Milyennek látom magam?
Egy nő életét súlyozottan végigkíséri, hogy miként vélekedik önmagáról. Akármilyen is a külseje, a lényeg inkább az, milyennek látja magát a tükörben. Mert a tükörképünk soha nem objektív, egyik napról másikra is súlyosan megváltozhat.
Elég egy kétértelmű megjegyzés a barátnőtől, egy tökéletes (retusált) sztárfotó látványa a Facebookon, egy szekrény mélyén talált régi farmer, ami már nem jön ránk. És az addig békés énképünk összeomlik, mintha lavina temette volna be.
Kamaszkorban kezdődik
A serdülőkorban olyan jelentős testi-lelki változások következnek be, amelyek az önmeghatározásra is nagy hatással vannak. A serdülőkre kifejezetten jellemző az önmegfigyelés, de egyre fontosabbá válik az is, hogy mások mit gondolnak róluk.
Olyan kérdések megválaszolása is fontossá válik ebben az életkori szakaszban, mint hogy ki vagyok én, miben hiszek, mi a célom az életben. És persze, hogy kövér vagyok-e, hogyan nézek ki, szeretnek-e mások. Persze ezek a kérdések a serdülőkor után is jelentősek maradnak, különösen egy nagy változás vagy krízishelyzet után.
Biztos a siker
A pozitív énképű emberekre a sikerorientáció jellemző, amikor a személy azokat a helyzeteket keresi, ahol biztosan sikert érhet el, ezért olyan feladatokat igyekszik választani, amelyek közepesen nehezek, vagyis képességeiket tekintve még elérhetőek számukra. Ezzel növelik a sikerélmény átélésének valószínűségét. Az énkép minőségéhez hasonlóan az önértékelés minősége is kétféle lehet.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 1. számának 37. oldalán!)
Még nincs hozzászólás