Üres fészek szindróma
A gyerek kirepülését általában az anyák dolgozzák fel nehezebben, nem tudnak, és nem is akarnak felkészülni az új időszámításra. Az üres fészek-szindróma legkritikusabb időszaka pedig állítólag az ősz.
A szülő elhatalmasodó magányérzetéhez nem is kell, hogy a fiatal végleg kirepüljön, elég, ha kollégiumba vonul vagy huzamosabb időre külföldre megy tanulni. Mások ezt az időszakot még jól viselik, és csak akkor kebelezi be őket az ürességérzet, amikor a gyerek a szerelméhez költözik, vagy megházasodik, ilyenkor ugyanis még egyértelműbbé válik, hogy új korszak kezdődött. Nemcsak a felnőtté vált gyerek számára, hanem a szülei életében is.
Az ősök számára a legnehezebb azt feldolgozni, hogy többé nem töltenek be olyan fontos szerepet a fiatal életében,mint korábban. Különösen akkor nehéz elengedni, amikor nagyon erős a kötődés. Nehéz helyzetben vannak azok az anyák, akik az anyaszerepben találták meg igazi önmagukat. Ezzel szemben azok a nők, akik aktívak, örömüket lelik a munkájukban és a párkapcsolatukban, könnyebben egyensúlyra találnak az új szituációban is.
Az üres fészek-szindróma szakértők szerint akár másfél-két évig is eltarthat. Olyannyira fájó lehet, hogy az elárvult szülő teljesen magába zuhan. Figyelmeztető tünet a gyakori sírás, a magányérzet, a kiüresedés-érzés, a bezárkózás. Ha felismerjük, érdemes minél hamarabb lépni, barátok vagy pszichológus segítségét kérni, mielőtt depresszióba zuhannánk.
A fészek kiürülése gyakran párkapcsolati krízissel is jár: a szülők hosszú idő után egyedül maradnak, ami egyfajta ritmusváltást követel tőlük. Ekkor látják újra reálisan a házasságukat is, ekkor tűnhet fel, hogy már eltávolodtak egymástól, és alig van mit mondaniuk a másiknak. Ilyenkor csak tévelyegnek a lakásban, némán kerülgetik egymást, ki-ki a saját tevékenységeibe menekül. Ez az időszak azonban nemcsak elidegenedést, hanem fellendülést is hozhat a házasságba. Persze, ehhez közös élményekre, programokra van szükség: jó alkalom lehet újra felfedezni egymást vagy visszatalálni a régi hobbikhoz, amelyekre a gyereknevelés és a családfenntartás terhei miatt korábban nem jutott idő. És ha már túljutottunk a sokkon, hogy a gyerek ezentúl csak átutazó lesz a háznál, szép lassan érdemes felkészülni a nagyszülő szerepre is… De ez már egy másik cikk témája.
Még nincs hozzászólás