A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Fájdalomcsillapítás

A Ridikül szülész-nőgyógyász vendége, dr. Pepó Lilla a műsor felvétele során elmondta, minden kismamának tudatosítania kell magában, hogy a szülés fájdalommal jár. Mindenkinek más a fájdalomtűrő képessége, ismernie kell önmagát ebből a szempontból is, és ha van lehetőség a fájdalomcsillapításra, nem szégyen élni vele.

Fotó: Thinkstock

A gyógyszeres eljárásokon kívül számos alternatív lehetőség van – írja a csaladhalo.hu. A leggyakoribb az epidurális érzéstelenítés, melynek  során a gerincben is megtalálható agyhártya és a gerinccsatorna fala közé fecskendeznek érzéstelenítőt (legtöbbször ropivacaine-t), amely blokkolja a fájdalomérzet továbbjutását az agyba.

A kanül bevezetésekor az anya az oldalára fekszik vagy ül. Fertőtlenítés és helyi érzéstelenítés után speciális tűt vezetnek a csigolyák közti résbe, majd vékony műanyag csövet (katétert) vezetnek be a tűn át, és ezt rögzítik. Az érzéstelenítőt így folyamatosan tudják adagolni, az anya igényének megfelelően, s ez a gátmetszés varrása és a szülés utáni fájdalom csillapítására is alkalmas.

A szülés módjai
Vajúdni lehet:
- labdán (ellazítja a gátizmokat);
- vízben, kádban (izomlazító);
- a bordásfal mellett nyújtózkodva
(a gravitációt kihasználva);
- a mennyezetről lelógó kötéllel.

Szülni lehet:
- kórházban;
- otthon;
- születésházban;
- epidurális érzéstelenítéssel;
- szülőszéken, guggolva, térden állva;
- hipnoszüléssel (relaxáció, önhipnózis segítségével);
- gátmetszéssel vagy anélkül;
- fájdalomcsillapítók nélkül;
- császármetszéssel.

Bizonyos szülészeteken kérhet az anya „sétáló" EDA-t. Ebben az esetben más gyógyszer-kombinációt használnak, ami nem gátolja a mozgatóidegek működését, tehát az anya tud sétálni a vajúdás ideje alatt. A szer a szúrás után nagyjából negyedórával éri el a teljes hatást. Ez az oka annak, hogy a kitolási szakaszhoz közeledve már nem köti be az aneszteziológus, hiszen lehet, hogy fölösleges.

Előnye, hogy stresszmentessé teszi a szülést (legalábbis a fájdalmat illetően), és javítja a méhösszehúzódások hatékonyságát. Hátránya, hogy az időnként lelassult tágulás miatt nagyobb az esélye annak, hogy a szülést infúzióban adagolt oxitocinnal kell megtámogatni.

Az EDA vérnyomásesést okozhat, amit infúzió adásával szoktak kivédeni. Ez korlátozza az anyát a mozgásban, és a szülés utáni napokban ödémát okozhat.
(Forrás: csaladhalo.hu)

Címkék: szülés, szülési fájdalom, alternatív szülés, fájdalomcsillapítás, szülési módok

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!