A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ridikül a Ridikülben

A műsor címében forgó pici vagy óriási, divatos vagy praktikus női holmival foglalkozunk. Mióta hordjuk? Ki mit tárol benne? Mit visz az angol királynő a decens kis ridiküljében, amibe úgy kapaszkodik, mintha az a koronaékszereket rejtené? Ásatás Esztergályos Cecília, Dér Heni és Nagy Csilla ridiküljében, amely eseményről természetesen férfi vendégünk sem hiányozhat!

Miért ridikül a Ridikülben? Miért nem retikül a Retikülben? A műsor címének kiválasztásakor alaposan körüljártuk a kérdést. S mivel a Ridikülbe sokféle téma és vendég belefér - ahogyan egy mai női táskában is mindenféle tárgy megtalálható – beszélgessünk most arról, hogy mióta, mit és miért hordunk ebben a bizonyos nélkülözhetetlen női kiegészítőben.

Egy kis történelem

Kézitáskát már a régi római hölgyek is hordtak. Ennek alakja összefogott halászhálóra emlékeztetett, így lett a latin neve reticulum, azaz hálócska. Ebből ered a kis táska retikül neve. A sötét középkorban a nők és a férfiak egy ideig ugyanolyan tároló dobozkákat lógattak öveikről, de aztán jött a nagy áttörés. Egész pici, aprópénz tárolására szolgáló bőrzsákocskák jelentek meg a gazdag nemesek kezében. Később az apróbb tárgyaknak zsebeket alakítottak ki, amiket a férfiak nadrágjára varrtak, a hölgyek pedig a derekukon körbetekerve viselték azokat. 1790-től aztán Párizsban  az elegancia hívei kezükben kezdték hordani ezeket a kis "rejtekhelyeket". A korabeli angol magazin, az Imperial Weekly Gazette epésen meg is jegyezte egyik cikkében, hogy míg a férfiak kezüket a zsebükben, a nők zsebüket a kezükben tartják, ami elég ridiculous, vagyis nevetséges. Az 1860-as évektől már az utazásokhoz kezdték el készíteni a szebbnél-szebb és egyre praktikusabb táskákat. A hölgyek így nagyobb tárgyaikat (pl. a legyezőket) már maguk is hordhatták csinos kézitáskáikban. Később aztán, 1929-ben, amikor is a válltáska még egyáltalán nem volt a női öltözék kelléke, Coco Chanel megelégelte, hogy egyik keze sosem szabad, így pántot rakott addig kézben hordott retiküljére, vagyis mindkét keze szabaddá vált. A Chanel 2.55-ös táska pántja láncból készül. A táskának két titkos rekeszt is tervezett Chanel, a mendemondák szerint az egyikben a szerelmes leveleit, a másikban pedig egy kis dugipénzt tartott.

Benkó Sándor klarinétművész, a Benkó Dixieland alapítója és vezetője szerint a ridikül egyfajta kényszer a nők kezében, mint a dohányosokéban a cigaretta, vagy a férfiakéban a mobil. Ő maga a kézitáskájában a napi munkájához, cégének működtetéséhez szükséges dolgait hordja. És klarinétnádat, ami ha megsérül a hangszeren, az nem szólal meg. Így viszont bármikor cserélni tudja, ha kell.

Visszakanyarodva a bevezetőhöz: ha valóban kíváncsiak, mit hord II. Erzsébet a ridiküljében, a közelmúltban megjelent életrajzából sok érdekességet megtudhatnak erről is. Ajánljuk szíves figyelmükbe!