A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Örökké fiatalon

Emlékezzünk együtt a korszak bálványaival, akik a mai napig magyarok ezreinek a kedvencei! Milyenek voltak azok a nosztalgikus '70-es, '80-as évek? Hogyan élnek a "legvidámabb barakk" sztárjai, akikért egy ország rajong évtizedek óta? Mennyire szeretnek ők nosztalgiázni? Kérdéseinkre választ ad Tordai Teri, Eszményi Viktória és Pataki Ági. Adásunknak különleges meglepetés férfi vendége lesz, aki szeretné visszaadni közönségének mindazt, amit tőlük kap.

A fiatalságunk múlandó, azonban az idő előrehaladtát valamiért nem akarjuk tudatosítani és a változásba nehezen törődünk bele. Miközben a fiatalságon túl is van élet, van munka, vannak élmények. Csak rajtunk múlik, hogy milyen is lesz az életfelfogásunk, mennyire szeretnénk tevékenyek és aktívak maradni idősebb korban is. Olyan vendégekkel beszélgetünk ma, akik a '70-es és a '80-as évek legnagyobb sztárjai voltak, akik mind a mai napig produktívak, aktívak és szeretik az életet. Mindeközben az is érdekel minket, hogy mennyire szeretnek nosztalgiázni, mennyire szeretik visszaidézni a régmúltat, a csillogást? Mit gondolnak az örök fiatalságról? Milyen értékek és prioritások fontosak most számukra? 

A nosztalgia mint tünet

Magát a kifejezést 1688-ban alkották meg, melynek alapja két görög szó: a "nosztosz", azaz a hazatérés és az "algosz", ami a fájdalmat vagy a vágyódást jelenti. Ebben az időszakban a félelmet jelölte. Egy hazavágyó emberről van szó, aki attól tart, nem láthatja viszont a szülőföldjét. Ebben a korszakban betegségként tartották számon. Mihelyt valakit, például egy olyan helyről, mint a katonaság hazatanácsoltak, észrevették, hogy azonnal meggyógyult, visszatért az életkedve. Idővel a szó jelentése módosult: a térbeli elvágyódás helyét az időbeli elvágyódás vette át. Azt mondják, hogy a nosztalgia összekapcsolja a múltunkat a jelennel. Egy pozitív élmény, amelyhez veszteségérzés is társul. A sokarcú fogalom miatt nehezen kutatható terület ez a tudósok számára is. Sok kérdésben nem született egyetértés. A "régen minden szebb és jobb volt" sok esetben egy hamis képzet. Ugyanis emlékeink előhívása során is torzíthatjuk/ módosíthatjuk a megélt képet. Emléknek definiálhatunk olyat, amely nem is úgy történt, ahogy arra emlékezünk. Semmi sem volt jobb, hanem a jól ismert közmondás igazolódik be, mely szerint "az idő mindent megszépít."

A nosztalgia jótékony hatása

Mindezek ellenére, voltak kutatók, akik pozitív eredményeket kaptak kutatásaik során. A Southamptoni Egyetem kutatói szerint a nosztalgia az értékesség érzetét segít megőrizni, a nosztalgiát idéző dalok pedig optimistábbá teszik azokat, akiknek kötődésük is van hozzá. A pszichés problémák feloldásában is segíthet.  S ami a legfontosabb, a boldog emlékek felidézése hozzájárul a mentális egészségünkhöz.
A múltidézés képes az agyungat felpörgetni, a kreativitásunkat életre hívni. Amikor gondolatainkban egy-egy boldog pillanatban lubickolunk, akkor biztonságban érezzük magunkat, átéljük a valahová tartozás érzését, ennek következtében pedig sokkal nyitottabbá válunk.