európa legnagyobb kortárs művészeti múzeuma, a Centre Georges Pompidou új kiállítóhelye 2010-ben nyílt meg az észak-franciaországi Metz városában. Lotaringia fővárosa TGV-vel 82 perc alatt érhető el Párizsból, így felavatása óta az intézmény Franciaország egyik leglátogatottabb kulturális helyszínévé vált. Évente 3-4 időszaki kiállítást mutatnak be.

A Pompidou-Metz központ egy nagy hatszögletű épület, amelynek magassága eléri a 77 métert, utalva az eredeti párizsi Pompidou Központ 1977-es megnyitásának dátumára. Az összesen 10.700 négyzetméteres belső tér három téglalap alakú galériával rendelkezik, és egy nagy méretű installációk bemutatására alkalmas teremmel, ami a Tate Modern turbinacsarnoka óta a kortárs művészeti múzeumok elengedhetetlen része.

A 16 kilométernyi, tölgydeszkából készült faszerkezetet áttetsző, üvegszálas teflonbevonat borítja, amely nemcsak öntisztító, és véd a közvetlen napsugárzástól, de sötétben a kiszűrődő fénynek köszönhetően légies megjelenést kölcsönöz az objektumnak.

Az épületnek nincs fő nézete: a szabályos alaprajz ellenére minden irányból más, izgalmas homlokzat tárul fel. Shigeru Ban japán tervező, aki a papírral, újrahasznosított kartoncsövekkel kapcsolatos innovatív munkáiról ismert, ezúttal sem tagadta meg magát: a faszerkezetes sátorforma érdekes, látványos, és jóval olcsóbb, környezetbarátabb, mint egy fém- vagy üveghomlokzat. Továbbá az is különlegessé teszi, hogy egy kínai kalap vesszőmintájára emlékeztet.

TOP 10 kedvenc festmény – a 8. helyen

Fotó: Google Art Project

Az Instagram közösségi oldal keresési előzményei alapján a 8. helyen Leonardo da Vinci alkotása, a Salvator Mundi végzett 16.602 jelöléssel.

2017-ben szerezte meg a minden idők legdrágább festménye címet, amikor a Christie’s árverésén 450,3 millió dollárt (161 milliárd forint) fizetett érte egy gyűjtő. A világ megváltójaként ábrázolt Jézus Krisztus jobb kezét áldásra emeli, míg baljában egy kristálygömböt tart. A diófa táblára festett kép XII. Lajos megrendelésére készült 1500 körül, majd századokon át fel-felbukkant és újra eltűnt.

Hányattatott sorsa után a művet 2005-ben két éles szemű műgyűjtő szúrta ki egy online aukción, akik csak sejtették, hogy az ütött-kopott festmény hatalmas értéket rejthet, bár akkor már csak Leonardo egyik segédjének műveként tartották nyilván. Miután potom ezer dollárért megszerezték, elvitték a New York-i Egyetem restaurátor professzorához, aki nekilátott a helyreállításnak. A végeredményt sokan kudarcnak tekintették, mivel a ráfestésekkel átalakult a festmény.

Hivatalosan titokban maradt az aukción a vásárló kiléte, de minden jel szerint a szaúdi koronaherceg, Mohammed bin Szalmán volt a vevő. A festmény jelenlegi helye sajnos ismeretlen, a kaland folytatódik…

Címkék: nancy fine arts museum, villa majorelle, centre pompidou metz, leonadro da vinci, salvator mundi

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!