A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Iránytű a többiekhez

Néha dermedten állunk, hogy miért volt ilyen rideg a szomszédasszony, miért lett annyira dühös a főnök, miért gyűlt könny a kedvesünk szemébe egy tévéreklám láttán. Persze a legfontosabb az önmagunkról szerzett tudás, kik vagyunk, miért reagálunk így vagy úgy.

Fotó: Shutterstock.com

A személyiség megismerése, tanulmányozása régóta vágya az embernek. A legelső tipológia több mint két és fél ezer éves. Hippokratész ókori görög orvos négy csoportra osztotta a típusokat, mindegyiknek megvannak az erősségei és gyengeségei.

Ha felismerjük, hogy melyik jellemző ránk, akkor jobban értjük majd a cselekedeteink és a környezetünk viselkedése mögötti indítékokat, ami átértékeli az emberekkel való viszonyunkat. Ne számítsunk arra, hogy valamelyik típus egy az egyben illik ránk. Inkább az a kérdés, melyik típus tartalmazza a legtöbb olyan tulajdonságot, amelyik árnyalhat minket.

Kifelé vagy befelé?

A személyiségeket két csoportba sorolhatjuk. Van két extrovertált, vagyis kifelé nyitó típus, ez a szangvinikus és a kolerikus. Ők az energiájukat kifelé hasznosítják, a tevékenységekre vagy az emberekre figyelnek. Céljuk, hogy megváltsák, de legalábbis megváltoztassák a világot.

A másik két típust introvertáltnak, befelé fordulónak hívjuk. Ők a melankolikus és a flegmatikus vérmérsékletűek. Ez a kettő az energiát befelé hasznosítja, gondolkodásra, elmélkedésre. Az extrovertáltakkal szemben az a céljuk, hogy megértsék a világot.

A szangvinikusok

Fotó: Shutterstock.com

Az elnevezés a latin sanguis szóból származik, jelentése: vér.  A szangvinikusok vidám, magabiztos, optimista emberek. Szeretnek énekelni a kocsiban, és gond nélkül átkiabálnak a villamos másik végébe, ha meglátják egy barátjukat. Tele vannak szeretettel, becézéssel, öleléssel. Segítenek, akin csak tudnak.

  • Miben erősek?: Mindig sok a barát köröttük, mert vonzó a személyiségük. Ők a nagy mesélők, mindig van egy vicces vagy megható történetük. Nagy a szívük, és isteni a humoruk. Nem szégyellik az érzelmeiket. Őszinték és hiszékenyek. Szeretnek önkénteskedni. Kreatívak, ötletesek. Hiúak, és imádják a dicsérő szavakat. Hamar elfelejtik a haragjukat, és képesek bocsánatot kérni.
  • Miben gyengék?: Nem tervezik meg előre az életüket. Rengeteget beszélnek, locsognak. Olykor a történetük túlzásokkal tarkított. Naivak. Könnyen begurulnak, olyankor hangosak. Nyugtalanok és megbízhatatlanok, feledékenyek. Nem bírják az egyedüllétet. Hajtanak a népszerűségre és az elismerésre. A társalgásban lekörözik a többieket, de belevágnak a másik szavába, és nem figyelnek arra, amit a másik mond. Többször is elmesélik ugyanazt a viccet.

A kolerikus

Fotó: Shutterstock.com

Az elnevezés az epe, a harag szóból származik. A középkorban az epét tekintették a testben a harag szervének. Ez a személyiségtípus hirtelen robban. Ugyanakkor jellemzően higgadt és fegyelmezett. Tudja, mit akar, és azt véghez is viszi. Legyőzi az akadályokat, és sikert sikerre halmoz.

  • Miben erősek?: Bátrak, határozottak, tevékenyek. Született vezetők. Mindig kimondják, amit gondolnak. Megbízhatóak és pontosak. Amit elvállalnak, azt teljesítik. Kitartóak. Elérik a céljukat. Az igazságtalanságot nem tűrik. Függetlenek. Nem érzelgősök. Egyénileg és csapatban is kiváló dolgozók. Céltudatosak és szervezettek. Mindig gyakorlati megoldásokat keresnek, és jól tudják szétosztani a munkákat. Mindenkit mozgásba hoznak, kiválóan lelkesítenek. Imádják a kihívásokat.
  • Miben gyengék?: Türelmetlenek. Ha váratják őket, dührohamot kapnak. Mindent jobban tudnak. Érzéketlenek. Átgázolnak másokon. Bántó a stílusuk. Nem tudnak veszíteni. Az érzelmi kapcsolatuk másodlagos számukra, első a feladat. Rugalmatlanok, merevek. Sietnek, kapkodnak. Gorombák és udvariatlanok is lehetnek. Utálják a könnyeket és a túláradó érzelmeket. Másokkal szemben magasak az elvárásaik. A munkájukért élnek. Végtelen hűséget követelnek barátaiktól, beosztottjaiktól, szeretteiktől. Párkapcsolatokban uralkodók és féltékenyek. Nehezen ismerik el, hogy hibáztak, és aligha kérnek bocsánatot. Úgy érzik, ők tudnak legjobban döntéseket hozni, emiatt mindenki helyett döntenek. Azt is gondolják, hogy mindent jobban csinálnak, mint mások. Úgy érzik, nincs szükségük sok barátra.

A flegmatikus

Fotó: Shutterstock.com

A szó az ernyedtség szóból származik. A flegmatikus ember nyugodt, és úgy tűnik, nincsenek érzelmei. Nagyon nehéz feltüzelni, motiválni. Olyasmit szeret csinálni, amihez meg sem kell mozdulni. Spórol az energiáival. Általában pozitív, és nyugodt a legmelegebb helyzetekben is. Sokkal jobban szereti az embereket figyelni, mint együttműködni.

  • Miben erősek?: Diplomáciai készségük kiváló. Stresszhelyzetben megnyugtató és eredményes a jelenlétük. Könnyedek, lazák, egykedvűek, de rokonszenvesek. Jól kijönnek mindenfajta emberrel. Csendesek, nyugodtak és kiegyensúlyozottak. Együttérzők. Nyomás alatt jól teljesítenek. Beszélgetés közben figyelnek a másikra. Szeretik a legegyszerűbb, legkönnyebb megoldásokat megtalálni. Jó emberismerők, és általában sok barátjuk van. Türelmesek és elfogadók. Nagyon száraz a humoruk. Természetesek és szemérmesek.
  • Miben gyengék?: Sokszor egyáltalán nincs motivációjuk, lusták és fásultak. Nehezen döntenek, és hajlamosak az önzésre. Jellemző rájuk a hanyagság. Olykor nemtörődőmnek tűnnek. Inkább csak a szemlélői, mintsem résztvevői az életnek. Kerülik a konfliktusokat. Passzív lázadók. Lehetnek lehangolóak, mert sokszor gyávák és határozatlanok. Kerülik a felelősséget. Utálják, ha rá vannak valamire kényszerítve. Szeretnek másokat bírálni, cikizni. Nehezen lehet őket megismerni, mert nem sebezhetők, elrejtik érzelmeiket, és kerülik a nehéz helyzeteket. Mindig a legsimább, legkevésbé energiaigényes utat választják.

A melankolikus

A szó eredeti jelentése mélabús, de elmélkedő, elgondolkodó is lehet. Komolyak, gondosak, csendesek. Szeretnek egyedül lenni. Érzelmeik vagy az eksztázisba rántják, vagy a kétségbeesésbe taszítják őket. Nem keresik, de elfogadják a társaságot.

  • Miben erős?: Érzékeny és lelkiismeretes. Tehetséges és kreatív. Filozofikus és idealista. Hűséges, érzékeny. Jól kommunikál. Munkájában pedáns. Fegyelmezett. Halk szavú, kellemes ember. Van tehetsége a művészetekhez, főleg a költészethez és a zenéhez. Kitartó. Szereti a rendet. Befejezi, amit elkezd. Nem szereti magára vonni a figyelmet. Hűséges barát, figyel a másikra. Empatikus.
  • Mik a gyengéi?: Gyakran rosszkedvű. Hajlamos az önmarcangolásra. Magával van elfoglalva, sokat álmodozik. Nehezen bocsát meg, nehezen felejt. Nehéz neki megfelelni. Fél, hogy mások nem szeretik. Fél a betegségektől. Nagy szüksége van a biztatásra. Bizonytalan, visszahúzódó és távolságtartó. Hajlamos arra, hogy másokat kritizáljon. Bosszúálló is lehet. Tele van ellentmondásokkal.

Címkék: hippokratész, személyiségtipusok, melankolikus, szangvinikus, kolerikus, flegmatikus

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!