A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Nyeregbe!

Aki lovat tart, kínjától szabadul – tartja egy régi magyar mondás, melynek igazságát egyre többen ismerik fel ma is. A lovas élet az utóbbi években újra az érdeklődés középpontjába került.

Fotó: Thinkstock

„A magyarok nyilaitól ments meg, Uram!” – idézzük a nyugati népek könyörgését, akik lovas íjász őseinktől rettegtek. A magyarok akkoriban szinte összenőttek a lovukkal, nem csoda, hogy Nagyváthy János író-gondolkodó az 1700-as évek második felében úgy fogalmazott: „eleink gyalog nem is tudtak járni, szépapáink pedig királyt is lóháton választottak, és lóháton tartották az országnak gyülését”.

A lovakra a harcászatban és a mezőgazdaságban mindig is nagy szükség volt. A reformkorban is nagy hangsúlyt fektettek a lótenyésztésre, az 1911. évi állatszámlálás szerint Magyarországon ezer főre száztíz ló jutott. Mára mindössze hét ló jut ezer magyarra, de a lovas kultúra modernkori reneszánszát éli.

A lovassportok újjáéledése
Ahogy egyre szélesebb körben váltak népszerűvé a lovas-, illetve lovasíjász-bemutatók, úgy vonzott mind többeket a lovaglás és a lovak. Mára nem találni olyan régiót Magyarországon, ahol ne működne legalább egy lovas hagyományőrző egyesület vagy klub. Ami miatt rettegték a magyarokat, a lóról nyilazást is egyre többen űzik. Mára minden hétvégére akadnak fogathajtó és díjugrató versenyek, és jelentősen megszaporodtak a gyermek lovasprogramok és versenyek is.

A felvonulások és vágták népszerűségének csúcsa az évente megrendezett Nemzeti Vágta, mely mögé 2008-as alapítása óta felsorakozott a lovas szakma. A magyarok egyébként nem csak a vágtában jeleskednek, ugyanis hazánkból valók a világ legeredményesebb fogathajtó versenyzői, összesen nyolc egyéni és öt csapat-világbajnoki címmel.

Kevésbé klasszikus sport, ám annál feltörekvőbb a lovaspóló, melynek Európa-bajnokságát július elején rendezték meg Tabajdon. A sport, melyben az 1936-os olimpián negyedik lett a magyar csapat, a kilencvenes években született újjá, s a klub most Szentbékkállán működik.

Gyerekek és lovak
A fiatalok, főként a gyerekek körében is népszerű a lovaglás, és egyre több lehetőség kínálkozik a gyakorlására. Az iskolai testnevelésórák közé is beemelték a lovas kultúra oktatását. De nem csak a hagyományőrzés terén újult meg a lovas élet, a gyógyászatban is egyre nagyobb szerepet kapnak a paripák. Mára több mint 1500 embert kezelnek lovasterápiával, s a lovak közelségének, a velük végzett gyakorlatoknak pozitív hatása van a testileg, szellemileg sérült gyerekekre és felnőttekre, sőt, a pszichológiai, pszichiátriai betegségekkel küzdőkre  is.

Átvágtatni az országon
A lovas turizmus csúcsát a többnapos lovaglások jelentik: ezekből is egyre több van, s a külföldiek ezreit vonzzák Magyarországra. Több mint kétmillió hektár erdőterületen lehet lovagolni, arról nem is beszélve, hogy a világ tíz legjobb lovastúra-útvonalából kettő nálunk található. A Balatontól úgy lehet lóháton eljutni a Dráváig, hogy egy percre sem kell elhagyni az erdőt. Egy-egy ilyen útvonal nemcsak a külföldieknek, a hazai lovasoknak is kaland. Egy új, telefonos lovastérkép-alkalmazás már 1500 kilométeren át segíti a lovasokat.

Címkék: lovasélet, lovas hagyományok, lovas íjászok, lovastúrák, gyógylovaglás, lovassport

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!