Ahol ma is a nő az úr!
Igaz, a világ nagy részében mára sokat javult a nők helyzete a politikában, a gazdaságban. Egyenjogúak lettünk, szavazhatunk, járhatunk egyetemre, amit úgy száz éve még nem tehettünk. Mert férfiközpontú világban éltünk.
Ez sem volt mindig így. Ugyanis a legtöbb társadalomban, körülbelül az 5. századig a nők voltak az irányítók. A nő- és anyaközpontú közösségeket a tisztelet és a szeretet kreálta, az anya szava szent volt, hiszen az anyaöl és az anyatej biztosította az utódok világra jöttét és életben maradását. Az anyaság szentség volt, amelyet sokáig nem kérdőjeleztek meg a társadalom férfitagjai, mi több, tisztelettel adóztak előtte.
Igaz, a férfiak azóta átvették az irányítást, de akadnak még helyek a világban, ahol matriarchátus ma is jelen van. Ezekben a társadalmakban a nők töltik be az irányító szerepet. A nők birtokolják és öröklik a földet, a termelőeszközöket. Van, ahol egyeduralkodók, van, ahol háttérből irányítanak. Olyan is van, ahol a döntéseket bár férfiak hozzák, ám csak akkor jutnak hatalmi pozícióhoz, ha egy nő rájuk hagyja ezt a jogot.
India, khaszi őslakosok
„Egy khaszi nő soha nem költözik férje házába”
Az indiai khaszi törzsben anyjuk vezetéknevét kapják a gyerekek, de ez nem azért van, mert az apuka nem vette a nevére, hanem azért, mert az anyuka nem tudná megmondani, ki is az apuka. De miért van ez így?
Hát azért, mert a khaszi férfiak fáradhatatlanul harcoltak a földekért, míg a feleségeik eközben más partnert kerestek. Ezek után persze nehéz volt megállapítani, kitől is van a gyerek. Hogy ne kelljen ezzel foglalkozni, az asszonyok úgy döntöttek, a saját nevükre veszik a gyereket. A férfiak akár törvénytelennek is minősíthették volna a babákat, de inkább átengedték a névöröklést az anyáknak.
A tulajdon is az anyáról a lányra száll. A lányok szabadon élhetnek az ősi otthonukban, vagy elköltözhetnek, kivéve a legfiatalabb lányt, aki a vagyon őrzője, és aki a házasságkötése után sem megy el otthonról, hanem gondoskodik szüleiről, és anyja halála után a család vezetője lesz.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 1. számának 22. oldalán!)
Még nincs hozzászólás