Agancsos a kertemben
Ha véletlenül szarvas néz vissza rád a kertedben, ne lepődj meg. Azért jött, mert becsalogatta valami finomság, egy gyümölcs vagy növény illata. Szóval éhes. Ám ha engeded, hogy a kertedbe járjon lakmározni, előbb-utóbb letarol mindent, és neked nem marad semmi, mehetsz a boltba, hogy bevásárolj a vacsorádhoz.
Szarvas ez, vagy őz?
A szarvas a párosujjú patások közé tartozó emlősállat. A legtöbb faj az őzekkel együtt a szarvasfélék családjába tartozik. Egyes nyelveken ugyanaz a szó jelöli a szarvast és az őzet is, például az angol deer szó a jelzőjétől függően – red deer, roe deer – jelenthet szarvast vagy őzet.
Kiszorítjuk őket az élőhelyükről
A szarvasmarhához hasonlóan a szarvas hímjét is bikának, nőstényét tehénnek, kicsinyét pedig borjúnak nevezzük. A szarvasbika legfeltűnőbb jellegzetessége az agancsa. Csak a rénszarvasnál a tehénnek is van agancsa.
Összetett gyomorral rendelkezik, párosujjú patás, általában 1-2 borjút nemz évente. De mit keres ez a növényevő vadállat a kiskertünkben, akár a városban? A magyarázat egyszerű, kiszorítjuk őket az élőhelyeikről, nem csoda, hogy a vadon élő állatok egyre gyakrabban jelennek meg a városokban. Különösen az erdőszéleken lévő kertekben bukkannak fel, mellettük pedig a nyulak, vaddisznók, őzek.
A szarvasok magasan rágnak
Hogy milyen állat rágcsálta meg a kertünket, felismerhetjük a hátrahagyott székletről, illetve arról, hogy milyen magasan harapdálta meg a növényzetet. A szaggatott levélszélek és szársérülések távol esnek a talajtól, tehát ez nem nyuszi lehetett.
A szarvasok újra és újra visszatérnek a felfedezett táplálékforráshoz, amíg nem ütköznek akadályba. De mivel akadályozhatjuk meg a dézsmálást? Ütessünk olyan növényt, amelynek az íze-illata eltántorítja őket.
A szúrós, szőrös, tüskés növényeket (bogáncsfélék, díszfüvek, gyapjas tisztesfű) általában elkerülik. Az intenzív szagot árasztó növények pedig elnyomják más kedvenceik illatát, ezeket is érdemes ültetni: sziklai ternye, szakállas írisz, méhbalzsam, illatos macskamenta, metélőhagyma, harangláb, fokhagyma, levendula, büdöske, menta, oregánó, peónia, rozmaring, zsálya, gilisztaűző varádics, kakukkfű.
Ha a szarvasok kedvében akarsz járni…
Persze van olyan növény, amit kifejezetten imádnak az agancsosok és kisebb társaik. Ha ezek illatát megérzik, meghívásnak tekintik, és már szaladnak is a kertünkbe. Ilyen például az azálea, a bogyósok, a krizantém, a klematisz, a hibiszkusz, az árnyliliom, az árvácska, a petúniák és a rózsák.
Mitől szarvas a szarvas?
Mitől, ha nem attól, hogy szarvat, agancsot visel a fején? Egy állat élete során egyre több ágat fejleszt az évenként levetett és újranövesztett agancsokon. Olykor a nőstény is szarvat visel, de ez csak a fejlődés későbbi szakaszában fordulhat elő. Ma is élnek olyan szarvasformák, amelyek hímjei nagy, a szájból is kilógó szemfogakkal rendelkeznek. A fejlődés későbbi fokain egyre nagyobb az agancs, és elcsökevényesedik a szemfog.
A világ szarvasai
A Kárpát-medencében ma élő két szarvasfaj közül csak a gímszarvas őshonos. A dámszarvas vagy dámvad betelepítéssel került a régióba. Európa, Ázsia és Amerika északi vidékein él a hatalmas termetű jávorszarvas és a háziállatként is tenyésztett rénszarvas. Indiában a pettyes szarvas, az amerikai földrészen pedig a fehérfarkú szarvas a leggyakoribb. A gímszarvas Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában elterjedt szarvasfaj.
Szarvasszerelem
Az ivarérett, látványos agancsot viselő bikák magányosan járnak. Párzás idején megküzdenek egymással. A szarvasbőgés ideje szeptember-októberben van.
Amikor a kedves állatból vadállat lett
„Rengeteg fotót láttam róla, mindig lenyűgözött. Ma volt alkalmam találkozni vele utam során, vagy más szóval… az útjaink ma keresztezték egymást” – írta Nagy Árpád a Mozgásvilág oldalán.
„Eufória, fotó, videokészítés. Lassan követtem, hogy hogy ne érezze zavarónak a jelenlétemet, és legyen ideje elrejtőzni a bokrok között. Amikor elhaladtunk egymás mellett, sajnáltam, hogy nem tudtam róla egy jó fotót készíteni, mert eleség után kutatott a földben. Pech, de továbbálltam. Pár percre megálltam, hogy levegyem a csúzsásgátlókat. A hátizsákom nyitva volt, de semmi különös nem volt benne – ruhák, termosz, víztömlő és – minő borzalom – a szendvics, amiről megfeledkeztem.
Elfelejtettem. Sajnos megérezte, és a kedves, aranyos állatból agresszív négylábú vadállat lett. Olyan gyorsan odaért a hátizsákomhoz, hogy nem volt időm reagálni. Olyan dühösen kopogott a patáival, mintha darabokra szeretné tépni az anyagot. Egy véletlenül arra járó turista sietett a segítségemre, aki elterelte a figyelmét, én pedig megfogtam a holmimat és felrohantam a hegyre. Az örömöm azonban nem tartott sokáig, nem sokkal utánam a szarvas is felért a Nosal csúcsára, és ismét megtámadta a hátizsákot, itt ismét más turisták siettek a segítségemre. A zsemle illata annyira intenzív és érdekes volt számára, hogy csak ez az egy hátizsák érdekelte.
Még nincs hozzászólás