A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A sikeres élet titkai

Ha a sikerről beszélünk, rengeteg kérdésünk van. Milyen a sikeres ember? Gazdag? Szép? Lázadó vagy alkalmazkodó? Sikerorientált? Ambiciózus és teljesítménycentrikus? A sikerre születni kell? Vagy a nevelésen múlik? Szerencse kell hozzá vagy kitartás? Tehetség vagy szorgalom?

Fotó: Shutterstock.com

Bizonyára mindegyik egy kicsit. Ahhoz, hogy sikeresek legyünk valamiben, először is tudnunk kell, hogy mit akarunk. De az is fontos, hogy amit választunk, ahhoz legyenek meg a képességeink, s lehetőleg a szüleink is segítsenek megvalósítani terveinket. Ha minden klappol, akkor már csak egy nagy adag szorgalomra és kitartásra van szükségünk.

A sikeres ember gyerekkora

Amikor sikeres emberek életrajzát olvassuk, feltűnik, hogy az ilyen emberek kisgyerekkorukban nagyon gyorsan megtanulták, miként viselkedjenek úgy, hogy dicséretet kapjanak, s ez a dicséret nagyon fontos volt számukra. Fontos volt valamelyik, rendszerint ellentétes nemű szülőjük elismerése. A kislányok rendszerint a papájukat, a fiúk a mamájukat akarták lenyűgözni.

Már játékaik során is elsődleges volt számukra a teljesítmény, a siker, a dicséret. Ha a sikeres embereket a gyerekkorukról kérdezzük, rendszerint elmondják, hogy iskolai teljesítményeikért szüleik jutalmazták őket. Sokszor a saját koruknál idősebbekkel barátkoztak, kicsit koraérettek voltak. Érdekes módon felnőttkorukban mégis gyakran látszanak koruknál fiatalabbnak.

Már serdülőként is szinte mindent elértek, szüleiktől kikönyörögték, amit nagyon akartak. Számukra már gyerekkorukban is a lényeg volt a lényeg. Nehezen viselték a túl hosszadalmas magyarázatokat, ha a beszélgetés elkalandozott a tárgytól. Nem sokat lelkiztek. Pontosan tudták, hogyan hassanak a másik emberre. Ha negatív visszajelzést érzékeltek, képesek voltak akár a mondat közepén is megváltoztatni azt, amit mondani akartak.

A sikeres ember félelmei

Fotó: Shutterstock.com

Ha egy sikeres emberhez közel kerülünk, és őszintén tudunk beszélgetni vele, kiderül, hogy legjobban a kudarctól fél, ezért több karrierlehetőséget is nyitva tart. Több vállalkozást is elindít, azért, hogyha az egyik megbukik, energiáit azonnal átvihesse a másikra. Igazi túlélő.

Soha nem költi el az összes pénzét, mindig van egy B és C terve. A sikeres emberekre jellemzőnek gondoljuk, hogy szeretik a márkás holmikat, szeretnek birtokolni. S hogy számukra az anyagi javak jelentik a biztonságot. Szívesen ebédelnek fontos emberekkel, szeretik az elegáns éttermeket, a gondosan terített asztalt. Fontosabb számukra az, hogy hogyan, mint az, hogy mit esznek. Szívesen és jól szerepelnek a nyilvánosság előtt. Mindez általában igaz is. De nem mindig.

Az viszont jellemző rájuk, hogy nem tudnak tökéletesen ellazulni. Életük minden területére feladatként tekintenek. Számukra még a pihenés, a kikapcsolódás is kipipálandó feladat. A sportok közül gyakran versenysportot választanak, illetve olyat, mint a futás, amely jól mérhető. Alapvető félelmük az, hogy egyszer majd nem lesz elég feladatuk, és az, hogy fölöslegessé válnak. Ezért a sikeres emberek nem tudnak nyugdíjba menni. Számukra elképzelhetetlen a teljesítmények nélküli élet.

Öt dolog biztosan kell a sikeres élethez

Fotó: Shutterstock.com

A sikeres embereket mindenki irigyli. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy nekik azért sikerült, mert a családjuk sokat segített, mert jó iskolába jártak, mert szerencséjük volt. S valóban a sikerhez nem árt a tudás, amit kiváló iskolákban szerezhetünk meg, az sem baj, ha a családunk tanácsokkal és anyagilag is segíti kezdeti lépéseinket. Mindez azonban kevés.

A sikerekben gazdag élethez mindenképpen szükséges elhivatottság. Vagyis a szinte gyerekkortól létező megszállottság. A sikeres emberek elméjében rendszerint forog egy film, egy álom, mellyel mindennap foglalkoznak. Persze a sikerhez nem elég az álmodozás. Kitartás és akaraterő is kell. Sokszor éveken át készülni, tanulni, gyakorolni, edzeni. Legyőzve a fáradtságot, az olykor unalmas hétköznapokat.

Kell aztán egy jó adag önismeret és önbizalom. Hiába szeretnénk például sportlövészetben világbajnokok lenni, ha rövidlátók vagyunk. S bár a siker titka a szorgalom, ha rosszul választasz hivatást, szorgalommal sem juthatsz a csúcsra. És végül, de nem utolsósorban a sikerhez nélkülözhetetlen a képesség a kudarcok elviselésére.

Ha mindent megtettél, szorgalmas voltál, kitartó, pontosan tudtad is, hogy mit akarsz, mégis előfordulhat, hogy nem sikerül. Nem sikerül először, sem másodszor. Mégis folytatod. Sikeres ember csak az lehet, aki képes a kudarcok elviselésére, aki fel tud állni, ha ’elbukott’.

Csak az ész kevés

Fotó: Shutterstock.com

A problémával foglalkozó pszichológusok és agykutatók rájöttek, hogy az igazán sikeres, teljes élethez nem elég az ész. Szükség van az érzelmek és bizonyos spirituális képességek fejlesztésére is.

Az első, az intelligencia mérésére alkalmas tesztet a XX. század elején a francia Alfred Binet dolgozta ki. Az értelmi képességeket mérő és meghatározó intelligenciatesztek néhány évtized alatt az iskolai és munkahelyi alkalmasság mérésének szinte kizárólagos, megfellebbezhetetlen mérőeszközévé váltak. Iskolai, munkahelyi felvételik dőltek el segítségével. Az életben aztán kiderült, ez a meghatározás nem mindenható. Csak az ész kevés.

Nagyon okos, művelt emberek is gyakran elrontják az életüket, míg náluk jóval gyengébb képességűek sikeresek és boldogok. Ma már tudjuk, hogy ez azért van így, mert az érzelmi intelligencia ugyanolyan fontos, ha nem fontosabb, mint az értelmi képességek. Az érzelmi intelligencia független az iskolás intelligenciától, és csak az emberi faj sajátja.

Az állatok cselekvéseit ösztöneik irányítják. Nekik mindig csak két lehetőség közül kell választaniuk. Veszélyes vagy veszélytelen. Támadok, vagy menekülök. Ehető vagy ehetetlen. Az ember döntéseit azonban megnehezítik az érzelmei. A túl heves érzelmek, de az érzelmek figyelmen kívül hagyása is elronthatja döntéseinket.

Ma már tudjuk, hogy az élet legfontosabb döntéseihez, a jó pályaválasztáshoz, a társtaláláshoz szükségünk van érzelmi bölcsességre is. Az EQ, vagyis az érzelmi intelligencia fogalmát egy amerikai pszichológus, dr. Daniel Goleman vezette be. A fogalom gyökeresen megváltoztatta a sikeres élethez szükséges képességekről vallott eddigi tudásunkat. A szerző nem kevesebbet állított, mint azt, hogy az EQ fontosabb, mint az IQ, vagyis az érzelmi (emocionális) intelligencia nélkül nehezebb boldogulni az életben, mint a hagyományosan mért és fontosnak tartott értelmi képességek nélkül.

S akkor még nem is beszéltünk a spirituális intelligenciáról (SQ), mely szintén egy olyan képesség, amely nélkül sokak szerint nincsen sikeres élet. Az SQ segítségével tudjuk eldönteni, mi a jó és a rossz, a helyes és helytelen cselekvés. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy az SQ a bölcsességünk és a lelkiismeretünk.

Ahhoz, hogy az ember harmóniában élhessen, tudnia kell, hogy nem tehet meg bármit. Léteznek olyan magasabb erkölcsi értékek, amelyek minden kultúrában és minden korban azonosak. Nem azért kell követni őket, mert a törvények, az igazságszolgáltatás, valamilyen külső tényező késztet erre, hanem azért, mert nélkülük az ember önzővé lesz, s elmagányosodik. A magányosság szorongást szül, a szorongás aláássa a lélek nyugalmát, megbetegíti a testet, és elpusztítja.

A siker mindenkinek más

Fotó: Shutterstock.com

Senki sem akar sikertelen lenni. Mindenki sikerre törekszik. De a siker mindenkinek mást jelent. Van, aki a sikert pénzben, kacsalábon forgó palotában, drága autókban méri. Ha számára ez a fontos, és ez okoz kielégültséget és boldogságot, törekedjen erre.

Másnak a siker az, hogy mondjuk, egy súlyos agyvérzés után ismét tud járni, beszélni. Van, akinek a sikert a boldog család, a sok gyerek jelenti, de olyan is van, akinek a sikeres élet elképzelhetetlen karrier vagy hatalom nélkül.

Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy melyik úton akar elindulni és haladni. Egy a fontos, hogy sikerét úgy érje el, hogy ezért nem kell átgázolnia senkin, nem kell eltaposnia senkit. És soha ne nézze le a másikat csak azért, mert számára egészen más a fontos. Idővel a siker, az elért cél megteremti a lehetőségét annak, hogy másokon segíts, vagy hogy átadd a tapasztalataidat, melyeket a sikered elérésének útján már megtanultál. Mert a siker csak akkor lehet valódi, ha abból mások, a nálad gyengébbek és sikertelenebbek is részesülhetnek.

A siker hormonjai

Vannak a sikernek hormonjai? Bizony vannak. Úgy hívják őket, hogy endorfinok. Az endorfinok az agyban olyan ’jutalomfalatkák’, amelyek bizonyos viselkedés, állapot, hangulat, például a kitűzött célok elérése, a siker, a sport vagy egy jóízű beszélgetés hatására az idegsejteken keresztül kellemes közérzetet hoznak létre.

Ha sok endorfin termelődik az agyunkban, vagyis ha sikeres életet élünk, kiegyensúlyozottak, nyugodtak leszünk. Ha ezeknek a hormonoknak a mennyisége sorozatos kudarcok, bukások, szerelmi, munkahelyi csalódások és sok egyéb más hatás következtében lecsökken a vérünkben, akkor viszont depressziósok, rosszkedvűek, akaratgyengék, fáradékonyak, motiválatlanok, sőt, betegek leszünk.

Az egészséges agy egészséges körülmények között önmagát juttatja endorfinokhoz. Amikor tehát a viselkedésünk sikerrel jutalmaz minket, mert elértük a célunkat, akkor ennek hatására a kiáramló sikerhormonok mennyisége növekszik. Ennek a hormonnak a felszabadulása pedig ellátja a szervezetet a célok eléréséhez szükséges, elegendő mennyiségű kedvvel és erővel. A siker tehát sikert generál.

Fotó: Shutterstock.com

Számolj tízig!

Az agykutatás fejlődése során derült ki, hogy kétféle elménk, az érzelmi és a racionális közül bizonyos helyzetekben az érzelmi kerül fölénybe. Néha elveszítjük a józan eszünket, olyasmit vágunk párunk fejéhez, amit nem is akartunk, felpofozzuk a gyerekünket, pedig ellene vagyunk a verésnek, az ablakot letekerve ordibálunk az elénk vágó, agresszív autóssal, pedig tudjuk, hogy ennek semmi értelme, csak jól felidegesítjük magunkat. Miért tesszük mégis?

Azért, mert az emberi agy magasabb rendű, gondolkodásért felelős központjai az alacsonyabb rendű, érzelmekért felelős állományból fejlődtek ki. Veszélyhelyzetben, a törzsfejlődés során korábban kialakult ősi agytörzs és érzelmi rendszer átveszi a ’fiatalabbtól’ a gondolkodó agykéregtől az irányítást.

A sikeres emberek azok, akik képesek érzelmeiket kordában tartani. Tízig számolnak, mielőtt elárulnák, hogy dühösek, megbántottak, sértettek, vagy bármilyen egyéb érzelemtől befolyásoltak. Céljaik elérésének érdekében háttérbe szorítják pillanatnyi érzelmi kitöréseiket. Felveszik pókerarcukat, nem engedik meg magunknak, hogy mások belelássanak gyengeségeikbe. Tudják, hogy összhangba kell kerülniük saját érzéseikkel, ki kell szabadulniuk a rossz hangulatokból.

Vagyis el kell sajátítaniuk a harag, és a düh ördögi köréből való kiszakadás technikáit, képesnek kell lenni minden helyzetben pozitívan gondolkodni.

Halaszd el a vágyaidat!

A pszichológusok szerint az egyik legfontosabb képesség, amit a sikeres élethez el kell sajátítanunk, nem más, mint vágyaink késleltetése egy későbbi cél érdekében. Négyéves gyerekekkel végzett követéses vizsgálatok egyértelműen bizonyították, hogy azok a kicsik, akik le tudtak mondani egy azonnali jutalomról egy későbbi nagyobb jutalom reményében, felnőttként sokszorosan jobban teljesítettek az életben.

Ha belegondolunk, ez logikus. Hiszen minden eredmény, a kimagasló sportteljesítmények, a zenei sikerek, a munkahelyi karrier, az élet bármely területén elért siker ennek a képességnek, tehát a vágyteljesítés késleltetésnek képességén múlik.

Ennek megszerzéséhez természetesen rengeteg dolog kell. Ha igazán akarunk valamit, és megvan hozzá a kitartásunk, az empátiánk és a kapcsolatteremtő képességünk, az segít elviselni az esetleges kudarcokat, megoldani a konfliktusokat, s akkor megszületik a siker. A siker pedig önbizalmat ad, és a következő nehéz helyzetben reményt. Az érzelmi és spirituális intelligenciával foglalkozó szakemberek egyetértenek abban, hogy ezek a képességek tanulhatók és fejleszthetők.

Fotó: Shutterstock.com

Magadhoz mérd!

Ahhoz, hogy elérd az elégedettség, olykor a boldogság állapotát, ne másokhoz mérd magad! Ne az számítson, hogy a szomszédnak megint új autója van, és Svájcba jár síelni. Ne törődj azzal, hogy mások milyen karriert építettek, mekkora házuk, birtokuk, hatalmuk van. Lehetsz szegényen is gazdag, ha van az életedben örömet adó tevékenység, vannak jó barátaid, szerető családod. Ha emberek vesznek körül, akikre számíthatsz, akik a bajban is veled maradnak, melléd állnak.

Ez persze nem azt jelenti, hogy azért tartasz barátokat, hogy szívességeket kérj tőlük. Az igazán sikeres emberek ritkán kérnek szívességet, igyekeznek mindent a maguk erejéből megoldani, s ha nem sikerül, akkor sem keserednek el. A kudarcot tapasztalatnak tekintik. A sikeres emberek nem követelnek elismerést. Ha megkapják, persze jólesik nekik, de akkor sincsenek elkeseredve, ha nem kapnak tapsot. Mert tudják, hogy mikor jók, és azt is, amikor képességeik alatt teljesítettek.

Címkék: endorfin, érzelmi intelligencia, iq, kitartás, eq, elhivatottság, a sikeresség titka, teljesítményorientáltság, a boldogság elérése, értelmi inteligencia, spirituális intelligencia, sq, sikerhormonok, érzelemkitörés, tudás, megszállottság, akareterő

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!