A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Pletykafészkek

A pletyka az ember egyik legősibb kommunikációs eszköze, már 40 ezer éve élünk vele. Legfőbb jellemzője, hogy terjed, mint a tűz és menet közben gyakran átalakul. A pletyka hozzátartozik a mindennapi életünkhöz. Még ha néha negatív is, nem lehet megkerülni! Állítólag mindennapi kommunikációnk 60 százalékát teszi ki a pletyka, melyet ma már vállalatvezetők és lélekgyógyászok is előszeretettel alkalmaznak. Mai vendégeink hivatásukban gyakran találkoznak pletykával - színpadon, rádióban, vagy éppen pletykakutatások révén. Básti Julival, Szvetelszky Zsuzsannával, Farkas Erikával és egy meglepetés férfivel pletykálunk.

A pletyka természete

Ahol emberi közösség van, ott pletyka is van, a kettő szinte törvényszerűen együtt jár. A pletykák, botrányok egyik legfontosabb feladata a közösség kontrolljának, valamint az egyes csoportok összetartó erejének megteremtése. Mindennapjainkban sokszor fel sem tűnik, hogy szinte minden percben mi magunk is pletykálkodunk.

Popper Péter szerint a pletyka a lódítás és a hazugság között van valahol félúton, csak még nem döntötte el, melyik akar lenni.

Szvetelszky Zsuzsannának, a téma neves kutatójának definíciója szerint a pletyka ismert, ismerhető személyekről szóló, nem publikus információ, ami kis közösségekben érvényesül, és legfőbb jellegzetessége a gyors terjedés. A kutató legismertebb műve a Pletyka című kötet, melyből több alfaját is megismerhetjük a pletykának: előpletyka, utópletyka, gyógy pletyka, sznob pletyka, szadista pletyka, ágypletyka, generációs pletyka, internet pletyka, kontroll-pletyka… és még számos fajtája létezik.

Két ugyanolyan pletykát véletlenül sem találunk. Bizonyíthatja ezt az az ismert játék, amit gyakran játszunk gyerekeinkkel: egy mondatot súgunk az elsőnek, akinek tovább kell adnia azt társainak – a vége totális káosz, az alapmondatnak nyoma sincsen természetesen, mire az utolsó játékoshoz ér. Azaz a pletyka bővíthető, variálható, rövidíthető, színesíthető. A pletykálkodás nem öncélú jelenség. Ha egy közösségben valaki eddig nem ismert információ birtokába jut, illetve tovább is adja, azzal másodlagos haszonra tesz szert. Ez annyit jelent, hogy növeli a presztízsét azzal, hogy az általa szerzett információt "bennfentesként" megosztja a közösségével. Pletykafészeknek lenni nem könnyű. Mi kell hozzá? Alapvetően elég a jó emlékezőtehetség és a "jólértesültség fitogtatásához" való tehetség.

„A nő csak arról tud hallgatni, amit nem tud” (Seneca)

Mindnyájunkban él a "Juli néni, Kati néni letye-petye-lepetye!" kezdetű Weöres Sándor-vers és felmerül a kérdés is, hogy vajon a nők, vagy a férfiak pletykálnak-e többet. A férfiak ugyanúgy pletykálkodnak mint mi nők, csupán a helyszín más, amely meghatározza a szituációt. Ki se mondják, hogy amikor összejönnek a barátokkal, valószínűleg ugyanazt művelik, mint az asszonyok. A legfontosabb indítékuk pedig az, hogy ezáltal erősebbnek, népszerűbbnek érezzék magukat.

Dr. Csermely Péter professzor Hálózatok sejtjeinkben és körülöttünk  című tanulmányában így ír: „A fecsegés, a pletykálkodás nem léhaság. Nem a férfiak idegeit nyomorító női lelemény. A fecsegés és a pletykálkodás olyan evolúciós vívmány, ami stabilizálja a társadalmakat. Minden férfi, aki rossz szemmel néz akár csak egy nőt is fecsegés vagy pletykálkodás közben, megakadályozza ezzel a nő evolúciós kötelességének teljesítését, és a társadalom stabilitását ássa alá. Ne szidjuk tehát a fecsegést, hanem tanuljuk el!”

Müller Éva, egykori profi titkárnő írásában a pletyka tudományos megközelítése mellett a szerző szakmai szempontjait, véleményét is olvashatjuk a témáról. „Nehéz megtalálni a határt, a munkakörhöz szorosan tartozó információáramlás és a pletyka között. Úgy gondolom, a munkafolyamatokat segítő információ visszatartása akadályozza a gyors munkavégzést. Aki nem tudja rugalmasan kezelni a helyzetet, vagy önvédelemből elzárkózik – hárítva magáról a felelősséget –, az hátráltatja munkatársait.”

A pletykakutató és a bizalmi munkakörben dolgozó titkárnő mellett munkaköri kötelessége lehet a pletykálkodás a színészeknek, műsorvezetőknek is. Básti Juli jelenleg a Centrál Színházban is játszik, többek között Neil Simon "Pletykafészek" című darabjában. Farkas Erika pedig rádióműsoraiban használja olykor a pletykát, de kizárólag akkor, ha az legalább sok évtizedes, és mára legfeljebb adomának nevezhető. Hajas László mesterfodrásznak kikerülhetetlen munkaköri kötelessége a napi sok órás pletykafogyasztás.

A pletyka akár jó-, akár rosszindulatú, biztos, hogy mindnyájunkat elér. Sebessége óriási, hatalma nagy. Mindennapi életünk velejárója – akarva, akaratlan. Ugye?

 

 

 

Kapcsolódó cikkek:

Mindentudó tinik

Minden gimnáziumnak megvan a maga mikrotársadalma, amelyben a legpletykásabb és egyben legmenőbb klikkek...

Tovább olvasom