A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Teher alatt nő a pálma?

Már egészen gyermekkorunktól kezdve küzdünk a sikerekért, elismerésért. Az élet minden pontján próbálunk a legjobban megfelelni, de vajon a gyermekekkel szemben mekkora elvárásokat kell felállítani? Hol húzódik a határ az egészséges motiváció, és a teljesítménykényszer között? Hosszú távon a folyamatos bizonyítás a szervezetet is jelentősen megterheli, hisz a rengeteg stressz szorongást, alvászavart, és különböző frusztrációkat is okozhat, amelyek által egy-egy adott feladat elvégzése még nehezebbé válik. Gyermekkori és szülői tapasztalatait meséli el Szekeres Adrien, Tárnok Zsanett és Pokorny Lia. Meglepetés férfi vendégünk szerint a legjobb motiváció a dicséret.

Biztosan tapasztalta már mindenki azt, hogy ha sok feladatunk van, valamiért sokkal jobban teljesítünk, mint amikor kevesebb feladatra több időnk van. Az utóbbi esetben sokkal könnyebben ellustulunk és kifolyik a kezünk közül az idő. De a mérték megtartása fontos, nem szabad átesnünk a ló túloldalára, amikor már túlterheltekké válunk. S így van ez a gyerekeknél is. Oda kell figyelnünk rájuk, hogy a feladatok mennyiségét elbírják, és hatékonyan tudják végrehajtani, s mindezt úgy, hogy örömüket leljék benne.

Megfelelési kényszerről

A "teher alatt nő a pálma" közmondás mindaddig igaz, amíg bizonyos határok között maradunk. A kihívások sokasága által teljesítményünket maximalizáljuk, figyelmünket fókuszáljuk és önmagunkat meghaladó eredményeket vagyunk képesek elérni. Azonban a megfelelési kényszer egy komoly társadalmi probléma, aminek kialakulásáért felelősek vagyunk akkor is, ha gyerekünkről, vagy ha önmagunkról van szó.

Bakos Adolf, pszichológus szerint magunk elé állítunk egy mintát, egy etalont és csak akkor leszünk igazán elégedettek, ha ennek a képnek teljes mértékben megfelelünk. Ebben az esetben szinte jelentéktelen, hogy ezek az elvárások a környezet felől érkeztek, vagy mi tűztük ki célként. Legtöbbször gyermekkora vezethető vissza a szorongás - a szigorú szülői elvárásoknak való megfelelés miatt. A gyermek a rejtett utalásokat is éppúgy megérti, mint a kimondott szavakat. Tudja jól, hogy a szülő mit szeretne tőle, mire vágyik. Ennek következtében a szülői elvárásokat belsővé teszi, és felnőttkorára ezek lesznek a saját követelményei és kritériumai önmaga felé.

… a megoldás

Ez a probléma a magabiztosnak tűnő emberek esetében éppúgy fennáll, mint a kevesebb önbizalommal rendelkező egyéneknél. Felnőtt fejjel pedig már képtelen azonosítani ennek a tulajdonságnak az eredetét. Adolf szerint egyfajta megoldás lehet a „muszáj gondolkodásmód” kioltása. A realitásra kell koncentrálnunk arra, hogy ha valamit mégsem tudunk tökéletesen kivitelezni, attól még ugyanolyan jók lehetünk. A „muszáj” és a „kell” szavakat mellőzzük, és a szótárunkba vegyük fel az „igyekezni fogok” kifejezést!