A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Danubiana, Pozsony egyik szimbóluma

Európa egyik legkisebb fővárosa közel van hozzánk, olyannyira közel, hogy velünk szomszédos. Budapestről 2 óra alatt a Szlovák Köztársaság fővárosában, Pozsonyban lehetünk. Ha csak a Danubiana lenne itt, akkor is megérne egy látogatást, de ezenkívül is rengeteg látnivalót kínál nekünk ez a gazdag történelmi múlttal rendelkező város, mely több évszázadon át Magyarország fővárosa volt. 11 királyt és 8 királyi hitvest koronáztak itt meg.

Fotó: Shutterstock.com

Víz fölött lebegő múzeum

Pozsonytól 20 kilométerre délre található a Danubiana Meulensteen Művészeti Múzeum, Európa egyik legromantikusabb modern művészeti múzeuma drámai környezetben, a Duna partján. 2000-ben nyitotta meg kapuit, Gerard Meulensteen Eindhoven holland gyűjtő, nagylelkű művészetpártoló és Vincent Polakovic szlovák galerista alapította. Az intézményt megalakulása óta az utóbbi igazgatja, míg előbbi az igazgatóság tiszteletbeli elnöke. 

A Danubiana Múzeumnak egyedülálló az elhelyezkedése Szlovákia, Magyarország és Ausztria határán. A múzeum lenyűgöző kilátást kínál a látogatóknak a szoborparkban látható kültéri műalkotásokra, valamint az évszakok szerint változó tájra. Egészen valószerűtlen érzés ott lenni, mintha a vízen lebegne a tágas, világos épület. A múzeumtetőről páratlan kilátás nyílik Pozsonyra, a Kis-Kárpátokra és a fenséges Dunára, különösen naplementekor.

A Danubiana története

Fotó: Facebook

A Danubiana születése 1990-re nyúlik vissza, amikor a poprádi Vincent Polakovic és barátai útnak indultak, hogy Vincent van Gogh nyomdokaiba lépjenek. Az egy hónapos kaland során minden olyan helyet meglátogattak, ahol a híres holland festő élt és dolgozott.

Hazatérésük után Polakovic, még mindig tele érzelmekkel és lelkesedéssel, megszervezte Szlovákia első privát művészeti galériájának felépítését Poprád városában, amelyet 1993 szeptemberében nyitottak meg. A galéria célja az volt, hogy folytassa azokat az elképzeléseket, amelyekre a híres művész több mint 100 évvel ezelőtt a franciaországi Arles-ban törekedett.

Polakovic 1994-ben ismerkedett meg Gerard Meulensteennel, aki anyagi támogatással segítette álmát valóra váltani. Úgy döntöttek, hogy modern művészeti múzeumot építenek Pozsonyban, amely lehetővé teszi a helyi és külföldi művészek számára, hogy munkáikat modern formában állítsák ki. Ebben a közép-európai térben akkoriban hiányoztak a külföldi kortárs művészek kiállításai.

A múzeum építését 1999-ben kezdték meg a Cunovo-víztározó félszigetén, és 2000. szeptember 9-én tartották a Danubiana Meulensteen Művészeti Múzeum nyitóünnepségét. Gerard Meulensteen 2011-ben a Szlovák Köztársaságnak adományozta múzeumát. Azóta a Danubiana már közel 50 kiállítást mutatott be, amelyeken több mint 120.000 hazai és külföldi látogató vett részt, és a modern Pozsony szimbólumává vált.

A Danubiana építészete

Fotó: Shutterstock.com

Sok évvel ezelőtt Vincent Polakovic felvetette Peter Zalman építésznek azt az ötletet, hogy a múzeumot hajó formájúra tervezzék (egy faevezős római gálya). 2008-ban Gerard Meulensteen nemzetközi szimpóziumot szervezett szlovákiai és hollandiai fiatal építészek részvételével. 

Ján Kukuát választották ki, aki hosszabb írországi tartózkodása után tért vissza Szlovákiába, és őt nevezték ki főépítésznek. Legjobb megoldásnak fogadták el koncepcióját, melyben az új tereket a Duna-part mentén lineárisan rendezték el, megőrizve az eredeti múzeumi struktúra arányait és domináns karakterét. A neves építészekből álló nemzetközi zsűri "Az év épülete 2014" díjjal ismerte el mindenki kiváló munkáját, aki részt vett az új tér létrehozásában.

Gallery Multium: A végtelenség illúziója

Fotó: Facebook

A Gallery Multium létrejötte kiváló példája annak, amikor valaki nem művész, de hagyja magát inspirálni ismert művészek munkáitól. Az alapító évekkel ezelőtt meglátogatta Matej Kren kiállítását a Szlovák Nemzeti Galériában, ami felejthetetlen benyomást tett rá.

Ez vezetett el az ötlethez, hogy tükrök segítségével végtelen teret hozzon létre. Eljátszott a gondolattal: milyen lehetőségeket kínál számunkra a tükrös játék? Milyen különböző benyomásokat, érzéseket szerezhetünk a tükrök eltérő elhelyezkedéséből?

A tükörszobák tanulmányozása során akadt rá Yayoi Kusama japán művész munkáira, akinek Infinití Mirror Room című alkotása máig az egyik legnagyobb látványosság New Yorkban, és hasonlót láthatunk Pozsonyban is, a Gallery Multiumban.

Egy röpke órára könnyen gyermekké válhatunk, termenként új és új kalandba vethetjük magunkat. Gyerekekkel is remek szórakozás!

TOP 10 kedvenc festmény – a 7. helyen

Fotó: Google Art Project

Az Instagram közösségi oldal keresési előzményei alapján a 7. helyen Salvador Dalí 1931-ben készült festménye, Az emlékezet állandósága (The Persistence of Memory) végzett 18.325 jelöléssel.

Dalí legismertebb művét megnézhetjük, ha átkelünk a ’nagy vízen’, mivel 1934 óta a New York-i Modern Művészeti Múzeum (MoMA) tulajdonában áll. Ezt a festményt sokan Olvadó órák vagy Lágy órák címen ismerik, mivel gyakran így emlegetik a populáris kultúrában. Ami viszont általában meglepi az embereket, az az, hogy ez egy kifejezetten kis mérteű alkotás, mindössze 24 x 33 cm nagyságú.

A szürrealisták istenítették Freudot, a pszichoanalízis atyját, azonban a rajongás nem volt kölcsönös. Freud szerint a szürrealisták egy szót sem értettek meg az ő teóriáiból. Dalí kivétel volt. Freud ezt nyilatkozta: „Hajlamos voltam a szürrealistákat komplett bolondoknak tartani, de ez a fiatal spanyol, egyenes és elszánt tekintetével, megkérdőjelezhetetlen mesterségbeli tudásával megváltoztatta a véleményemet.”

Dalí azt állította, hogy a szétfolyó órák múzsája egy, a napon megolvadt camembert sajt volt. Így volt, vagy sem, mindenesetre a képet övező lelkesedés a kezdetektől fogva töretlen.

Címkék: salvador dali, danubiana, vincent polakovic, peter zalman, vincent van gogh, gallery multium

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!