A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Védtelen áldozat, de ki hisz neki?

A mai témánk érzékeny, nehéz róla beszélni. Nemcsak barátainknak, társunknak, családunknak oly nehéz elmondani, de néha magunkkal is nehéz szembenézni. A szexuális erőszak áldozatai nehezen, sokszor több év után mernek csak beszélni az esetről. Gyakran a közvetlen környezetük sem hiszi nekik, hogy mi történt. Hálásak vagyunk vendégeinknek, akik megtiszteltek jelenlétükkel és küldetésüknek érzik, hogy fájdalmaikat megosszák velünk, Xantus Barbarának, Vámos Erikának és Szepesi Nikolettnek. Meglepetés férfi vendégünk nyújt lelki támaszt a szavaival. Ő a téma fontossága miatt kiállítást is rendezett, amit nagy érdeklődés övezett.

"Végül nem az ellenségeink szavai, hanem a barátaink hallgatása fog legjobban fájni." (Martin Luther King)

Nemi erőszak áldozata potenciálisan bárki lehet. Gyakran halljuk, hogy a nők provokálják ezt ki. Minden korban megvoltak a provokatív elemek, például egy kivillanó boka is annak számított a 19. században. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy minden ötödik nőt bántalmaznak, ez Magyarországon félmillió áldozatot jelent. A bántalmazottak pedig gyakran hisznek a partnerük ígéretének, annak, hogy megváltozik. Sajnálatos módon gyakori, hogy anyagi okok miatt nem tud kilépni a sértett fél a kapcsolatból vagy a rettegés tartja őt vissza. A családon belüli erőszak áldozatainak több, mint 25%-a terhes nő. Az elkövetők legtöbbször fiatalkorúak. Céljuk, hogy a célszemély felett hatalmat és kontrollt gyakoroljanak. A nemi erőszakok 80%-a előre megtervezett cselekedet és 87%-ban fegyvert tart magánál a tettes. Az elkövető a legtöbb esetben az áldozat rokona, ismerőse. A bűntény helyszíne jellemzően az otthon vagy annak környéke.

A nemi erőszak a nemek közös ügye 

A férfiak erről nem beszélnek, kikerülnek ebből a diskurzusból, miközben az elkövetők majdnem mindegyike férfi. Legtöbb esetben az áldozatot hibáztatjuk, nem az elkövetőt. Jackson Katz - aki egy nemzetközileg elismert úttörő a nemi erőszak megelőzésének témakörében - a probléma forrását abban találja, hogy erről nem a nőknek kellene beszélniük, nem nekik kellene felszólalni és mozgalmat indítani azzal a céllal, hogy ez megszűnjön. A másik nemnek kell ezt a kezdeményezést elindítania. Az áldozat lehet nő és férfi egyaránt, de az elkövetők legnagyobb százaléka férfi. A férfiaknak kellene a férfiakhoz szólni.

A nemi erőszak fizikai és lelki bántalmazás is egyben. Az áldozatok nagyon sokszor rejtve maradnak, nem derül ki a brutális cselekmény, ugyanis a szenvedett fél képtelen a családon belüli brutalitást érzékelni vagy fél a tettes bosszújától.

Bántalmazás esetén a következő intézményekhez lehet fordulni:

Eszter Ambulancia

Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT)

Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE)  

 

Kapcsolódó cikkek: