A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Segítség! - Az elsősegélynyújtás világnapja apropójából

Mire a mentők kiérnek egy esethez, sokszor már késő, pedig minimális tudással a laikus is sokat tudna tenni a szakszerű segítség megérkezéséig, hogy ne végződjön tragédiával egy-egy rosszullét. Mennyire tudunk, merünk helytállni vészhelyzetben? Ki tud és ki akar segíteni? A magyarok mindössze 0,3 százaléka tud szakszerűen elsősegélyt nyújtani - hívja fel a figyelmet a Magyar Vöröskereszt. Egy társadalmat érintő kérdésről beszélgetünk Bényi Ildikóval, Dr. Szűcs Andreával és Tunyogi Bernadettel. Meglepetés férfi vendégünk emellé a közügy mellé állt.

Az elsősegélynyújtást sokunk tanulja, mégis szomorú statisztikai adatok láttak napvilágot arról, hogy hányan is tudunk valójában segítséget nyújtani akkor, ha baj van.  Ez egy társadalmunkat érintő fontos kérdés, egy olyan közügy, amiről beszélnünk kell!
A Magyar Vöröskereszt szerint, a magyarok 0,3 százaléka tud szakszerűen elsősegélyt nyújtani. Próbáljunk javítani az arányokon és tanuljuk meg ezt pontosan, hogy hogyan is kell!

Változtassunk a számokon!

Ebben a rohanó világban a fejlesztők minden lehetőséget biztosítanak ahhoz, hogy elsősegély tudjunk nyújtani. Létezik egy olyan mobil applikáció, amely az elsősegélynyújtás lépéseiben segít, annak függvényében, hogy a betegnél milyen problémák jelentkeztek. Mit tegyünk akkor, ha szívinfarktus, stroke, vérzés, valamilyen sérülés, csonttörés vagy égés történt.. Elgondolkodtatóak az arányok, míg a lakosság 80%-a részt vett már valamilyen elsősegélynyújtó tanfolyamon, addig vészhelyzetben 18%-uk lenne aktív, mi több 12%-a továbbmenne. Az, hogy az elszenvedőnek mekkora esélye van a túlélésre, azt az első 3-4 perc dönti el. 2012-es adatok szerint, az év első felében 7000 személyi sérüléssel járó közúti baleset történt, körülbelül 7000 dolgozó szenvedett munkahelyi balesetet, az otthon bekövetkező balesetekben 1000 ember vesztette életét.  Győrfi Pál, a következőképpen nyilatkozik erről: „Nem is csoda, hiszen nem elég egyszer, elméletben megtanulni az elsősegélynyújtást, időnként ismételni és lehetőleg gyakorolni is kell. Pedig fontos lenne a mentők kiérkezéséig segítséget nyújtani, hiszen például hirtelen szívmegállás, légúti elzáródás, vagy erős vérzés esetén az első 3-5 perc meghatározó jelentőségű a túlélés, a gyógyulás szempontjából.” 

Kapcsolódó cikk: