A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Sport a lelke mindennek?

Sport a lelke mindennek? Hogyan hat a sport a munkára, a teljesítményre és a kreativitásra? A sport rendet teremt és magabiztosságot ad mindenki életébe. Nemcsak a sportolók számára fontos téma ez, hanem mindenkinek, aki harmóniában és rendszerben szeretné élni a mindennapjait. Elárulja titkát Rákász Gergely, Pál Botond és Tóth Márton. Meglepetés hölgyvendégünk megpróbáltatások sorát győzte le álma megvalósulásáért.

Mennyire igaz az, hogy sport a lelke mindennek? Mennyi mindenben segíti az életünket, ha rendszeresen végzünk valamilyen mozgást? Milyen pozitív hatásai vannak az egészségünkre és a közérzetünkre nézve? Többen pontosan tudjuk, mennyire jó lenne, ha lenne elegendő erőnk arra, hogy sportoljunk, de első lépésként meg kell találnunk az időt rá és azt a mozgásformát, amelyben örömünket leljük. Hogyan hozzuk össze a munkát a sporttal? Vendégeink példaértékű életet élnek a sporttal karöltve, amelynek nagyon sok mindent köszönhetnek. Meséljenek erről ők!

Tóth Márton, válogatott vízilabdázó bevallása szerint bátyjával rossz gyerekek voltak, emiatt a feszültséget és az erőt le kellett valahol vezetni. Vízi embernek tarja magát, az uszoda teljesen magával ragadta. Ugyan fiatal korában sok mindenről lemondott – nyaralás, szórakozás – de valójában nem szereti ezt a szót, mert valamiért mondott le, de úgy érzi ez mind megérte. Nem volt ez más, mint egy áldozat a cél érdekében. Marci szerint a folytonos megújulás azért fontos, hogy sikeresek tudjunk lenni. Az ő életében a karrier és a sport összeforr. 

Pál Botond az Operaház statisztájaként egyszer elment énektanárhoz, és az első óra után megkapta a Mozart szerepet. Mindkét szülő kajakozott, apukája most is edzőként dolgozik, ő vitte le Botondot először a vízre. A kajak élete egyik legnagyobb alappillére. Az éneklésben a sport nagyon sokat segített, olyanban, mint például a levegővétel. Szerinte nem lehet eredményt anélkül elérni, hogy az ember ne mondjon le valamiről. Úgy gondolja, nagyon fontos minden téren a fanatizmus - ha nem megy, akkor is neki kell állni.

Nem is gondoltuk volna..

Az Amerikai Egyesült Államokban idősebb emberekkel végzett kutatásból kiderült, hogy ha a szív és a keringési rendszerünk jól működik, akkor a szellemi frissességünk is tovább megmarad. Azaz a szellem karbantartása a test karbantartásával kezdődik. Egy másik kutatás szerint pedig a karate egy olyan mozgásforma, amely idősebb korban is karban tartja szellemi frissességünket és csökkenti a depresszióra való hajlamot. Egy brit sportorvos azt a megállapítást tette, hogy a mozgáshiány károsabb hatással lehet a szervezetünkre, mint az, ha van rajtunk egy kis súlyfelesleg. Azaz nem csak a fogyás érdekében kellene mozognunk. Továbbá sok kutatási eredmény is igazolta: a stressz leküzdésére és kezelésére a legjobb megoldás a sport. Egy svédországi felmérés szerint a gyerekek teljesítménye 30%-ban attól függ, hogy mennyire része az életüknek a sport.

 

Hogyan vegyük rá a kicsiket..

Nagyon fontos, hogy a gyermekünk azt érezze a mozgás egyfajta örömforrás. Ebben az esetben is a szülői minta a meghatározó. Az iskolában, a tornaórákon is nagyon fontos, hogy pozitív visszajelzéseket kapjanak, ne csak az elvárásoknak akarjanak megfelelni. Sikerélmény kell ahhoz, hogy belső indíttatásból érezzen késztetést arra, hogy megkeresse a számára legmegfelelőbb mozgásformát. Természetesen ehhez lehetőségeket is biztosítanunk kell. Ne felejtsük el azt, amit mi szánunk a gyermeknek, nem biztos, hogy számára is ez lesz a legmegfelelőbb. A döntést rájuk kell bíznunk, de ehhez a választás jogát is meg kell adnunk. Engednünk kell, hogy több mindenbe belekóstoljanak. Támogassuk őket ebben, akár úgy, hogy mi is beszállunk a játékba.