A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Női karrier - férfias foglalkozásokban

Manapság a nők legnagyobb arányban az oktatásban, egészségügyben, vendéglátásban, pénzügyben és kereskedelemben dolgoznak. A legkevesebb hölgyet a mezőgazdaságban, energiaellátásban és a kommunikáció területén találunk. Meglepő-e, ha nők férfias, vagy esetleg férfiak nőies szakmát választanak? Többek között erről beszélgetünk vendégeinkkel, akik nem mindennapi hivatást űznek. Miló Viki profi ökölvívó, kick-box karate és kung-fu világbajnok, Polgár Judit a XX. század legjobb női sakkozója, férfi nagymester, Jaksa Tímea fotóművész, 2013-ban az év esküvői fotográfusa - meglepetés férfi vendégünk pedig (anyai) szívet melengető szerepben tevékenykedik.

Van néhány férfifoglalkozás, amelynek hallatán elgyengülünk, hát még, ha olyan férfival ismerkedünk meg, akinek ez a munkája. Vízimentő, orvos, tűzoltó, mixer, autószerelő, zenész, szakács… Hogy ez pontosan miért van, senki sem tudja, de az érzést szinte minden nő ismeri, amikor egy pasit egy egyenruhában vagy egy olajos atlétatrikóban pillantunk meg...

A siker női és férfi fordításban

A pályaválasztás időszakában a fiúk elsősorban olyan foglalkozásokat választanak, amelyeknek nagy a társadalmi presztízse, s ez gyakran az adott pályán elérhető anyagi javakkal mérhető. A lányok számára sokkal fontosabb, hogy olyan munkát válasszanak, ami vonzó a számunka. Ezért vállalnak alacsony szakmai presztízsű, rosszul fizetett segítő foglalkozásokat. Számukra ugyanis fontosabb a népszerűség, a hasznosság érzése, mint a magas rang vagy a siker. Pontosabban számukra az jelenti a sikert, ha szeretik őket, ha hasznosnak érzik magukat.

A KSH 2011-es adatai szerint a legnagyobb a nők aránya az oktatásban és az egészségügyben, a vendéglátásban, a kereskedelemben, a pénzügyben, míg 30 százalék alatt dolgoznak a mezőgazdaságban, az energiaellátásban, az információ-kommunikáció területén.

Nők férfias terepen

Jaksa Tímea esküvői fotográfusnak élete álma teljesedett be azzal, hogy fotós lett, bár kacskaringós út vezetett odáig. Lehetett volna ugyanis profi kézilabdás vagy HR vezető, ám egy nap felhívta egy menyasszony, és akkor minden megváltozott… Úgy érzi, a női szem kifejezetten előny ebben a munkában. A rengeteg részlet, a sok pillanat, a töménytelen érzelem nagyon jó kapaszkodók számára az események fotózásában. Egy nő számára hatalmas élmény jelen lenni egy család legmeghatóbb pillanataiban. A férfiak remekül dokumentálnak, zseniális riporterek, mégis ami a nők számára élmény, számukra csupán kellék.

Kőhalmi Ferenc óvó bácsi, bűvésznek két hobbija van, és mindkettő a hivatása is. Úgy gondolja, férfiként 5-10 évig tud óvodapedagógusként dolgozni. Már bűvészkedett és sok gyermekműsora volt, mikor úgy érezte, megpróbálja az óvó bácsi szerepet. A gyerekektől aztán megtanult gyermek maradni.

Férfi világ, férfi mérce

Miközben egyre több a magasan képzett nő, a vezető beosztásokban meglepően alacsony a számarányuk.  A nőket elsősorban anya- és feleségszerepük egyidejű betöltése hátráltathatja az előbbre jutásban. A karrierlehetőségekben, előléptetésekben mutatkozó aránytalanságnak van egy másik igen fontos oka is: az a mérce, amit az előléptetések során alkalmaznak. A mércét ugyanis a férfihierarchiában uralkodó férfiak dolgozták ki, férfi értékrend alapján…

 

Kapcsolódó cikkek: