A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Rokonszenves rokonok

Ahogy mondani szokás: barátainkat igen, a családtagjainkat nem választhatjuk meg. Az együttélést, az ünnepeket, a közös programokat bizonyos szabályok mentén, együttműködve, alkalmazkodással próbáljuk megoldani kisebb-nagyobb sikerekkel. Hogyan találjuk meg a közös hangot? Hogyan tartsuk össze a családot, annak ellenére, hogy akadnak nem tetsző szokások, és hozzáállások. Erről mesélnek mai vendégeink: Náray Erika, Illényi Katica és Tatár Csilla. Meglepetés férfi vendégünknek van egy nagyszámú választott családja is, akikkel a mindennapokban még együtt is dolgozik.

"A harmonikus családi kapcsolatok egyik legfontosabb feltétele a tisztelet."

                                                                                                                           Gary Chapman

Családi kapcsolataink békében való megtartása talán az egyik legnehezebb feladat, sokszor egy életen át képesek vagyunk harcolni azért, hogy kis és tágas családi körben is a harmónia, az elfogadás, és - ami a legfontosabb - a szeretet uralkodhasson. A családba érkező férjek, feleségek elfogadása sosem volt egyszerű folyamat. A családtagjaink tulajdonságát el kell fogadnunk, a szokásaikhoz türelemmel kell hozzáállnunk. Formálnunk, alakítanunk kell egymást ahhoz, hogy jól tudjunk együtt élni. Van, amikor ezt sikerrel véghez lehet vinni, de vannak ennél sokkal bonyolultabb családi kapcsolatok. Hogyan birkózzunk meg ezekkel a kihívásokkal?

Minden emberi kapcsolat gyökere: a kommunikáció!

Bármennyire is közhely, mindennek az alapja a kommunikáció, s így igaz ez a családra is. Minden fennálló helyzet a kommunikációban gyökerezik. Az ideális és a kevésbé ideális is. Ez határozza meg az egymás közötti kapcsolataink minőségét és a fejlődését. Ha azt feltételezzük ez az alapja a társas, s egyúttal a családi kapcsolatainknak, akkor ennek elakadása milyen okokra vezethető vissza? Milyen kommunikációs zavarok az okozói a sértődésnek, a vitának, nézeteltéréseknek? Pár jellemző példa:

  • Alapvetően eltérhet a családtagok személyisége, melynek az el nem fogadása lehet a konfliktusok okozója.
  • Probléma adódhat abból, ha a szeretet kifejezése két eltérő csatornán keresztül történik. Sokféleképpen kifejezhetjük a szeretetünket, de ha ez nem esik egybe a másik által választott csatornával, akkor esetleg nem vehetjük észre az erre utaló gesztusait, tetteit.
  • A problémák érdemi megbeszélésének kudarcba fulladása lehet magatartásbeli gond is. Legtöbbször előforduló hiba, amelybe beleesünk a vádló, az okoskodó, a mellébeszélő, a bármi áron békét teremtő és az előítéletes magatartás.
  • A hiteltelenség is megnehezíti az ideális kapcsolat megtartását: amikor a verbális gesztusaink a testbeszédünkkel nincs szinkronban. Például azt mondjuk a másiknak, hogy figyelünk, de a testbeszédünkkel azt közvetítjük, hogy "nincs időm rád". Nagyon fontos az őszinte odafigyelés. Meg kell tanulnunk kimutatni azt, hogy kíváncsiak vagyunk a másikra, és meg kell tanulnunk kérdezni!
  • Jellemző hiba az is, amikor családtagjaink felé általánosan fogalmazunk meg egy mondatot, de ezt akár mindenki magára is vonatkoztathatná.
  • És talán az egyik legismertebb malőr, amikor a mondandónkat nem az érintettnek mondjuk, hanem őt megkerülve egy harmadik személynek, aki által visszajut az üzenet az érintetthez.

A konfliktuskezelést, a konfliktusmegoldást tanulnia kellene mindenkinek. Egy összetartó család az egyik legnagyobb érték. Ha csak szűk körben, vagy tág családi szférában is meg tudjuk egymás között teremteni a megfelelő kapcsolatot, akkor az élet legnagyobb kincséről beszélhetünk. Az előbb felsorolt pontok, olykor egyértelmű intelmeknek tűnhetnek, de valójában a fennálló problémák legalapvetőbb hibaforrásai.

Kapcsolódó cikkek: