A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ez a legfontosabb a párkapcsolatban

Minden ember szinte minden kapcsolatában keresi az érzelmi biztonságot. Miért? Mert olyan korszakban élünk, amelyben minden átalakulóban van. Felgyorsultak körülöttünk az események, egyik napról a másikra változnak meg a korábban magától értetődőnek tekintett dolgok is.

Fotó: Shutterstock.com

S egyelőre legfeljebb sejtéseink lehetnek arról, hogy merrefelé tartunk. Ezért felerősödött az igényünk arra, hogy legalább legközelebbi kapcsolatainkban biztonságban érezhessük magunkat.

Vissza a gyerekkorba

A világ eseményei, folyamatai érthető módon bizonytalansággal, szorongással töltenek el bennünket. Ahogyan az eddig szilárdnak hitt keretek leomlanak, egyre inkább úgy érezzük, nincs mibe kapaszkodnunk. Munkahelyünk bármelyik pillanatban megszűnhet, a klímaváltozás miatt soha nem tapasztalt viharok, furcsa természeti jelenségek, néha már elviselhetetlen hőhullámok, árvizek fenyegetnek. Háborúk dúlnak körülöttünk, ömlenek ránk a fenyegető hírek, életünk megtelik bizonytalansággal.

Márpedig az ember egyik legalapvetőbb szükséglete a biztonság. Szükségünk van egy biztos helyre, egy erős hitre, arra, hogy van valaki, akire biztosan számíthatunk, aki megért, aki segít, aki még a saját érdekeit is háttérbe tolja ezért. Aki megölel, megvigasztal, magához szorít. Fájdalmasan kevés kapcsolatban érezhetjük magunkat így.

De vajon miért? A titok, mint a személyiség legtöbb kérdésében, most is ott bujkál a gyerekkor mélyén.

Ki tud érzelmi biztonságot nyújtani?

Fotó: Shutterstock.com

A túlélés a Föld minden teremtménye számára az elsődleges szempont. A túlélés pedig ritkán könnyű. Ahhoz, hogy egy élőlény életben maradjon egy olyan környezetben, amelyik tele van olyan dolgokkal, amelyek megölhetik, nagyon jól beállított rendszerre van szükség. Mi, emberek a bolygó legvédtelenebb és legsebezhetőbb lényei közé tartozunk. Nincsenek karmaink, nincsenek éles fogaink, nem tudunk nagyon gyorsan futni.

Életünk első 12 évében, de még inkább az első hat évében alig tudunk vigyázni magunkra. Ha ebben az időszakban azt tapasztaljuk, hogy biztonságban vagyunk, biztosan kötődünk valakihez, aki figyel ránk, megérti és kielégíti az igényeinket, akkor kialakul bennünk a biztonságos kötődés. A biztonságos kötődés olyan gyermekkor eredménye, amelyben a szülők mindig, minden körülmények között rendelkezésre álltak. Azt sugározták gyerekeik felé, hogy velük vannak, és hogy a szükségleteik jogosak.

A támogató szülői magatartásnak köszönhetően a biztonságos kötődésű gyermekek az életben sikeresebbek, és párkapcsolataikban is képesek nyújtani ezt. Aki gyerekkorában a szüleitől, családjától megkapta a feltétel nélküli elfogadást, a mindig meleg ölelést, nos ő sikeres, megbízható, szeretetet adni és elfogadni is képes felnőtt lesz. Aki kisgyerekkorában teljes értékű kisgyerekéletet élhetett, akit akkor is szerettek, amikor rossz volt, akkor is meghallgattak, amikor kamaszodván szemtelen, s szinte elviselhetetlen volt.

Akinek a szülei tudták, hogy ez az alapvető elfogadás az útja annak, hogy megvédjük gyerekeinket a normálisnál nagyobb mértékű szorongástól, a sodródástól, a személytelen, így személyiséget roncsoló kapcsolatoktól. Aki érzelmi biztonságban, testi-lelki értelemben ölelő melegségben nő fel, az később felnőttként is jóval eredményesebben tudja megoldani és kiegyensúlyozottabban átvészelni az élet nehézségeit. Az ilyen személyiségű ember lesz képes saját családjában, párjának, gyerekeinek hasonló megnyugtató biztonságot nyújtani.

Az érzelmi biztonság jelei

Fotó: Shutterstock.com

Ha párkapcsolatunkban megélhetjük az érzelmi biztonságot, egészen más minőségű emberi kapcsolatokra leszünk képesek. Többé nem kell szeretetet koldulnunk; rettegnünk, hogy megcsalnak, elhagynak. Nem kell aggódnunk, hogy elég jók vagyunk-e a másiknak, nem kell többet követelnünk, mint amennyit a másik nyújtani tud – mert nem lesz rá szükségünk. Ezt pedig mások is megérzik majd, és ennek megfelelően közelednek hozzánk, hiszen egy olyan ember, aki megéli az érzelmi biztonságot, maga is biztonságot áraszt.

De mit is jelent pontosan az érzelmek biztonsága a párkapcsolatban. Milyen összetevői vannak?

Alapvető elemei: a bizalom, a megbízhatóság és következetesség, az ígéretek betartása és az egymás iránti őszinteség. A nyílt, őszinte beszélgetések, melyek segítenek megérteni egymás szükségleteit és aggályait. Ugyanilyen fontos azonban az értő hallgatás is, egymás véleményének, határainak és egyéniségének megbecsülése.

Fontos a kapcsolat iránti elkötelezettség, vagyis az, hogy biztosak lehetünk abban, párunk akkor sem lép ki a kapcsolatból, ha rosszabb passzban vagyunk, sőt segít túllendülni ezeken, megoldani a felmerülő konfliktusokat. De az is fontos, hogy partnerünk képes legyen átélni örömeinket, megünnepelni velünk ünnepeinket, s nem feledkezik meg semmiről, ami nekünk fontos. Még akkor sem, ha neki nem az.

Így erősítsd

Fotó: Shutterstock.com

Ahhoz, hogy megélhessük a biztonságot kapcsolatainkban, magunknak is tennünk kell érte. Ha következetesek és őszinték vagyunk tetteinkben és szavainkban. Ha képesek vagyunk teljes mértékben odafigyelni a másikra, s a beszélgetésekben sem saját véleményünket akarjuk ráerőltetni a másikra, de megtanulunk hallgatni és figyelni, sokat tettünk kapcsolatunk erősítésért. Ha mindig betartjuk ígéreteinket és vállalásainkat, számíthatunk a másik hasonló megbízhatóságára is.

Ha nem visszük túlzásba a másik emberben való létezést. Tehát bár figyelünk rá, megértjük, részt veszünk érzelmeinek megélésében, tiszteletben tartjuk a határait, de tudjuk, hogy van, amikor az ember szeretne egyedül lenni, egyedül csinálni valami. Ezt tiszteletben kell tartani. Bár sokszor azt gondoljuk, hogy a másik tudja, érzi, hogy számíthat ránk, nem árt néha el is mondani.

Természetesen olyan kapcsolat nincs, amelyben ne lennének viták, nézeteltérések, konfliktusok. Ha azonban nem a sértettségünkre koncentrálunk, hanem megpróbáljuk a másik szempontjait, okait megérteni, s a konfliktusok megoldására koncentrálunk, a vita megnyerése helyett jó úton haladunk.

Ha képesek vagyunk időt szánni egymásra, közös programokat szervezni, még akkor is, ha mi esetleg mást szeretnénk csinálni, elvárhatjuk, s meg is kapjuk ugyanezt partnerünktől. 

Az érzelmi bizonytalanság felismerése

Fotó: Shutterstock.com

Fontos felismerni az érzelmi bizonytalanság jeleit is, ha időben szeretnénk megelőzni.

Ha párunk

  • féltékeny és birtokolni akarja minden időnket, gondolatunkat
  • állandóan azt kérdezi, szeretjük-e
  • örökké fél attól, hogy elhagyjuk
  • képtelen elhinni a szavainkat, nem tud megbízni bennünk
  • túlreagálja a legkisebb problémákat is 
  • feltűnően kerüli az intimitást, és örökké fél, hogy kiszolgáltatja magát nekünk.

Ezek olyan jelek, amelyek jelzik, párunk nem érzi biztonságban mellettünk magát, ezért mi is fájdalmasan nélkülözni fogjuk ebben a kapcsolatban az érzelmi biztonságot.

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!