A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Szükséges a házassági szerződés?

A házassági szerződés megkötése materiális, anyagias cselekedetnek tűnhet. Párunkban felháborodást, bizalmatlanságot kelthet. Miközben a negatív kicsengése mellett, több évnyi pereskedéstől is megvédheti az elvált feleket. Ez egy racionális gondolkodás a későbbi viták elkerülése végett. Milyen pozitív és negatív hatása van a kapcsolatra nézve? Hogyan állunk hozzá? Őszintén mesélnek mai vendégeink történeteikről, Tordai Teri, Ladinek Judit és Dr. Illés Blanka. Férfi meglepetés vendégünk pontosan tudja, mit jelent az a bizonyos 6 év pereskedés.

„(…) a házasság nem verseny, sosem kell feljegyezni az állást. Isten azért tett minket egy csapatba, hogy közösen győzzünk.” Fisher házaspár

A házassági szerződésnek van egy negatív konnotációja, másodlagos jelentése. Bizalmatlanságot keltő, anyagias gondolatok jutnak eszünkbe, elítéljük ennek a megkötését. Miközben, a válás már egy társadalmilag elfogadott cselekedet lett. A régi időkben, ha egy kapcsolatban valami nem működött jól, azt orvosolni tudták, ha mégsem lehetett, akkor sem a válás volt a megoldás. Ezt szégyencselekedetnek tartották, elítélték a váló félben lévő házastársakat. Jó pár évvel ezelőtt ez megváltozott. Így, ha nem jól működik egy párkapcsolat, a felek elválnak, a pereskedés pedig sok esetben teljesen idegenné teszi őket. Akkor mégis csak jó egy ilyen szerződés megkötése? Mai vendégeink e téma kapcsán mesélik el személyes élményeiket, történeteiket.

A boldogság 3 különös titka

A Virginiai Egyetem kutatói a boldog házasság titkára keresték a választ és a válások okaira. Különös eredményeket kaptak. Összesen 416 házaspár vett részt a kutatásban. Első titok a nagy esküvő megtartása. Ez a részeredmény kicsit megmosolyogtató és felszínes. Magyarázata viszont annál komolyabb. A kutatók arra jutottak, hogy azok a párok, akik nagy esküvőt tartottak, sokkal több kompromisszumot kötnek egymással, nagyobb problémákat kell együtt orvosolniuk, s ezek olyan kulcsfontosságú tulajdonságok, melyek a későbbi gördülékeny együttélést is képesek biztosítani. A második különös titok a két fél házasságát megelőző kapcsolatok száma. Akiknek kevesebb párkapcsolatuk volt a házasságot megelőző időszakban, azok sokkal boldogabbak. Ugyanis kisebb az összehasonlítási alap más férfival/nővel, így az elégedetlenségük is kisebb. A harmadik titok sokkal egyértelműbb, mégis ritka: a tudatos megfontolt közös döntések. Két ember életében megvannak a követendő fordulópontok, ilyen az első randevú, összeköltözés, eljegyzés, házasság. Akik nem sodródnak az árral, hanem tudatos, megfontolt döntést hoznak, boldogabbak, mint a meggondolatlan társaik. Tehát a kijelölt úton való haladás fontossága, az optimális tempó betartása. Ne siessük el a dolgokat. Cél az, hogy megtudjunk egymással mindent beszélni, felelősségteljes közös döntéseket tudjunk hozni.

87 évig boldogságban

Herbert Fisher (104) és Zelmyra Fisher (101) – övék volt a leghosszabb házasság 2010-ig, majd egy indiai házaspár vette át ezt a címet, 87 évet éltek le együtt. Egy interjú keretében a Fisher házaspárt a kapcsolatuk titkairól kérdezték. Fisheréknél a válás gondolata soha nem merült fel, elmondásuk szerint minden egyes nappal ez a kötelék csak erősebb lett. Legfontosabb volt számukra az egymás iránti tisztelet, őszinteség, hűség és a támogatás. Rá kell jönnie minkét félnek arra, hogy nem érthet mindenben egyet, egy vita vagy konfliktus során azt kell szem előtt tartani, hogy mi az, ami igazán fontos. Nem feleslegesen gerjeszteni a vitaszituációkat. Mielőtt házastársakká váltak jó barátok voltak, azt gondolták, úgy ahogy egy barátság örökké tud tartani, úgy egy házasság is. Úgy érezték együtt mindig többre voltak képesek, mottójuk: „Aki együtt ülteti a magot és együtt arat, együtt fog ünnepelni is.”

 

Kapcsolódó cikk: