A köztes létben majd találkozunk! Vagy mégsem?
A bardó állapot a tibeti buddhizmus egyik központi fogalma, amely a halál utáni átmeneti létezést jelenti. Köztes lét, így is nevezik. A kifejezés tibetiül az élet és a halál, illetve különböző létállapotok közötti átmenetre utal. A Tibeti halottaskönyvben részletesen olvashatunk erről.
De minden vallás, minden filozófia megfogalmazza, mi várható a halál utáni létben. A legtöbb ember, aki valamilyen elképzelést vall a halál utáni életről, vallási meggyőződéseire alapozza ezt. A világ nagy vallásai eltérő válaszokat adnak a halál utáni lét kérdésére:
A világvallások vélekedései
A keresztény hit szerint a halál után a lélek örök életre jut: vagy a mennybe, vagy a pokolba kerül, attól függően, hogyan élt az egyén. A feltámadás és az örök élet központi téma. Az iszlám vallás követői szintén hisznek a túlvilágban, ahol az embereket tetteik alapján ítélik meg, és a paradicsomba vagy a pokolba kerülnek. A hinduizmus és buddhizmus hívei a reinkarnációban hisznek, ahol a lélek újra megtestesül, és az előző életben elkövetett tettek határozzák meg, milyen formában születik újjá az egyén – e szerint működik a karma.
A judaizmusban a halál utáni élet kérdése kevésbé egyértelmű, és különböző irányzatok eltérően értelmezik. Néhány zsidó hagyomány a túlvilágra, míg mások inkább a jelen életre összpontosítanak. Azok, akik vallási alapokon hisznek a halál utáni életben, gyakran szent írásokra és a vallási tanítók vagy vezetők által közvetített tudásra támaszkodnak. Számukra ezek a források igazságot hordoznak arról, hogy mi történik a halál után.
Spirituális tapasztalatok
Sokan számolnak be személyes spirituális élményekről, amelyek formálják hitüket a halál utáni létezésről. Ezek lehetnek a halálközeli élmények, olyan esetek, amikor valaki a klinikai halál állapotába kerül, majd újraélesztik. Egyesek ilyenkor beszámolnak fénylő alakokkal való találkozásokról, földöntúli helyekről, vagy épp a saját életük áttekintéséről. Ezek az élmények mélyen megváltoztathatják az érintett személyek világképét és hitrendszerét.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2024. évfolyama 11. számának 22. oldalán!)
Még nincs hozzászólás