A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Babák a vízben

A babaúszás előnye, hogy a kicsi mozog, ezáltal fejlődik az izomzata, ami segít kivédeni a későbbi tartásproblémákat. Persze, mozogni a szárazon is tudna, de a víz felhajtóereje sokkal szabadabbá, egyszerűbbé teszi a rugdalózást, ami így felszabadító élménnyé válik. A vérkeringés fokozódik, így a kis test működése is javul, fejlődik az immunrendszer, a koordináció és a szociális érzék is - arról nem beszélve, hogy a szülők számára milyen felemelő és kapcsolaterősítő az egész foglalkozás.

Fotó: Thinkstock

A babaúszással kapcsolatban rengeteg jó és rossz tapasztalatot olvashatunk a neten. Sokan ellenzik, míg mások a legjobb dolognak tartják, amit csak tehetnek a babájukkal. Tény, hogy a víz, az úszás az anyaméh emlékeit idézi fel a gyermekben, tehát messze nem olyan idegen tőle, mint elsőre hinnénk.

Persze, egy babákkal foglalkozó uszoda különleges igényeknek is meg kell, hogy feleljen. Ezek között az egyik leglényegesebb, hogy a víz klórmentes, vagy csak egészen kevés klórt tartalmaz. Ezenfelül mindenképpen kell egy olyan szakember, aki képzett a babaúszás terén, hiszen ez a foglalkozás sem veszélytelen.

Fontos tudnivalók
Bizonyos alapkérdések mindenkiben felmerülnek, az elsők között éppen az, hogy egy ilyen pici, törékeny testet mikortól is lehet úszni vinni. Természetesen nem megy a dolog azonnal. Amíg be nem gyógyul a köldökseb, addig semmiképp sem, hiszen fertőzésveszélyes a babára nézve. Az is igaz, hogy nem jó, ha nagyon gyorsan a habok közé visszük a kicsit. Első körben mindenképp az otthoni környezetben, biztonságban, a megszokott rutinban érdemes a vízzel ismerkedni, illetve újra ismerkedni. Ha a pici már megszokta a közeget, és élvezi a pancsolást, akkor kereshetünk a számára csoportot. Azt is tartsuk szem előtt azonban, hogy az immunrendszerük három hónapos korukig nem elég fejlett ehhez a foglalkozáshoz, illetve, hogy mielőtt belevágunk, szerezzünk hozzá orvosi igazolást.

Ugyanakkor a  víz már önmagában is hat a szervezetre. A vízben való mozgás ingerek sokaságát biztosítja a csecsemőnek, és új tapasztalatok szerzésére ösztönzi. Más mozgásélményt biztosít, mint a szárazföldi rugdalózás. Mások a látási, hallási információk, más a bőrérzékelés, a felhajtóerő miatt különbözik a mozgás módja is. Szabadabban mozognak az ízületek, a meleg víz lazító hatású. Más a tájékozódás, a tapintás, mint a szárazföldön.

Mozgással a fejlődésért
Sokakban felmerülhetnek azok a kérdések is, hogy mi a helyzet akkor, ha a kicsi feje a víz alá merül, illetve például hogyan akadályozzák meg, hogy a babák a vízbe pisiljenek. A légzés szempontjából a természet gondoskodik a kezdeti biztonságról, egyéves korig ugyanis a babáknál működik a búvárreflex, vagyis nem vesznek levegőt, ha az arcuk vízbe merül. Ez a kezdeti tudás azután a rendszeres gyakorlás miatt készségszinten megmarad, ami nagy előny egy vízbe pottyanásnál, ráadásul a tüdőkapacitást is növeli.

Felmerül az a kérdés is, mi a helyzet a babák pelenkás mivoltával. Bár vannak erre a célra kifejlesztett pelenkák, a legjobb megoldást mégsem ezek jelentik.

„A pici babáknál nemcsak a búvárreflex van jelen egyéves korig, hanem ehhez kapcsolódóan a végbélizmaikat is zárják. Legfeljebb a hasmenés jelenthet gondot, ami fogzáskor vagy betegségből adódhat, de ez valóban nagyon ritka. Mindenesetre a kicsik kapnak egy speciális úszónadrágot, ami a dolgokat nem engedi a medencében szétterjedni, és van idő rá, hogy a szülő a babát kikapja a vízből, tisztába tenni" – mondja Hortobágyi Sarolta babaúszás-oktató, a Lotti babaúszás és a Testnevelési Egyetem babaúszásoktató-képzésének szakmai vezetője.

Tényleg jó?
A babaúszás helyességét néhány orvos megkérdőjelezi. Véleményük szerint nem jó így belenyúlni a babák természetes fejlődésébe, erőltetni, előrébb hozni bizonyos funkciók kialakulását. A legtöbb szülő pedig a fertőzésektől fél a legjobban.Szakértőnk azonban elmondta, hogy a babaúszás egyre szélesebb körben elfogadott, és lassan elenyésző lesz azoknak az orvosoknak a száma, akik megkérdőjelezik a hatékonyságát.

Persze, nem kell tőle csodákat várni, de amire kitalálták, arra tökéletesen alkalmas: a gyerkőcök szociális érzéke fejlődik, erősödik a szülőkkel való kapcsolatuk, és olyan betegségek elkerülésében is szerepet játszik a babaúszás, mint az asztma – hiszen a tüdő folyamatos fejlesztése a program szerves része. A legfontosabb mégis az, hogy a gyerekek megszokják a testmozgást, s a megfelelő oktató kezében jóval korábban kialakul a vízbiztonság, illetve az úszás-tudás, aminek életmentő szerepe lehet.

Címkék: , pelenka, hasmenés, babaúszás, búvárreflex, izomzat fejlődés, vízbiztonság, gyerek-szülő kapcsolat, szociális érzék, uszoda

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!