A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Nők és a csavarhúzó

Többfunkciós mosógép, televízióval kombinált hűtőszekrény vagy a legújabb digitális műholdvevő. Szerkezetek, melyek egy modern háztartásban mind megtalálhatók. De vajon mennyire tudjuk őket kezelni? Igaz az a sztereotípia, hogy mi, nők még a televíziót is csak nagy nehézségek árán tudjuk beállítani? Egyáltalán követjük-e a technika fejlődését? Harcsa Veronika, Ullmann Mónika és Oszvald Marika mondják el, hogy mennyire, férfi vendégünkről pedig kiderül, hogy mennyire nem.

Női munka - férfi munka

Egy bronzkori fémműves asszony földi maradványait tárták fel Bécstől észak-nyugatra fél évvel ezelőtt. Az eddigi feltételezések szerint az ókorban kizárólag férfiak foglalkoztak ötvösséggel. A lelet az első bizonyíték arra, hogy a nők évezredekkel ezelőtt már végeztek férfimunkát.

Minket, nőket talán kevéssé érdekelnek a tárgyak, a technika vívmányai. Bár a technológiai ismeretek terén nagyot léptünk előre az elmúlt korokhoz képest, azért még mindig  romantikusak és szeretetre vágyóak vagyunk. A modern eszközök is csak akkor fontosak, ha a kényelmünket szolgálják. Szeretjük az időt, amit megspórolnak nekünk, hogy azt szeretteinkkel tölthessük el. Jó példa erre a mosogatógép, aminek segítségével több időt tölthetünk aktívan gyermekeinkkel, párunkkal, vagy éppen pihenhetünk, kikapcsolódhatunk a konyhában álldogálós mosogatás helyett. Esetleg sétára indulhatunk egy langyos nyári estén…

Képzeljük el, hogy sétánkon egy erdő széli mesebeli utcába lépünk, ahol csilingelő madárfütty hívogat egyre beljebb. Harcsa Veronika énekes, dalszerző otthonához értünk, ahol kellemes légkör, simogató színek vesznek körül bennünket. A művésznő életének több területén is fontos szerepet játszik a stílusokkal való kísérletezés. 

Minden háztartásban vannak olyan tennivalók, amelyeket inkább a nők, illetve a férfiak tudnak elvégezni, elsősorban fizikai adottságaik miatt. A nehéz tárgyak, bútorok tologatása, fel- és leszerelés, javítások elvégzése valóban nem nőknek való feladatok. Gyakran előfordul, hogy nincs kéznél egy férj, egy társ, egy ráérő barát vagy családtag, aki segítene a kétkezi munkában. Egy háztartás pedig állandó karbantartást igényel, különben napi bosszúságot okozhat egy csöpögő csap, egy leszakadt fregoli, egy eldugult lefolyó, egy zárba beragadt kulcs, vagy épp egy felakasztásra váró polc. Ha nehéz a bevásárló kosár vagy élezésre szorul a kerti fűnyíró, nem biztos, hogy szakemberre van szükségünk. Inkább egy ezermesterre, aki egy gondot levesz a vállunkról. Ezzel a céllal jött létre egy szolgáltatás, ahol szimpatikus kreatív fiatalemberek állnak rendelkezésre, hogy segítsenek a férfit igénylő ház körüli teendőkben.

Ullmann Mónika színésznő egy ideje igazán új szerepben próbálhatja ki magát. Egy barkácsműsor háziasszonyaként a legtöbb háztartásban megtalálható régi tárgyakat alakít át és hasznosít újra.  Megmutatja, hogy számtalan kreatív ötlete van és munkaruhába öltözve Ő maga is részt vesz az átalakításban.

Oszvald Marika, a tűzrőlpattant díva, a magánéletben is ugyanolyan energikus mint a színpadon. Két háztartást vezet, a pesti lakása mellett van egy gödöllői otthona is, ahol tavasztól őszig tölti a napjait. A 800 négyszögöles telket folyamatosan rendben kell tartani. Segítséget hív a takarításhoz és néhány kerti munkához, de amit tud, megcsinálja maga. Tavasszal, amikor eljön az ideje, betrágyázza a kertet, megmetszi a fákat és elülteti a veteményest. 

Nemzedékek élték le úgy az életüket, hogy a hagyományos munkamegosztás szerint kizárólag a nők végezték a házimunkát. A férfi feladata a családfenntartás, az anyagiak megteremtése volt, a feleség volt a felelős a háztartásért és a gyermekek neveléséért. A múlt század ötvenes éveitől, amikor a nők tömegesen munkába álltak, a férfiak általában nem adták fel azt a kiváltságukat, hogy távol maradjanak a háztartási gondoktól. Azóta a nők egy része a napi nyolc óra munka után egyedül vág neki a második műszaknak.

Sokszor mi, nők is tehetünk arról, hogy minden a mi vállunkon van. Ha minduntalan kritikával illetjük társunk munkáját, miszerint nem tud tisztességesen porszívózni, vagy nem úgy kell a húst sütni, akkor a párunk elveszti a kedvét, és inkább semmibe sem fog bele.

Vannak olyan háztartási teendők, amelyek korábban valóban a feleség feladatkörébe tartoztak, mint a bevásárlás, főzés, takarítás. Ezek mindegyikét kiválóan el tudják végezni a teremtés koronái is, gyakran nagyon szívesen. A legjobb szakácsok férfiak, miért ne kamatoztatnák otthon is ezt a képességüket! Néhány férfi a vasalást kifejezetten szereti, mert megnyugtatja, másoknak a mosogatás megy jól, és van, aki a pakolásban, szortírozásban, csomagolásban tehetséges. A befőzést, savanyítást, zöldség- és gyümölcseltevést sok helyen eleve közösen végzi a pár, akárcsak az ünnepi sütés-főzést.

Ám ha a férfi az egyedüli családfenntartó, többnyire többet dolgozik napi 8 óránál és ilyenkor természetes, hogy a párja nagyobb részt vállal a házi munkákból.

Balázs Péter már pályája elején felismerte, hogy a színészet egész embert kíván, ezért a család életének szervezését felesége vette át. „Mindig az asszony vitte a prímet ebben a családi „zenekarban”, én pedig csak brácsán kísértem őket, néha bizony le-lemaradozva mögöttük” — talál szemléletes hasonlatot a munkamegosztás érzékeltetésére. A művész úrnak már egy csavar behúzása is komoly feladatot jelent.

Ide kívánkozik egy tanulságos és megható történet, amit sok hölgy érezhet magáénak. Egy középkorú úriember mesélte el.  

„A 2000-es évek elején volt egy nagyon csinos és ügyes huszonéves szőke titkárnőm. Szülei jóvoltából saját kis lakása volt. Élte az életét, hétvégeken eljárt bulizni és szórakozni a vele egykorú fiatalokkal. Valójában fiúzni ment, de valahogy sohasem jött össze. Igényesebb volt mint a társasága, akik csak kihasználták. Egy reggel sírva jött be dolgozni. Kérdeztem tőle, mi a baj? – Semmi  – hüppögte –, csak  kiment a biztosíték. Negyed óra alatt megtaláltam a megfelelőt és kicseréltem. – És akkor mi a baj? - kérdeztem. - Az, hogy annyira utálom, hogy mindig nekem kell kicserélni a biztosítékot.”

 

Kapcsolódó cikk: