A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Divatdémon, műgyűjtő, lapszerkesztő

Aki nem ismerte volna a bulvárhírekből, tavaly annak sem kerülhette volna el a figyelmét. Mert Dása Zsukováról megjelent egy fotó az igencsak menő Buro 24/7 online portálon. A szépséges hölgy egy design széken pózolt.

Darja Zsukova és Roman Abramovics
Fotó: Europress/Getty Images

Csakhogy a Bjarne Melgaard norvég művész megálmodta ülőalkalmatosság egy intim pózba csavarodott, gyönyörűséges színes bőrű nőt mintázott. Talppal az égnek, félpucéran. Édeni ébenfekete fotel! Az eleven főszereplő, persze, meg is kapta a „rasszista" vádat, és szabad akaratából nem győzött szabadkozni. Megtette. Mint annyi mást. Mert a szépasszony maga is gyakori közszereplő.

Dása – hivatalos nevén Daria Alekszandrovna – Moszkvában látta meg a napvilágot. Tán elárulnom sem illene, de a napokban még mindig csak a harmincnegyedik születésnapját ünnepelte. Anyja tudós asszony, a molekuláris biológia tanára – jelzem, a lány „makrobiológiai” tekintetben ma is tanári módon mutat. A mama ma már a tekintélyes Los Angeles-i University of Californián kutat. Ott oktat, amióta elvált olajüzletben sertepertélő férjétől, és az akkor tízéves Dásával kivándorolt az Óperencián túlra. A papa, Alex Radkin Zsukov jelenlegi londoni jómódját amúgy illegális fegyverügyletekkel is olajozta, ami miatt – tulajdon tisztára mosásáig – Olaszországban hat hónapot húzott le vizsgálati fogságban.

Azóta Dása már maga is üzletasszony, kincskereső – egyszerűbben: műgyűjtő –, no meg lapszerkesztő. És híresség. Ezt önmagának és a társaságának egyszerre tulajdoníthatjuk. Mert majd' elfelejtettem hozzátenni: az Amerikában zsidó iskolákba járt szépséges hölgy egy ideig a kitűnő, szintén moszkvai, tatár teniszezővel, Marat Szafinnal mutatkozott. Ám ennél is többet jelentett híressé válásában, hogy ezt követően a Londonban élő Roman Abramovics orosz milliárdossal kötötte össze az életét. Két közös gyermekük van, Leah és Aaron.

Az úr a hírneves londoni Chelsea futballklub tulajdonosa, volt csukcsföldi kormányzó. Önmagában is közismert, hát még, ha Dása is vele együtt jelenik meg valahol. A legendás Stamford Bridge stadion dísztribünjén olykor a hitves is föltűnik. Ilyentájt többen csodálják, mint a varázsló edzőt, José Mourinhót, netán Eden Hazardot, a csodacsatárt. A pénzben dúskáló klub – közös örömükre – a nemzetközi porondokon ismét befutóban van. De Dása igazi pályája a kifutó.

2006-ban egyik társalapítója volt a Kova & T divatcégnek. Közben a Los Angeles County Museum of Art (LACMA) felügyelőbizottságának tagja, a hírneves intézményt amúgy jelentős összegekkel is támogatja. Egyébként időközben Dását – immár saját jogán is – okkal sorolják a dollármilliomosok közé. A házasságát sokáig meglepetésre titokban tartó pár nemrég a fölöttébb elegáns New York-i Upper East Side-on gyarapította otthonai számát, amelyek Coloradótól Moszváig, a dél-franciaországi birtoktól Londonig hálózzák be a nagyvilágot.

Az ambiciózus hölgyet 2009-ben a Pop brit divatmagazin főszerkesztőjévé nevezték ki. Ez a kísérlet három lapszámot ért meg, hamar lemondott a tisztségről. De nem vetkőzött ki önmagából: újabb esztendő múltán létrehozta a Garázs (Garage) című művészeti és módimagazint. Egyben – férje nagyvonalú támogatásának is köszönhetően – megalapította a moszkvai Garázs Kortárs Kulturális Központot. A Wall Street Journal „bimbózó művészeti birodalmat” látott benne. Avatásán többek között Amy Winehouse szórakoztatta a nagyérdeműt.

A Gorkij parkban létesített szupermodern épület a hírneves Rem Koolhaas építész keze nyomát viseli (kerül, amibe kerül). Az 5400 négyzetméteres építmény öt hatalmas kiállítótermet, mozit, auditóriumot, oktatási központot, könyvesboltot és kávézót foglal magában. Dásának nem véletlenül esett a választása a Gorkij parkra. Itt, a közelben nőtt fel. Kissé lepusztult, volt mit „tisztogatni” rajta. S lőn. Végigsétált a parkon Koolhaasszal, félszavakból is megértették egymást, és megszületett a mű. Csakhogy a törzsökös moszkvaiak is értsék a kortárs kultúrát… Egyesek áradoznak, másokból árad a pocskondia.

Dása pedig mindmáig ingázik London, Los Angeles és Moszkva között. És nem inog meg, ha szülővárosában a legmodernebb kiállításokkal kell előrukkolni. Elvégre tudja ő is, azelőtt évtizedeken át mennyi minden tiltott gyümölcs volt errefelé. Ő csak járja a világot, a nagyvilág kisebb-nagyobb galériáit, és kaput nyit mindennek, amiben kitartó önképzése révén korszerűséget vél fölfedezni.

Az örökmozgó Zsukova asszony a jövőnek dolgozik. Folytatja a kutatást, fejleszti az oktatórészleget. Mert mostantól itt (is) akar lenni, örökkön-örökké. A többit csak az Örökkévaló tudja.

Címkék: divat, new york, moszkva, orosz, kivándorlás, olajkereskedelem, amerikai karrier, lapszerkesztés, kultúrális központ, rem koolhaas építész, roman abramovics

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!