A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A boldog kapcsolat titka

A férfiak nevelésének legegyszerűbb módja, ha azt másra bízzuk. Például egy szakemberre, egy pszichológusra. Igaz, a teremtés koronáinak többsége kiborul, ha társuk párkapcsolati tanácsadásra szeretné őket elrángatni. Ilyenkor a nők hajlamosak azt hinni, hogy életük szerelme már nem is foglalkozik a kapcsolat megmentésével, holott az erősebbik nem képviselői csak nem szeretik kiteregetni a családon belül felmerülő gondokat - úgy érzik, ha egy ilyen problémát sem tudnak megoldani, akkor csorba esik a férfiúi büszkeségükön.

Fotó: Thinkstock

Boronyák Enikő pszichológus szerint érdemes a problémákat megelőzni, s nem csak akkor fordulni a párterápia felé, mikor a partnerünket már egy kanál vízben meg tudnánk fojtani. „Párkapcsolati tanácsadásra igazából már a kamaszkorban szükség lenne, de akkor legalábbis mindenképpen, mikor egy férfi és egy nő arra a döntésre jut, hogy az életüket valamilyen módon összekötik. Sajnos sokan nincsenek tisztában azzal, hogy egy hosszú távú, harmonikus párkapcsolat bizony önismeretet, tudatosságot és kemény munkát igényel. Úgy gondoljuk, ha szeretjük egymást, akkor minden rendben lesz. Gyakori, hogy olyan, krízishelyzetben lévő párok jelentkeznek, ahol a dolgok már teljesen elmérgesedtek. Ha ilyenkor felteszem a kérdést, hogy miért vannak még mindig együtt, általában az a válasz, hogy mert szeretik egymást. Ebből látszik, hogy a szeretet sokszor kevés, és a párkapcsolat tudatos építésére kellene törekedni.”

Mit érdemes tudni a párterápiáról?
A párterápia pszichológiai tanácsadási forma, ahol egy vagy két szakember jelenlétében a pár feltárja a kapcsolatukban észlelt konfliktusokat, problémákat, majd megindul a közös munka ezek megoldása érdekében. A terápiák általában 10-20 alkalmasak.
A szakember a párterápia során moderál, kérdez, összefoglal, más nézőpontból világít rá a problémákra, a kapcsolat dinamikájára. A terápia során a legnagyobb munka a párokra vár. A pszichológus a már feltérképezett dinamika alapján módszereket tanít, házi feladatokat ad, s ezeket a két tanácsadás közti időben (ami általában egy-két hét) a párnak alkalmaznia, gyakorolnia kell. Végső célja, hogy létrejöjjön egy olyan harmonikus légkör, amelyben a család minden tagja jól érzi magát. Ez sokszor egy teljesen másféle egyensúlyt jelent, mint amit előzőleg már megéltek. Alkalmasint a párterápia pozitív kimenetele egy békés válás is lehet.
A siker kulcsa az időzítés?
Minden kapcsolatban akadnak hullámvölgyek, és előfordul, hogy csak akkor keressük fel a szakembert, mikor már ellenségként tekintünk a másikra. Ilyenkor van még értelme pszichológushoz menni? „Véleményem szerint bármikor el lehet menni tanácsadásra, mielőtt a párok válással fenyegetőznének. A párkapcsolati krízisek általában a különböző ciklusok hibás kezelése miatt és a ciklusváltások után következnek be. Elmérgesedik, agresszívvá válik a kommunikáció – a kommunikáció hiánya is egyfajta passzív agresszió –, elindulnak a játszmák, ahol az a cél, hogy felülkerekedjenek a másikon, s a felek nem találják a helyüket a kapcsolatban. Ebben a helyzetben bukkan fel sokszor a bűnbak harmadik, pedig tudatosítani kellene, hogy ez már csak egy folyamat vége, a rossz kapcsolat eredménye.”

A terápia menete
Előfordul, hogy az egyik fél felismeri, hogy ketten már nem tudják megoldani a problémákat, és szakember segítségére van szükségük. Ha a pár másik tagja túl büszke, és nem hajlandó a folyamatban részt venni, akkor a változtatásra nyitott fél eljárhat külön tanácsadásra, de ennek megvannak a hátulütői. „Ilyen esetben a szakember csak az egyik fél valóságát ismeri meg. Nem szándékos torzításokról van szó, hiszen a saját szemszögéből tényleg így érzékeli a történéseket és a másik viselkedését. Ekkor a pszichológus nem láthatja a másik valóságát, érzéseit és hozzáállását, ezért nem tud reális képet alkotnia a kapcsolat dinamikájáról, hogy a megfelelő helyen beavatkozhasson. Ahogy a kapcsolathoz, úgy a párterápiához is két emberre van szükség” – ecseteli az egyszemélyes tanácsadás veszélyeit Boronyák Enikő. A szakember szerint az is előfordul, hogy a terápia hatására az egyik fél megerősödik és megváltozik – akár pozitív irányba –, de ettől még inkább felborul az egyensúly. Ilyenkor hangzanak el olyan kijelentések, hogy „még elviselhetetlenebb vagy, mióta a pszichológus telebeszélte a fejedet”.

Címkék: párkapcsolat, pszichológia, pszichológus, válás, párkapcsolati tanácsadás, békülés, harmónikus kapcsolat

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!