Színes, szélesvásznú és mégis könyv
Életre kel a könyv - állítja egy fiatal start-up cég az interaktív meséiről, és egy cseppet sem túloznak: a digitális technika segítségével a betű megszólal, megmozdul, kapcsolatba lép az olvasó gyerekkel.
Kérdés, persze, hogy szeretnénk-e mi ezt, vagy sem. Nehéz a válasz, én például akarom is, meg nem is. Egyrészt tényleg fantasztikus, mennyi minden lehetséges a technika segítségével, másrészt jól emlékszem, amikor egy vonatúton kb. két órán át ült mellettem egy óvodás kislány az apukájával úgy, hogy tíz szónál többet nem váltottak egymással: mindkettő az okoseszközén munkálkodott. Akkor azért összefacsarodott a szívem.
„Minden arány és mérték kérdése – kezdi Horváth Dorka, a BOOKR Kids alapítója. – Semmit sem szabad túlzásba vinni, nem szabad hagyni, hogy az eszköz uralja az életünket. Nem akarjuk leváltani a könyveket, csak értelmes tartalommal szeretnénk megtölteni azt az időt, amit a gyerek amúgy is a képernyő előtt tölt. A felesleges nyomogatás helyett értéket akarunk közvetíteni.”
A családi könyvkiadóban dolgozva Dorka – aki egyébként újmédia-kutatással foglalkozik – jól látta, hogy az e-book, az interaktív felnőtt könyv nem működőképes modell Európában, de elképesztő intenzitással fejlődik a gyerekeknek szóló ága. A felnőtt tartalmak legális letöltésére – különösen itt, Közép-Európában – nem hajlandóak áldozni az emberek, a gyerekeknek szánt alkalmazásokra viszont igen.
„A hangoskönyv, az e-book és az interaktív játékok kombinálásával hoztunk létre egy állandóan gyarapodó virtuális könyvtárat klasszikus és modern mesékből. Ilyen komplex megoldás ma külföldön sincs. A BOOKR Kids most ünnepli egyéves születésnapját, és már 96 mese tölthető le tabletre, okostelefonra az alkalmazás segítségével” – meséli a cégalapító.
Népszerű színészek hangján szólalnak meg a mesék, amelyek közül néhányat szótagolva is lehet olvasni. A diszlexiások a számukra kifejlesztett betűtípusra válthatnak, és vannak kiegészítő funkciók is, mint például a szótár.
Egy-egy klasszikus mesénél megkönnyíti a szöveg élvezetét, ha a régies szavakat megmagyarázza a gép: csak egy kattintás, és világossá válik a kutyafejű tatár jelentése például. Van interaktív olvasónapló-funkció is, vagyis bele lehet írni a történetbe, de az is előfordul, hogy apró érdekességekkel egészítik ki a könyvet: A kis herceghez például készítettek egy bolygóhatározót.
A szkeptikusokban felmerülhet, hogy ha egy gyerek „interaktívan” találkozik először a mesékkel, akkor a szöveg önmagában már nem fogja lekötni.
„Olyan gyereket még nem láttam, aki csak képernyőn szereti a meséket. Gyakran tartunk gyerekfoglalkozásokat, ahol mindig együtt van a mesekönyv és a tablet. Biztos vagyok benne, hogy azt az élményt, amit a mama vagy a nagymama felolvasása jelent, semmivel sem lehet pótolni. De kiegészíteni igen! Mi erre törekszünk.
Egyébként nemrégiben készítettünk egy „Te is lehetsz mesemondó” funkciót: ennek segítségével az olvasó is felmondhatja a szöveget, amely visszahallgatható. Pár hete ennek kapcsán levelet kaptunk egy Amerikában élő családtól: leírták, mekkora örömöt szereztünk nekik, mert a program segítségével a nagymama itthon felolvasta a mesét, amit ők kinn meg tudtak hallgatni az unokával. Így újabb és újabb mesemondókat is teremtünk.”
Még nincs hozzászólás