A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

4 dolog, amire csak az élet taníthat

Szülőnek lenni életünk egyik legfontosabb szerepe, ezért szeretnénk alaposan felkészülni rá. Bújjuk a szakirodalmat, próbálunk eligazodni a rengeteg különféle tanács között, hogy a lehető legjobb anyák és apák legyünk. De legjobb igyekezetünk ellenére se minden sikerül úgy, ahogy meg van írva. Vannak dolgok, amelyeket nem feltétlenül a könyvekből kell megtanulnunk.

Fotó: Thinkstock

1. Amikor sír, nem minket akar bosszantani!
A gyereknevelési könyvek nagyon jók lehetnek arra, hogy tájékozódjunk, ötleteket kapjunk, de nem arra valók, hogy emésztetlenül alkalmazzuk őket. Fontos, hogy a saját és a gyerekünk személyiségére szabjuk az olvasottakat – véli Németh Erika klinikai gyermek-szakpszichológus.

A szakember szerint a jó szülő–gyerek kapcsolathoz elsősorban az kell, hogy ráhangolódjunk a gyermek érzelmeire, szükségleteire, igényeire, és a nevelésnél ezekből induljunk ki.

„Amikor a gyerek sír, felfoghatjuk úgy is, hogy már megint minket akar bosszantani, és elgondolkodhatunk azon is, vajon miért sír. A saját érzelmeink helyett az övét helyezzük előtérbe, és ne akarjuk feltétlenül megváltoztatni az aktuális érzéseit. Sok szülő arra fókuszál, hogy ne legyen szomorú, ne legyen mérges a gyerek. Pedig inkább az lenne a segítség, ha megpróbálnánk együtt lenni vele ebben az állapotában. Fogadjuk el az érzéseit, még akkor is, ha úgy tűnik számunkra, hogy valamilyen bagatell dolog miatt szomorú vagy dühös” – javasolja.

2. Ne akarjuk a szüleink hibáit kijavítani!
Sokszor azért kezdünk el gyereknevelési szakirodalmat olvasni, mert nem akarjuk elkövetni ugyanazokat a hibákat, mint a szüleink. De pusztán azáltal, hogy elméletben tudunk valamit, nem biztos, hogy érzelmileg is feldolgozzuk a gyerekkori sérelmeinket, traumáinkat, és tudattalanul ugyanúgy továbbvihetjük az otthonról hozott mintákat.

„Az sem a gyerekre hangolódásról szól, ha ugyanúgy csinálunk mindent, mint a szüleink, és az sem, ha épp ellenkezőleg. Ha úgy olvassuk a könyveket, hogy a szorongásainkat próbáljuk feldolgozni, akkor nem a gyerekre figyelünk, hanem a saját érzéseinkre” – magyarázza a pszichológus.

3. A gyereket nem lehet „megszerelni”
Bízzunk a gyerekben! A nevelést sokszor úgy képzeljük, mint a szoborfaragást: mi tudjuk, mi a jó a gyereknek, és úgy alakítjuk a személyiségét, ahogy nekünk tetszik. A könyvektől is azt várjuk, hogy mondják meg a „tutit”: hogyan kell úgy „megszerelni” a gyereket, hogy normális, életképes felnőtt legyen belőle.

„Nagyon fontos, hogy feltárjuk, mik a gyerek erősségei, gyengeségei, és ezekhez igazítsuk a nevelési módszereket – hangsúlyozza szakértőnk. – A fejlődés nem az elvárásból, hanem az elfogadásból indul. Ha kívülről tűzünk ki egy célt, és próbáljuk odarángatni a gyereket, akkor előbb-utóbb összeomlik, és nem tudja kibontakoztatni a képességeit, hiszen nem volt alkalma feltérképezni, miben jó.

El kell fogadni azt az állapotot, ahol ő tart, és abból kiindulva lehetőségeket biztosítani számára, körbevenni olyan dolgokkal, ingerekkel, amelyek jó hatással lehetnek rá, és nagyon bízni benne, hogy ezeket használni fogja. Ha segítjük, hogy kibontakozzon abban, amiben jó, akkor meg fogja találni az útját.”

4. Vágyaink, és amit a gyerek akar
Legyünk tisztában önmagunkkal! A szülői szerepre való felkészülés egyik legfontosabb lépése az önismeret, amit szintén nem lehet pusztán könyvekből elsajátítani. Ez egy hosszú út, amelynek során feltérképezzük az erősségeinket, a gyengeségeinket, megtanuljuk felismerni az érzéseinket és a szükségleteinket. Kellő önismeret birtokában képesek leszünk arra, hogy elkülönítsük a saját érzelmeinket a gyerekéitől.

„Lehet, hogy a gyerek teljesen boldog a töri négyesétől, és megdolgozott érte, csak a szülő vágya volt az ötös. Ha ezt tudja, nem fogja a gyerekbe vetíteni a saját vágyait és szorongásait, hanem felismeri, hogy mi az, ami róla szól, és csak neki fontos” – mondja a pszichológus. 

Címkék: gyereknevelés, szülői felelősség, szülői szerepek, szülői elvárások, gyereknevelés könyvből, gyerek vágya, szülő vágya

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!