A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Kislexikon a középkori írásokhoz

Nemcsak a betűk, a jelek, a rajzok, az apró festmények is árulkodnak az alkotójuk személyiségéről, de még a tinta is, amit használt, azt ugyanis saját titkos recept szerint keverték ki.

Fotó: Thinkstock

scriptor az írni jelentésű latin szóból ered, jelentése: „írnok, írni tudó ember”. Az írásbeliség fejlődésével nemcsak szerzetesek, hanem világi mesterek is dolgoztak a scriptoriumokban, azaz a kéziratok másolására szolgáló kolostori termekben.

Kódex – a szó eredetileg az összefűzött pergamenlapok borítójául szolgáló fatáblákra vonatkozott – nem véletlenül, hiszen a latin codex szó jelentése: fatábla.

Az iniciálé egy-egy dokumentum vagy fejezet díszes első betűje: az initialis, vagyis „elöl álló” szóból származik. Az iniciálé általában nagyobb a többi betűnél.

A miniatúra képi megjelenése hasonlít egy-egy díszesebb iniciáléhoz, de nem függ a szöveg betűitől, vagyis a minatúra az írott szöveget díszítő önálló kis képecske. Neve a kiemelt szavak festésekor alkalmazott vörös tinta, a mínium („cinóberrel festett”) szóból ered. A scriptor által kihagyott helyekre a miniátor rajzolta be a képeket, a kódexek aranyozását pedig az illuminátor végezte.

papiruszt a papirusznád rostjaiból készítették, elsősorban az ókori Egyiptomban írtak rá. Nevét a papír (paper, papier, papel) szó őrzi. Maga a textilekből: selyemből, rongyból őrölt és áztatott papír Kínából arab közvetítéssel került Európába a 9. században.   

A pergamen szerepe akkor nőtt meg, mikor az arabok elfoglalták Egyiptomot, és a papiruszimport megszűnt. Cserzetlen állati bőrt mésszel fehérítettek, vékonyra koptattak, és a papirusszal szemben nem feltekerve, hanem lapokra vágva használták, s mindkét oldalára írtak. Neve az ókori Pergamon város nevéből ered, ahol tökéletesítették a bőrök kikészítését.

A tinta szó a latin tinctából származik. Különféle festékanyagokat, kormot, gyantát és egyéb ásványokat, növényeket oldottak fel vízben; minden scriptor a saját titkos receptje alapján készítette el a fekete és vörös tintát, amit a kalamárisban tartott.

A toll – (latinul penna) neve természetesen azért toll, mert a 7. századig használt nád-„tollat” felváltva valóban madártollból készítették ezt az íróseszközt a scriptorok; mégpedig elsősorban lúd- vagy hattyútollból. Speciális késsel lemetszették a tollak hegyét, és középen behasították a végét.

A madaraknak csak a legnagyobb öt szárnytollát használták fel, ráadásul általában csak a baloldali szárnyakból. Hogy miért? Mert a scriptorok többsége jobbkezes volt, és a baloldali tollak úgy görbültek, hogy a jobbkezesek számára kényelmes legyen az írás…

Címkék: kódex, papirusz, scriptor, miniatúra, iniciálé, pergamen, tinta

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!