A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Te rongyos élet, bolondos élet

Október 24. a Magyar Operett Napja. Egy izgalmas műfaj, amely magába foglalja a színészi játékot, a táncot, és az éneket is. Hogyan kell ezt a műfajt népszerűsíteni mind a fiatalok, mind az idősebb korosztály körében? Kik váltak példaképpé? Ki pontosan az operett közönsége? Mai vendégeink pontosan tudják, hogy milyen is ez a különleges világ. Meséljenek erről ők maguk: Oszvald Marika, Peller Anna és Hegedűs Zsóka. Meglepetés férfi vendégünk az operett műfaj igazi népszerűsítője.

Az operett története

Az elnevezés Mozarttól származik. Jelentése "kis opera", "operácska". A XVIII. és a XIX. században daljáték mű volt, majd irányt váltott, a zene nagyvárosi, szórakoztató színpadi műfajává vált. A klasszikus operett négyféle szereplőgárdára oszlik: primadonna, bonviván, szubrett és a táncoskomikus. A primadonna az első hölgy, akinek szerelme megingathatatlan bonvivánnal. 1860-at írunk, amikor az operett központja Bécs volt. Az operett virágkorát olyan nevek erősítették, mint Lehár Ferenc, Kálmán Imre. A magyar operettet belföldön és külföldön is olyan nevek tették híressé, mint például: Kacsóh Pongrác, Huszka Jenő, Jacobi Viktor, Brodszky Miklós, De Fries Károly, Szirmai Albert, Ábrahám Pál, Gyöngy Pál, Eisemann Mihály, Lajtai Lajos, Farkas Ferenc és Fényes Szabolcs.

..és az Operettszínház története

1923-ban kapott helyet az operett a Nagymező utca 17. szám alatt látható csodaszép épületben, az első világháború kezdetéig orfeum működött ott. Kezdetben az első cél a klasszikus operett hagyományának ápolása volt, mindemellett megjelentek természetesen a modern művészeti megoldások is. Bécs mellett, Budapest lett az operett fővárosa. Magát az épületet bécsi építészek tervezték. Név szerint: Fellner és Helmer, 1894-ben. 1966-ban történt egy átépítés, és 1999-2001 között a teljes rekonstrukció. 901 a férőhelyek száma, s a nézőtér közepén egy gyönyörű, száz éves csillár világítja be a teret. Kijelenthetjük, hogy az Operettszínház hazánk egyik leglátogatotabb teátruma, ugyanis évente 500 előadást játszanak 400 000 nézőnek. Egy olyan hely ez, amely minden korosztályt megérint, és előszeretettel látogatják az előadásokat. 

 

Kapcsolódó cikkek: