A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Fiatal - középkorú - öreg?

A kerek évfordulók ugyan okot adnak az ünneplésre - a család és a barátok számára mindenképpen -, de nem mindenki szereti megosztani a nagyvilággal, éppen hányadik X-be fordult az éveinek száma.

Fotó: Thinkstock

Sokan vagyunk úgy vele, hogy amit gyerekként sürgetünk, majd fiatalon büszkén hirdetünk, azt az évek múlásával egyre inkább magánügynek érezzük – öregedésünk elégedettséggel eltölthet, de fesztivált körülötte azért talán mégse…

Bár manapság az sem egyértelmű, hogy mikor leszünk középkorúak, és hány évesnek neveznek minket öregnek. Arról nem is beszélve, micsoda eltérés van aközött, hogy mások mint vélekednek rólunk, és minek érezzük mi magunkat.

A várható átlagos élettartam kitolódásával a világon mindenütt megváltoztak az életkori szakaszok, és ezt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is észlelte, felfelé tolva a határokat. A fejlődéslélektan besorolása szerint a serdülőkort (14–18 év) követi a fiatalkor (18–24), majd ezt a felnőttkor váltja fel, amely mintegy 65 éves korig tart.

Ezt a felnőttkort azután a WHO is tovább osztja: a középkor alsó határának a 45 évet tekintik, a középkorúság 45–59 évig tart, az öregedés korának a 60–74 évet, öregkornak a 75–90 esztendőt mondják, míg az aggastyánkor következhet 90 év felett. Az emberi életkor igen kevesek által megélt legfelső határa ma 115–120 évben határozható meg. Ezt mutatják a statisztikák. De mit mondanak magukról az emberek?

A kenti egyetem egy Európára kiterjedő, 40 ezer ember megkérdezésével készült felmérése szerint a 15 és 24 év közötti angolok úgy gondolták, hogy a fiatalság 28 évnél véget ér, az öregkor pedig 54 évesen kezdődik.

Az igazán idősek, a nyolcvanas éveiket taposók viszont úgy látták, a fiatalság 42 éves korig tart, az időskor pedig 67 évesen kezdődik. A portugálok úgy érzik, hogy már 30 évesen vége a fiatalságuknak sőt, 51 évesen az öregkor kezdődik.

A ciprusiak ugyanakkor jóval későbbre, 45 éves korra tették a fiatalság felső határát, míg Svédországban ezt 34 évre, Görögországban pedig 52 esztendőre saccolták – így jött ki, hogy Európában átlagosan 40 évesen vége a fiatalság korának.

A Love to Learn online oktatási portál ezer, ötven év feletti brit bevonásával készítette el felmérését, és kiderült, hogy a résztvevők 19 százaléka nem életkort adott meg, hanem úgy vélekedett, hogy a gondolkodásunk határozza meg, mikor válunk középkorúvá.

Az időskor határvonala átlagosan 69 év 277 nap lett a felmérésben: ez jóval magasabb kor, mint a brit kormány által fokozatosan bevezetendő új állami nyugdíjkorhatár, a 66 év.

Címkék: öregedés, nyugdíj korhatár, kerek évfordulók, életszakasz, szubjektív életkor, középkorúság

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!