Gyerekekkel Tokaj-Hegyalján
Magyarország leghíresebb borvidéke Budapesttől épp olyan távolságra esik, hogy ne legyen értelme csak egy napra odaruccanni, de ha már arra jár valaki, hamar észreveszi, hogy akár egy hetet is átkóborolhat úgy, hogy pincészetbe még be se tette a lábát. (Amit viszont nagy kár kihagyni, még akkor is, ha gyerekekkel utazik az ember, hiszen az évszázados pincék hangulata őket is gyorsan beszippantja.)
Ha nyugat felől érkezünk, Szerencs az első település, ami már Tokaj-Hegyaljához tartozik. A borvidék kapujának szánt építményt gyorsan elhagyva az egykori cukorgyár után könnyen megtalálható a csokibolt, amit úgysem tud senki kihagyni, aki ismeri Gombóc Artúrt: a csokoládégyár bezárása után az üzem dolgozói maguk vették meg a gépeket és szabadalmakat, majd újraindították gyermekkorunk ikonikus csokoládéinak készítését. Az üzem ugyan nem látogatható, de a mintaboltok igen, így boldog rikkantások közepette lehet felpakolni a betűs, váras vagy Pompomos sorozatból.
A borkedvelők akár sötétben is be tudják jelölni egy vaktérképen Mádot, hiszen a borvidék települései közül néhány éve kiemelkedett a település és nemzetközi viszonylatban is tündököl. Az itteni híresebb pincészetek és a hozzájuk kapcsolódó vendéglátóhelyek nagyon magas színvonalat képviselnek: az idelátogatóknak valódi ötcsillagos élményekben lehet részük, akár vezetett borkóstolóra vagy piknikezős dűlőtúrára indulnak, akár egy hedonista délutánt vagy estét terveznek az egyik étteremben. Gyerekekkel is bátran neki lehet vágni a Holdvögy nemrég átadott pincelabirintusának, ami összesen 1,8 km hosszú, és a zegzugos járatokban különböző helyeken elrejtett kincseket kell felkutatni az induláskor kapott térkép alapján. A kincsek nyilvánvalóan fogyaszthatóak és a felnőtteket és a kiskorúakat is boldoggá teszik.
Meleg nyári napokon érdemes megkeresni a közelben található bányatavak egyikét: a csodálatos színű vízen kívül a katlanokban a borvidék különlegességét adó kőzetek szerkezetét is megismerhetjük. Persze, ha valaki pancsolni is szeretne, akkor a Mád melletti Bortavat vagy a Tokaj-Rakamazi strandot keresse fel, hiszen a bányatavakban veszélyes és tilos fürdeni.
A vidéken rengeteg vár és várrom található: az egyik legromantikusabb kirándulóhely közülük Boldogkőváralja vára. Minden fala áll, de éppen annyira állították helyre, hogy vadregényessége megmaradjon. Ettől a tapasztalatok szerint a látogatók – vérmérséklettől függően – azonnal raboskodó királykisasszonynak, hős várvédő lovagnak vagy sárkánynak képzelik magukat és egy bot vívóeszközként való megragadása után azonnal indulhat az egész délutánt betöltő móka. (A kevésbé infantiliseket közben a kilátás varázsolja el.) A vár a hegyoldalban kitaposott ösvényen ugyan körbejárható, de csak alpinistáknak ajánlott – mi még soha nem mertük megtenni a teljes kört. A nyári szezonon kívül a vár nyitva tartását érdemes indulás előtt ellenőrizni, a lábánál turistákra szakosodott lovagi étterem várja az éhezőket, de itt is inkább a kalandra, mint gasztronómiai élményekre számítsanak. A közeli Encs híres vendéglőjében viszont tutitra lehet menni, messze földről zarándokolnak is ide a gasztromániások, így bizonyára hoppon és éhkoppon maradunk, ha nem gondoskodunk jó előre az asztalfoglalásról.
Az ország leghíresebb, de talán legnehezebb sorsú borvidékén járva enyhe iróniával úgy is fogalmazhatnánk, hogy hazafias kötelessége mindenkinek bort kóstolni, de ennél nehezebb kötelességünk sose legyen. Tokaj leghíresebb szőlőfajtája a furmint, mellette engedélyezett a hárslevelű, a sárgamuskotály, a zéta, a kabar és a kövérszőlő. Csak az e szőlőfajtákból készült borok nevezhetők tokajinak.
A legszebb száraz borok a furmintból és a hárslevelűből készülnek, de sokféle házasítás létezik.
Az édes borok közül a késői szüretelésű fajtaborok vagy házasítások könnyebben fogyaszthatók, és általában az áruk is elérhetőbb a nagy aszúborokénál, amelyek valóban a kiemelkedő ünnepek különleges borai. Mint sok más esetben, itt is érvényes a szabály, hogy nem érdemes a legolcsóbb borokat keresni és kóstolni, hiszen ezek óhatatlanul alacsonyabb minőséget képviselnek, ezért éppen a lényegről, Tokaj-Hegyalja csodájáról maradunk le. Inkább keressünk egy nagynevű pincészetet, ahol korrekt áron 5-8-10 borból álló kóstolósoron keresztül vezetnek be minket a legszebb magyar borok világába. Az alábbi településeken biztosan találunk nyitva tartó, komoly pincét: Mád, Erdőbénye, Tarcal, Tokaj.
Az ennél is távolabb merészkedők mindenképpen szánjanak legalább egy délutánt Vizsolyra, ahol a Vizsolyi (Károli) Bibliának gyönyörű tanösvénnyel és parkkal körülvett kiállítóhelyet építettek, így méltó módon feledkezhetünk bele a több mint 420 éve készült első magyar nyelvű biblia szavaiba. A faluban kicsi, de részletes és tüneményes mézmúzeum működik, ahol a helyi méhész házaspár részletesen és szemléletesen mutatja be a méz keletkezését a méhecskétől az üvegig. Bárki beöltözhet méhésznek, kipróbálhatja az eszközöket és természetesen megkóstolhatja nemcsak a mézkülönlegességeket, hanem a virágport, méhpempőt és egyéb csodákat is.
Erdőbénye felé indulva az Aranyosi-patak völgye szintén több órás vagy akár napos bóklászásra csábít: a csodálatos erdő közepén csörgedező patakban ma is lehet folyami rákokat találni. Ezek ugyan májustól októberig nem számítanak védett állatnak, de ritkaságuk miatt inkább csak csodáljuk meg, majd engedjük vissza őket. A gyerekek vagy gyerek lelkű felnőttek viszont a sekély vízben tapicskolva órákra belefeledkezhetnek a hódvárépítésbe. Az Aranyosi-völgyben több vendégház és vadászház várja az elvonulni vágyókat: az elvonulást itt szinte szó szerint kell érteni, mert térerőt telefonhoz, internethez csak foltokban találni. (Erre a helyi vendéglátók kifejezetten büszkék.)
Legalább egy napot érdemes szánni Sárospatak felderítésére: a Rákóczi-várat szinte tökéletesen helyreállították és nagyszerű kiállításokat rendeznek benne, a Nagykönyvtárba pedig bárki, aki kicsit is bibliofil, azonnal bezárkózna néhány hétre. Kifejezetten gyerekeknek ajánlható június 21-én a Zene Ünnepe, amelynek nincsenek kötöttségei, sokkal inkább lehetőségei. Minden szabadtéren, ingyenesen zajlik utcazenétől a kórus muzsikáig, szóló produkcióktól zenekari műsorokig szeles a választék. Nem hallgatni való koncertek ezek, hanem közös éneklésre, zenélésre alkalmat nyújtó lehetőség. Ezen a napon a Rákóczi Múzeum és a Képtár is csatlakozik a Múzeumok Éjszakájához.
A termálfürdő – ami nyáron valódi, sokmedencés élményfürdőként is működik – miatt évente több mint tízezer külföldi turista érkezik Sárospatakra, úgyhogy ide is készüljenek fürdőruhával, kár lenne nem kipróbálni. Több, különböző életkorú csemetéknek kialakított színvonalas és biztonságos gyerekmedence is található a fürdő parkjában, ami biztosítja a szülőknek a partról bambulás pihentető élményét.
Mád: http://www.mad.info.hu/
http://www.szenttamas.hu/
http://www.holdvolgy.com/
Boldogkőváralja: http://www.boldogkovaralja.hu
Vizsoly: http://www.vizsoly.hu/; http://www.mezmuzeum.hu/
Sárospatak: http://www.sarospatak.hu/ http://www.vegardofurdo.hu
Aranyosi-völgy : http://www.hegyaljakapuja.hu
Zempléni Tájvédelmi Körzet: http://anp.nemzetipark.gov.hu/zempleni-tajvedelmi-korzet
Aki az épített strandok helyett a természetes vizeket preferálja, az a Bodrog partján kialakított szabad strandokat keresse inkább, a folyópart városi része szinte egész évben rendezvényhelyszínként is működik. Ha éppen elkerülnénk egy-egy fesztivált, a szoborpark miatt akkor is érdemes lesétálni a partra.
Aki a városlátogatás helyett inkább a túrázna, annak javasoljuk, hogy menjen el egészen a „Hutákig”: Kishuta, Nagyhuta, Háromhuta környéke a Zempléni Tájvédelmi Körzet legszebb, leginkább érintetlen vidéke. Egy vendégházban pár napra elbújva a természet közelsége és gyönyörűsége miatt akár spirituálisan is úgy feltöltődhet az ember, mintha egy kolostorba vonult volna el. Az erdőből észak felé kiérve Hollóházára érünk, aztán a Füzéri várhoz, de ezek a látnivalók már egy következő barangolás témáját adják.
Még nincs hozzászólás