A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Tanuljunk meg nyaralni!

Azt gondolnánk, a pihenés, a nyaralás olyasmi, amit mindannyian ösztönösen tudunk. Pedig nem. Ehhez is, mint annyi máshoz, önismeretre van szükség, tisztában kell lennünk azzal, mit akarunk kipihenni, hogyan tudjuk kipihenni és milyen raktárainkat kell ahhoz feltölteni, hogy a nyaralás után a lehető legjobb állapotba kerüljünk. Ezekről a kellemes dolgokról beszélgetünk Fodor Zsókával, Timkó Eszterrel, Kandász Andreával - és meglepetés férfi vendégünkkel, aki rengeteg tapasztalattal rendelkezik!

A nyaralás lehetőség, hogy a problémákat kicsit elengedjük, és hazaérkezve új megvilágításban láthassuk őket. Ha az igazán pihentető nyaralást akarjuk kiválasztani, nem elég olyan kategóriákban gondolkodni, mint megterhelő szellemi munkát végzők, fizikai dolgozók, nagycsaládosok vagy nyugdíjasok. A fentiek mindegyike vágyhat arra, hogy egy ideig ne kelljen a napját percre pontosan beosztania, egy helyben ülnie vagy örökké zajban töltenie a napot.

Meg kell tanulnunk

A saját igényeink ismerete és azok képviselete az első lépés. A második az egészséges alkalmazkodásé. Télen a nyárba? Vagy fordítva? Saját nyaralónkban vagy a világ körül? Mit vigyünk magunkkal, mi az elengedhetetlen? Nézzünk magunkba, idézzünk fel régi nyaralásokat, és amelyik a legemlékezetesebb, ahol teljesen felfrissültünk, azt válasszuk, vagy hasonlót. Képzeljünk el egy álomnyaralást, és az első kép, ami eszünkbe jut, iránytűként szolgálhat!

Két hétig tart a hatása

A nyaralás jótékony hatása egészségi állapotunkra a hazatérést követően két hét alatt elpárolog. A visszatérő dolgozók boldogabbak, egészségesebbek és több az energiájuk, sőt még a problémamegoldó képességük is jobb. A javulás azonban nem tart sokáig, már az első munkahéten halványulni kezd, két hét elteltével pedig ugyanolyan fáradtak az emberek, mint az üdülés előtt.

Kutatók szerint a megoldás az lenne, ha gyakrabban mennének szabadságra a dolgozók, bár az ötlet vélhetően nem lesz népszerű a munkaadók körében. Még ha a jótékony hatás gyorsan elhalványul  is, az valószínűleg problémás lenne, ha valaki nem menne szabadságra, mert a terhek idővel felhalmozódnak.

dr. Kandász Andrea televíziós szerkesztő-riporter az utazás nagykövete. Sorra látogatja gyerekkori olvasmányélményeinek helyszíneit, hogy saját szemével lássa, miként élnek ott az emberek. Utazásai során szinte huszonnégy órában járják be férjével az ismeretlen helyeket. Andreát ez tölti fel, rengeteg új élményt és barátot szerez ilyenkor. Vallja, hogy nem szabad prekoncepcióval útnak indulni, nyitottnak kell lenni az új élményekre, az új helyzetekre.

dr. Kiss Róbert Richard turisztikai szakíró egy Guinness rekord kedvéért indult el első útjára. Ma már többre becsüli azokat a helyeket, ahová visszavárják. Megtapasztalta, hogy vannak olyan helyek a világon, amelyek megfogják az embert, igazi gyöngyszemek, ahol az emberek is nagyon magukkal ragadóak.

Érdekes adatok – valóban kimozdulunk a komfortzónánkból?

Minden harmadik ember valamilyen fóbiában szenved, amely a nyaralás alatt néha tetőzik is. Ha ugyan nyaralásnak lehet nevezni azt a tevékenységet, mikor a napon süttetjük magunkat, de közben dolgozunk. Egy felmérés eredménye azt mutatta, hogy a nyaralók 56 százaléka valamilyen szinten, de aktívan dolgozik a nyaralás alatt, harmada pedig fél a kosztól, a pókoktól, és a tömegtől. A bevallottan laptoppal felfegyverkezve pihenni indulók 7 százaléka gyakorlatilag végigdolgozza a vakációra szánt időt...

 

Kapcsolódó cikkek: