A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A stressz pozitív oldala

A stressz nem csak betegségeket és rossz közérzetet okozhat: kismértékben kifejezetten pozitív hatással van a teljesítményünkre. Általa olyan energiákat mozgósítunk, melyeknek köszönhetően erőnkön felüli dolgokra is képessé válhatunk.

Fotó: Thinkstock

Ha azt halljuk, stressz, csak rossz dolgok jutnak eszünkbe. Fejfájás, gyomorgörcs és folyamatos nyomás, hosszas fennállásuk után akár komoly betegségek is – ez az, amivel azonosítjuk a jelenséget. Pedig a negatív stressz modernkori „találmány”, hajszolt életünk következménye. A stressz eredeti funkciója ugyanakkor még véletlenül sem az volt, hogy tönkretegye az embert, sőt: kifejezetten a segítségére van.

A stressz nem más, mint a szervezet reakciója a külvilágból érkező ingerekre – vagyis egyfajta válasz az élet kihívásaira. Olyan biokémiai folyamatokat indít el a szervezetben, melyek egy bizonyos szintig stimuláló hatásúak. Egyrészt azért, mert örömhormonok szabadulnak fel, másrészt mert általa pillanatok alatt képesek leszünk a tartalékainkat mozgósítani.

Amikor stresszhelyzetben vagyunk, egy egész sor fiziológiai folyamat zajlik le a szervezetünkben. Kitágulnak a hörgők és a pupillák, az erek összeszűkülnek, a pulzus felgyorsul, javul a szervezet oxigénellátása, az emésztőszervek működése lefékeződik, illetve megnő a vérben az adrenalin és a kortizon hormon szintje. Úgy is fogalmazhatunk, hogy szervezetünk minden sejtje a feladat megoldására koncentrál.

S hogy mi ennek az eredménye? Könnyebben összpontosítunk, hozunk meg döntéseket, vagy nyújtunk olyan teljesítményt, amilyet szeretnénk. Ez történik sportolókkal a verseny előtt, diákokkal életük nagy vizsgáján, és a színészekkel is, mielőtt felgördül a  függöny.

Nyilvánvalóan mindenki találkozott már ilyesmivel élete során: úgy érzi, menten rosszul lesz, hevesen dobog a szíve, izzad, és talán még szédeleg is, de amikor eljön a nagy pillanat, mindez egy csapásra elmúlik, és olyan teljesítményt nyújt, amire nem is gondolt volna. A drukkot egyébként még a profik sem képesek teljesen kikapcsolni, de nem is baj, hiszen épp ennek köszönhetően tudják kihozni magukból a maximumot.

Mivel testünk képes rá, hogy megbirkózzon a feszültséggel, majd annak csökkenésével elernyedjen, lelassuljon, ezek a stresszhelyzetek nem viselik meg az embert. Mi több, pozitív stressz nélkül nem teljesítenénk olyan jól, és nem is fejlesztenénk ki új készségeket. Ez viszi ugyanis előre az embert: a siker tartozéka.

Teher alatt nő a pálma – tartja a mondás, vagyis nyomás alatt születnek az igazi eredmények. Van, akinek ehhez elég egy szigorú főnök, másnak valami sokkal nagyobb trauma szükséges. Egy azonban biztos: csak jót tud kihozni az emberből, ha egész testével a céljára összpontosít.

Nem mumus tehát a stressz – csak rá kell érezni, hogyan motiválhat minket…

Címkék: teljesítmény, pozitív stressz, stresszhelyzet, fiziológia

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!