A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Nők egyenruhában

Ma a magyar honvédségben minden ötödik katona nő, míg a NATO országokban csak átlagosan tíz százalék a női katonák aránya. Sokan vállalnak külföldi missziót és veszélyes külföldi kiküldetéseket is, miközben családjuk itthon várja őket. Mi vezérli őket? Kihívásnak tekintik-e a nők veszélyes és nehéz feladatokat? Milyen jelzésértékkel bír az egyenruha? Mit érez a viselője, hogyan viselkedik vele a környezete? Izgalmas kérdéseket feszegetünk Győrffy Ágnessel, Csiszér-Kovács Viktóriával és Koncsik Bernadettel. Meglepetés vendégünk sportoló, aki egyben szerződéses katona is.

Az egyenruha történelme

Az egyenruha születését a hadseregek megalakulásával kapcsolják össze, a legtöbb irodalom a XVIII. századra vezeti vissza. Az egyenruhának három jellemzője van. Az első a felismerhetőség és a megkülönböztethetőség, amely a csatatéren való gyors felismeréshez járult hozzá. Másodsorban a gazdaságosság is sokszor szempont volt, hogy a nagyobb létszámú csoportokat megfelelő minőségű öltözettel láthassák el. Harmadsorban az ideológia megjelentetése is az egyenruhának az egyik szerepe, egy eszme egy cél szolgálatát látja el, az egységet, az erőt, a hovatartozást sugallja. Ez az öltözet egyben egy információs tábla is, amelyről rengeteg minden leolvasható. 

Miért választja egy nő a katonaságot?

A katonai felsőoktatási intézményekbe egyre több jelentkezik. Többnyire a katonanők szeretnének azokon a területen bizonyítani, ahol eddig a férfiak jeleskedtek. A hivatásos és a szerződéses katonák esetében is átlagon felüli fizikai és pszichikai állóképességre van szükség. S minden évben egy állapotfelmérésen kell részt venniük. Az állóképesség teljesítése legtöbbször egyáltalán nem jelent problémát a nők számára sem.
A női katonák aránya megközelíti a 20%-ot. Hazánkban 3500 nő szolgál a Honvédségnél. A betöltött pozíciót csak a rendfokozat határozza meg, aki egyenruhában van, azoknál a nemiség lényegtelen.  

 

Kapcsolódó cikk: