A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Pöttyös Panni nem öregszik

Ezeken a meséken nem fog az idő. Talán vannak, akik nem tudják, pontosan kit is tisztelhetünk mondjuk Pöttyös Panniban vagy Mosó Masában, de hogy a nevek ismerősen csengenek nekik is, az szinte biztos. Most egy nemrégiben megjelent könyvben ismét felbukkannak, de a főszereplő ezúttal az a grafikusművész, aki a fantáziájából életre hívta őket.

Fotó: Családi kép

A kötetet végiglapozva tudatosodott bennem, mennyi ikonikus mesefigura kötődik F. Györffy Anna grafikusművész nevéhez. Legtöbben a Pöttyös Panni illusztrátoraként és a Grimm-mesék diafilmes megalkotójaként ismerik, de ő rajzolta a Mosó Masa mosodája című helyesírás-fejlesztő könyvet is, amelyen nemzedékek nőttek fel.

Az én kedvencem a grafikus saját meséje alapján készült Óvoda az őserdőben című diafilm, amely ötven év távlatából sem veszített vonzerejéből. A Mosó Masa és barátai, F. Györffy Anna (1956-2006) grafikusművész című könyv két unoka alkotása, a nagymamájuk életművét dolgozták fel benne.

Farkas Judit Antónia irodalomtörténész a mai napig jól emlékszik a nagymamánál töltött időkre: tőle tanult kötni, horgolni, és tőle kapta gyerekkora egyik kedvenc ajándékát, a papírból készült játék parasztszoba-berendezést. Elsőszülött unokaként különösen szoros kapcsolata volt vele. 2012-ben kezdte feldolgozni a hagyatékát, és ekkor határozták el tervezőgrafikus húgával, Farkas Annával, hogy egy kiállítással és kötettel emlékeznek meg munkásságáról.

F. Györffy Anna  (1915–2006) tizennyolc éves volt, amikor első rajza 1933-ban megjelent nyomtatásban, és még a hetvenes évei elején is dolgozott. Már kisgyerekként is rajzolt. Amikor Kolozsvár mellett élő nagyszüleinél nyaralt, édesapja, a híres néprajzkutató ösztönzésére a kalotaszegi népviseletet örökítette meg.

A paraszti tárgykultúrából és életformából illusztrátori munkássága során is sokat merített. Mindemellett a holland kultúra is nagy hatással volt rá, ugyanis hétéves korától, az első világháború után, az Országos Gyermekvédő Liga szervezésében több ízben és hosszabb ideig vendégeskedett egy rotterdami családnál.

„Még annyi év után is nosztalgiával mesélte nekem, milyen gyönyörű szobája, ruhái és játékai voltak odakint. Ma is megvannak gyerekkori rajzai a rotterdami házakról. És leveleiben arról számolt be szüleinek, hogy mindenki el van ragadtatva a rajztehetségétől” – mondja a kötet szerkesztője.

A húszéves Annát eleinte a divat érdekelte, a Goldberger Textilgyár textilminta-rajzolója lett. Tíz éven át tervezett kendőt, ruhát és plakátot… Az illusztráció műfajában már textiltervezőként kipróbálta a tehetségét, de új karrierje az '50-es évek elején indult.

Ez az időszak a magyar gyerekirodalom legendás korszakának a nyitánya volt: mára klasszikussá vált szerzők – akik felnőtteknek szóló könyveket gyakran nem publikálhattak – egymás után jelentették meg gyerekkönyveiket olyan kitűnő művészek illusztrációival, mint például Zórád Ernő, Reich Károly vagy Szántó Piroska.

F. Györffy Anna rajzai is hamar népszerűek lettek. Első sikerkönyvei közé tartozott Sárközi György Babavárosa, Szepes Mária Pöttyös Pannija és Károlyi Amy Tik-takja. Sokan emlékeznek még a kihajtható Babaházra, a Pöttyös Panni-kötetekhez készült öltöztetőbaba-mellékletekre, a Kisdobos és a Dörmögő Dömötör című gyereklapok kivágós papírjátékaira.

De miben rejlik F. Györffy Anna rajzainak máig töretlen népszerűsége, közkedveltsége? Unokája szerint abban, hogy nagy szeretettel, alázattal, beleérző képességgel és kreativitással alkotta meg rajzait, melyek a gyerekek nyelvén és a gyerekekhez szólnak, egyszerűek, mégis tele vannak játékossággal és finom humorral.

 „Rajzainak sikere ugyanakkor szeretetreméltó, kedves személyiségében is rejlett – teszi hozzá Farkas Judit Antónia. Mindenki szerette Annát. Jó kedélyű volt és állandóan tevékeny, tele ötlettel, humorral és iróniával. Ez a saját gyerekeinek írt rajzos leveleken is jól látszik.

Eszembe jut egy jellemző epizód: tizennyolc évesen hónapokig a mátraházi szanatóriumban feküdt mellhártyagyulladással. Más felület híján vécépapírra rajzolt karikatúraszerű történetekkel szórakoztatta betegtársait, és kézzel varrt babákat ajándékozott nekik. Leveleiben arról is részletesen beszámolt családjának, hogy milyen nagy sikert aratott velük.”

Címkék: mese, grafikus, gyerekkönyvek, moso masa mosodája, pöttyös panni, f. györffy anna grafikusművész, meserajz

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!