A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Nemzetiségek kultúrája

Nemzetiségi kultúrák napja lesz a közmédiában, amelynek célja a hazánkban élő nemzetiségek bemutatása. Május 10-én megismerkedhetnek a nézőink és a hallgatóink a kisebbségek nyelvével, kulturális és nemzetiségi örökségével. Hogyan lehet egy többségi társadalomban a kisebbségi hagyományokat elevenen ápolni? Mennyire vagyunk büszkék gyökereinkre? Erről az érzésről mesél Papadimitriu Athina, Peller Mariann és Csézy. Meglepetés férfi vendégünk szerint a többségi és a nemzetiségi nézeteltéréseket a társadalomnak együttesen, összefogva kell megoldania.

Jól ismerjük Szent István király intelmeit, miszerint „az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő”. 1000 éve úgy éljük a mindennapjainkat, hogy egy sokszínű nemzet vagyunk, akiknek a nyitottsága más kultúrára sokkal nagyobb, mint bárhol máshol. Mégis az országban jelenlévő 13 nemzetiségnek komoly küzdelmeket kell vívnia az elfogadásért, az érvényesülésért, az elismerésért. Miközben színes és gazdag kultúrával rendelkezünk, amelyet becsülnünk kellene. Meg kellene tanulnunk az előítéleteinket félretenni, s egy-egy embert önmagához mérten megítélni, s nem egy csoporthoz hasonlítani. A hagyományőrzés megtartásához elsősorban szükség van az adott nyelvre, de arra is, hogy a szüleink, nagyszüleink és természetesen a pedagógusok feladatként tekintsenek a kultúra átadására. Ez egy érték, melyet büszkén viselnünk kell!

Papadimitriu Athina, görög származású magyar színésznő úgy érzi, nem foglalkozunk eleget a hagyományokkal, miközben semmi másra nincs szükségünk, csak a szívünkre. Szerették volna, ha magyarosítja a nevét, mire ő azt válaszolta, hogy ezt nem teheti meg, mivel ezt kapta és ez az öröksége. Otthon görögül beszélt, de a gyerekekkel azért körülményes, mert az édesapjuk magyar. Athina szerint nagyon nehéz előítéletek között létezni. Ne akarja a társadalom, hogy a kisebbségek asszimilálódjanak, el kell fogadniuk a másik kultúrát.

Peller Mariann, műsorvezető félig sváb, félig magyar. Pilisvörösváron született, ami egy sváb város, innen hozza a hagyományokat is. Gyermekkorában sokat járt táncolni. Svábokra jellemző jellemvonásai vannak: kitartó, a munka számára az első stb. Óvodában és középiskolában is németül tanult. Természetes volt, hogy sváb környezetben nevelkedett.

Csézy, énekesnő nagyon büszke gyökereire, egy népművész családba született bele. Ami gyermekkorában beleivódott, az idősebb korban újra felerősödött. Nagyon büszke, hogy mezőkövesdi lány. Külföldön már nagyon régóta használják a matyó motívumokat, mi csak most kezdünk ennek értékére rádöbbenni. Olyan mintha külföldről várnánk valamilyen megerősítést arra, hogy valami szép és értékes. A hagyományőrzés és annak átadása területén az első a szülő, a második az iskola. Népdalversenyekre és táncra is járt. Számára Mezőkövesd a világ közepe. 

Szakcsi Lakatos Béla, Kossuth- és Liszt Ferenc díjas zongoraművész, zeneszerző, érdemes művész, a Nemzet Művésze. Elmondása alapján a romák szeretik a családjukat, gyermekszeretőek, szeretnek enni, inni, táncolni és mulatni. Ők azok, akik egyszerre tudnak sírni és nevetni is. Mivel szeretnek vándorolni, ezért nehéz a kultúrájukat lekötni. Elmondása szerint, ha a magyar nemzet felnézne a tehetséges magyar romákra, akkor előmernének jönni a többiek is. Az előítéletek végett triplán kell bizonyítaniuk. Tény, hogy ők is tehetnek az előítéletekről, de ezeket a problémákat a társadalomnak együttesen kell megoldania.

Multikulturális fővárosunk 

Meg kell említenünk hazánkban nagy elismerésnek örvendő várost, Pécsett, amely egy nemzetiségi hagyományokra épített ún. multikulturális város. Hazánkban 13 nemzetiség él, amelyből 9 önkormányzatot alakított a megyeszékhelyen. 2010-ben megkapta az Európa Kulturális Fővárosa címet. Kisebbségi kultúrákra építenek fel egy-egy rendezvényt. Felfedezték a nemzetiségi gazdagságnak az előnyét, a pozitívumát és a kultúrák fennmaradásának fontosságát, melyeket maximálisan ki is használnak. S mindezek megjelennek a rendezvénysorozatokban, intézményének, alapítványok létrehozásában, de az oktatásban is.

Jó irány...

Elég széles skálán mozgó kezdeményezésekkel van tele az ország a kisebbségek részéről. Innovatív, újszerű kommunikációs csatornát is alkalmaznak arra, hogy bemutatkozzanak a többségi társadalomnak, és prezentálják kultúrájuk máig fennmaradó gazdag kincseit. Például Varga Erika divattervezőnő a roma népi motívumokat csomagolta modern kiadásba, s ezt bújtatta bele csodálatos ruhakölteményeibe, amelyek már nagyon sok helyen bemutatkoztak. Megnyílt az első roma kortárs galéria, a Gallery8  a Mátyás téren, amely hónapról hónapra, érdekesebbnél érdekesebb feldolgozandó témákkal várja kedves látogatóit. A pilis térségben élő szlovák nemzetiség pedig összetartó programokat szervez annak érdekében, hogy megerősítsék a szlovák-magyar kapcsolatot. Például bálokat, túrákat, szlovák istentiszteletet rendeznek időről-időre. Egy pozitív elmozdulás mind a nemzetiség összetartozása területén, mind a többség-kisebbség kapcsolatára nézve. Az előítéletek haszontalanná válnak, amikor rájövünk, hogy mindenkiről egyedi képet kell alkotnunk, s nem kell senkihez sem mérnünk a másikat.

Kapcsolódó cikkek: