Mióta világ a világ - mindig volt hűtlenség
Kutatások szerint a tartós kapcsolatok több mint a felében félrelépnek az emberek. Ez mindig így volt, a hűtlenség megítélése viszont koronként és kultúránként változott. A férfiak félrelépéseit általában könnyebben elfogadjuk, még a többnejűség lehetősége is megadatik nekik bizonyos országokban, a nők megítélése viszont a mai napig szigorúbb.
Az elmúlt évszázadok bővelkednek a hűtlenek történeteiben, már csak azért is, mert régen ritka volt a szerelmi házasság. A 16–18. században a francia királyoknak általában volt szeretőjük, ami teljesen beleillett a kor szokásaiba. II. Henrik nagy szerelme az egykori nevelőnője volt, XIV. Lajos pedig negyvenöt éves korában a házasságon kívül született gyermekeinek nevelőjét emelte Maintenon néven márkinővé, majd felesége halála után titokban el is vette.
Ehhez képest dédunokája, XV. Lajos, miután házassága megromlott, többek között Jeanne-Antoinette Poissonnal, azaz Madame de Pompadourral vigasztalódott. A világtörténelem egyik leghíresebb szeretőjének nagy befolyása volt a politikára, és nem várta meg, hogy kiessen a király kegyeiből: egy idő után maga szerzett a számára szeretőket, ügyelve rá, hogy fiatalok és szépek, de buták legyenek, nehogy veszélyeztessék az ő hatalmát. Hasonlóképpen járt el a mi Sissink is. Amikor Ferenc Józseffel elhidegültek egymástól, bemutatta a férjének Schratt Katalin színésznőt, aki a császár szeretője lett. Olyan titokban tartották a kapcsolatukat, hogy még a császár őrzésével megbízott titkosrendőrség sem tudott róla.
A hosszú 20. században sem volt jellemző a házastársi hűség. Franklin Delano Roosevelt, az Egyesült Államok 32. elnöke Lucy Mercer Rutherfurddal folytatott titkos viszonyt. A lány huszonkét évesen került a családhoz, s később követte Franklint a haditengerészethez. Az első világháború végén felmerült, hogy Roosevelt elválik, és elveszi a lányt, ám végül az elnökválasztási kampány fontosabbnak bizonyult, ráadásul a felesége is tudomást szerzett a kapcsolatukról. Ekkor elváltak útjaik, de húsz év elteltével újra összejöttek, amikor Roosevelt a felnőttkori paralízis miatt már mozgásképtelen, Lucy pedig gazdag özvegyasszony volt. A titkosszolgálat segítségével a Fehér Ház magánlakosztályaiban találkozgattak, egészen az elnök haláláig.
Egy másik amerikai elnök a kor szexszimbólumával került közelebbi kapcsolatba. Marilyn Monroe 1926-ban született Norma Jean Mortenson néven, és állítólag John F. Kennedy nem tudott ellenállni csábító szépségének. Kapcsolatuk végig titokban maradt. S ha a Fehér Ház ovális irodája mesélni tudna! Bill Clinton amerikai elnöknek majdnem a hivatalába került az akkor huszonkét éves gyakornokával, Monica Lewinskyvel folytatott viszonya.
A királyi családok is folytatták régi szokásaikat. A leghíresebb hűtlen Károly walesi herceg. Ő és Camilla Parker Bowles 2005-ben ugyan végül összeházasodtak, de ezt megelőzően hosszú évtizedeken keresztül szeretők voltak. Idén nyáron pedig I. János Károly mondott le a trónjáról, betegségre hivatkozva, de valószínűeg azért, mert kiderült, hogy Corinna zu Sayn-Wittgenstein német üzletasszony a szeretője, és közpénzen egy madridi luxusvillát bérelt a számára titokban.
Mindezen történetek ellenére a házastársi hűség ideálja a mai napig él, viszont a 21. századra nagyon megváltozott a hozzáállásunk mind a házassághoz, mind a megcsaláshoz. A viszony.hu által tavaly végzett kutatás szerint a megkérdezettek nagyobb része elítéli a hűtlenséget, ám többségük életében legalább egyszer már félrelépett. A felmérésben részt vevők közül tízből csak hárman voltak biztosak abban, hogy soha nem csalnák meg a kedvesüket...
Még nincs hozzászólás