A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Nők a pult mögött

Az elmúlt 100 évben jutottak be a nők a munka világába. Sokan emlegetik az üvegplafon fogalmát. Valóban létezik? Mai vendégeink példája a bizonyíték, hogy a nők életében a karrier nem egyenlő a társtalansággal és a családnélküliséggel. Egyszerre lehet egy nő jó vezető és egyben fantasztikus családanya. A legnagyobb kihívás vezetőként is nőnek maradni, és megtalálni az arányokat a család és a munka között. Horgas Eszter, Yalcinkaya Veronika és Pataki Ági mesélnek tapasztalataikról. Meglepetés férfi vendégünk támogatná azt, hogy egyre több nő válhasson vezetővé.


Nem vagyunk egyszerű helyzetben. Több fronton egyszerre megfelelni nem könnyű kihívás. Legfontosabb talán az, hogy állítsunk fel egy fontossági sorrendet, s ennek mentén próbáljunk kiteljesedni abban, ami a legnagyobb örömöt okozza. Ki a karrierben, ki családanyaként érzi életét kerek egésznek. S vannak olyanok, akik mindkét platformon remekelnek. Rengeteg a felénk támasztott elvárás. Vagy magunkkal szemben támasztunk túl nagy elvárásokat? Furcsa tapasztalni, de megváltozott a világ. A mai fiatalok 24-25 éves korukig tanulnak. A diploma után karrierépítésbe kezdenek. A lányok nem lehetnek egyből anyák, mert akkor tapasztalat nélkül, közel a harminchoz, hogyan térjenek vissza dolgozni? Ha karriert építenek először, akkor úgy érzik, hogy idősen válnak szülőkké. A legjobb megoldás, ha a kettőt egyszerre csinálja az ember? Nem lehet tudni, kinek mi a jó megoldás. Ezt minden nő maga dönti el. Ezért nagyon fontos, hogy tudjunk előre tervezni, és őszintén bevallani magunknak, hogy az élet bizonyos szakaszában mi élvez prioritást.

A nemi különbségek megmutatkoznak a munkahelyen is

A nemi különbségeknek három nagyobb oka van: agyi és hormonális különbségek, valamint az evolúció nyomai is ráerősítettek erre. Érdekes tudományos tény, hogy a férfiak és a nők agya 99%-ban egyforma. Eltérések jóformán csak a méretből adódnak. A férfiak agya nagyobb, a nőké tömörebb. A nők verbalitásban jeleskednek, a férfiak téri tájékozódásban valamint matematikai következtetésekben.  A férfiak célratörően kommunikálnak, a nők érzelemtelibb módon. Problémamegoldás területén a férfiak egyből a megoldást keresik, míg a nők érzelemfókuszú megközelítési módot választanak.

Nőként érvényesülni nehezebb, mégis növekvő tendenciát mutat az egyetemre felvett női hallgatók száma. Ma már több nő tanul az egyetemeken, mint férfi. A munkaerőpiacon az oktatásban, az egészségügyben, a vendéglátásban és a kereskedelemben a legnagyobb a nők aránya.

A társadalom elvárása velünk szemben nem kicsi, és úgy gondolom, a mi saját elvárásaink sem alacsonyak.  Az arányokat a „munkakörök” között mi magunk teremtjük meg. Az életünk egy kihívás. De mit érne az élet megmérettetések nélkül?!

Kapcsolódó cikk: