A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Munkácsy Mihály és a magyar realizmus festészete

A Kogart Tihany időszaki kiállítása ezúttal az 1870-es években kibontakozó művészgenerációra koncentrál. Olyan nagymesterekre, mint Munkácsy Mihály, Paál László, Mészöly Géza és Mednyánszky László, akik megteremtették a modern magyar festészet alapjait.

Fotó: Pákh Imre gyűjtemény

Ezek azok az évek, amikor már  Magyarországon is lehet művészetet tanulni, például a budapesti Országos Magyar Királyi Mintarajztanodában. Aztán megjelenik a műkereskedelem, kiállítások nyílnak, és persze ehhez is, mint annyi minden máshoz, köze volt Párizsnak, például a Julian Akadémiának. De akadt, aki festőnövendékként inkább Münchent, vagy éppen Nápolyt, Rómát választotta.

A rövid ideig Barbizonban dolgozó Munkácsy Mihályt többek között bravúros technikai tudása és színérzéke tette sikeressé Párizsban, szinte a festőállványról adta el az enteriőr-képeit. Azt pedig, hogy a kor egyik legismertebb és legkeresettebb festője lett, a műkereskedő Charles Sedelmeyernek köszönhette. Az Ásító inas, amely A lusta inas címmel került évekkel ezelőtt kalapács alá a londoni Sotheby's-en, és onnan vásárolta meg Pákh Imre műgyűjtő, most ott van a Tihany Kogart falán.

Munkácsy ezt még 1869-ben festette Düsseldorfban, aztán a kép egy párizsi műkereskedőhöz került, majd onnan Amerikába, ahol először 1950-ben árverezték el New Yorkban, szóval elég kalandos utat járt be. De itt van a festőnek egy Milton-vázlata is 1877-ből. A Miltont egyébként a kor egyik legnevesebb műkereskedője, Adolphe Goupil rendelte Munkácsytól, igaz, aztán nem vette át tőle. Mindenesetre a Milton aranyérmet hozott a festőnek az 1878-as párizsi világkiállításon. A tihanyi tárlat egy másik meglepetése két Mészöly Géza-kép, a Rőzseszedők és a Sétalovaglás. Ez a kettő tulajdonképpen egy volt, de valószínűleg egy örökösödési vita miatt egyszerűen szétvágták a festményt. A Sétalovaglás, amelyen látszik is a festő szignója, annyira friss felfedezés, hogy most júniusban bukkantak rá egy árverésen, és így került ide a kiállításra Paál László  és Mednyánszky László festményei mellé.

MUNKÁCSY MIHÁLY ÉS A MAGYAR REALIZMUS FESTÉSZETE
Kogart Kiállítások Tihany, Kossuth Lajos u. 10.

2014. szeptember 21-ig

Címkék: kiállítás, festészet, munkácsy mihály, pákh imre, paál lászló, mészöly géza, mednyánszky lászló, kogart tihany, barbizon, adolphe goupil, charles sedelemyer, realista festészet, magyar festészet, ásító inas, milton-vázlat

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!