A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Fekete szárnyakon

A kegyes halál – ha valakit megváltunk a szenvedéseitől – közismert fogalom. A legtöbb ember még egy kutyát sem tud megölni, hogy a kínjaitól megszabadítsa, élnek ugyanakkor köztünk olyanok, akik Istent játszva magukra vállalják a halálba való átsegítés feladatát. A jogszabályok szerint ezek a személyek – bármilyen cél is vezérelte őket – gyilkosok.

Al Pacino és Jack Kevorkian
Fotó: Europress/Getty Images

Európában Svájc az eutanázia-turizmus központja, itt található ugyanis a Dignitas nevű szervezet, amely 1998-as indulásától több mint ezer beteget segített át a túlvilágra. Ez a szervezet legalálisan működik, ahogy maga az eutanázia is engedélyezett még négy amerikai államban, és a Benelux államokban is.

Dr. Halál
Akadnak olyan elkötelezett vagy megszállott emberek, akik puszta jó szándékból magukra vállalják a halálba segítés nem éppen hálás feladatát. Őket hívjuk magyarul fekete angyaloknak.

Külföldön az egyik leghíresebb volt közülük az amerikai Jack Kevorkian – a bulvársajtó előszeretettel emlegeti még mindig „Dr. Death”, azaz „Dr. Halál" néven. Kevorkian festő, zenész és patológus volt – hírnevét pedig az utóbbinak köszönheti.

Beszámolói szerint összesen 130 embert segített át a túlvilágra, de mindegyik „kezelésének” megvolt a folyamata: a betegeivel akár évekig is tartotta a kapcsolatot, ezalatt pedig folyamatosan konzultált a családtagokkal, kezelőorvosokkal, pszichológusokkal, néha még egyházi személyeket is bevont az eseményekbe. Az utóbbi azért is furcsa, mert a vallásos emberek közel 61 százaléka elítéli az eutanáziát, amiben nemcsak az ötödik, „ne ölj” parancsolat játszik közre, hanem az a vélemény is, hogy életről és halálról csak Isten dönthet.

A történetet csak tovább bonyolítja, hogy a kegyes halálnak ez az élharcosa soha nem kért vagy fogadott el pénzt a szolgálataiért.

„Dr. Halálnak” volt egy saját találmánya, amit ő maga tervezett. A Mercitron egy olyan szerkezet, amely gombnyomásra juttat mérgező vegyi anyagokat a beteg szervezetébe, így a páciens fájdalom és szenvedés nélkül juthat át a másvilágra.

1999-es börtönbe zárása előtt már számos eljárás folyt ellene, de jogilag nem tudtak a módszerein fogást találni. Kevorkian ekkor elkövetett egy hibát: saját kezűleg injekciózta be a halálos mérget az egyik betegének. Nyolc évvel később, 2007-ben kegyelmi kérvény benyújtása után helyezték szabadlábra, azzal a feltétellel, hogy felhagy korábbi tevékenységével. Egyes feltételezések szerint ekkor már súlyos betegségben szenvedett, s szabadulását is ennek köszönhette.

Nem sokkal később azt nyilatkozta, hogy bár többé nem követ el törvénysértést, továbbra is küzdeni fog az eutanázia legalizálása érdekében. Kevorkian szentül hitt abban, hogy nem csak a boldog élethez van joga minden embernek, de a békés halálhoz is. Film is született róla, aminek a magyar címe Dr. Halál – Jack Kevorkian élete és halálai. A műben Al Pacino testesíti meg az egykori patológust. A tengerentúli fekete angyal 2011. június 3-án, nyolcvanhárom évesen hunyt el májrák és tüdőgyulladás következtében.

Ördögi angyal
Nem csak Amerikában akadnak ilyen esetek: 2002 és 2003 között szinte felrobbant a magyar sajtó, amikor kiderült, hogy az akkoriban húszas évei elején járó F. Tímea több beteget is a halálba segített. Ám amíg Kevorkian szándékaival és cselekedeteivel tisztában vagyunk, addig a magyar fekete angyal körül rengeteg kérdés kering.

Tímea a Nyírő Gyula Kórház belgyógyászatán volt ápolónő, amikor (állítólag) több halálos beteg szenvedését könnyítette meg. Akkori nyilatkozatai szerint ő maga sem talált magyarázatot a tetteire, talán az utolsó eseteknél tud azzal az indokkal szolgálni, hogy nem volt képes végignézni a beteg emberek szenvedéseit. Azt is hozzáfűzte, hogy nem érzi magát angyalnak, de gyilkosnak sem.

2003-ban másodfokon tizenegy év fegyházbüntetésre ítélték. A bíróság álláspontja szerint az ápolónő pontosan tisztában volt a mérgezésre használt gyógyszerek hatásával. Tímea akkoriban huszonegy ember halálát vállalta magára, de a hazugságvizsgálatok adatai alapján ez a szám akár harminc és ötven közötti is lehet, ebből viszont csak hetet tudtak rábizonyítani.

Ezután jött a történetben az igazi csavar: az akkor huszonnégy éves nő megváltoztatta vallomását, s az utolsó szó jogán az ítélethirdetéskor azt mondta, az egészet csak kitalálta. Akkori ügyvédje, Szőgyényi József szerint Tímea Münchausen-szindrómában szenved, ami egy súlyos pszichiátriai kórkép. A beteg ilyenkor szándékosan okoz kárt a rábízottban, azért, hogy magára vonja a környezete figyelmét. Az ügyvéd állítását igazságügyi orvosszakértői vizsgálatok is alátámasztották.

Tímea végül hat év múlva, 2009-ben szabadult jó magaviselete miatt. A börtönben töltött idő alatt állítólag egyszer sem kapott fenyítést, sőt, 16 alkalommal jutalomban is részesítették.

A sors fintora, hogy ez a történet is megihletett egy rendezőt, és a történetet színpadra vitték – a mű a Fekete Angyal címet viselte, ám közel sem vívott ki akkora elismerést, mint „Dr. Halál” történetének a filmadaptációja.

Tímea – a múltat leszámítva – büszke lehet magára, hiszen sikerült talpra állnia, és visszailleszkedett a társadalomba, amit sok elítélt nem mondhat el magáról. Szabadulása óta teljesen hétköznapi életet él, civil munkája is van.

Címkék: meghal, gyilkosság, börtönbüntetés, halálba kísérés, eutanázia, jack kevorkian, fekete angyal

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!