A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mindennapi praktikáink A-Z-ig

Újrahasznosítás, házi praktikák, fortélyok, amelyeket mindennapjainkban alkalmazni tudunk. Nagyanyáink trükkjei bizony még ma is beválnak, és persze van jó néhány mai, modern fortélyunk is a ház körül és a szépségápolásban egyaránt. Csupa fontos és praktikus dologról beszélgetünk Ivancsics Ilonával, Vámos Erikával, Takács Nórával, és meglepetés férfi vendégünkkel!

A modern ember a globális és helyi környezet megóvása érdekében egyre tudatosabban szervezi meg az életét, egyre nagyobb odafigyeléssel igyekszik gazdálkodni Földünk véges tartalékaival. Ez sokszor visszatérést jelent nagyszüleink, dédszüleink praktikáihoz, persze felhasználva a mai lehetőségeket, eszközöket.

Nagyanyáinknak kellett tudniuk valamit a takarítás terén, hiszen a ma létező tisztítószerek tömkelege nélkül is képesek voltak tisztán tartani a lakást. Ehhez nem is kellettek különösebb dolgok, mégis olyan hatást értek el, mint napjaink drága vegyszereivel lehet. Akinek nincs kéznél megkérdezhető nagyija, annak íme néhány régi, ám egyszerű praktika.

A sok zöldellő növény és virág nem csak otthonosabbá teszi lakást, hanem a levegőt is tisztítja, mivel oxigént termel, és megköti a káros gázokat. Különösen a gumifa, a bambuszpálma, a fikusz, a gerbera, az angol borostyán, a béke liliom valamint a könnyező pálma. Azt mindenki hallotta már, hogy az ablakok tisztításához nincs jobb, mint az újságpapír. De hogy miért? Röviden azért, mert sokkal sűrűbb rostok alkotják, mint a sima papírtörlőket, és ez lehetővé teszi, hogy jól magába szívja a folyadékot.  Ráadásul nem tartalmaz apró, szilárd szemcséket, így nem is karcolja agyon a felületet. Ha elegünk van abból, hogy a levett vagy áthelyezett polcok, képek miatt a szoba fala már úgy néz ki, mint egy szivacs, szedjünk elő egy szappant, nedvesítsük meg az egyik sarkát, majd körkörös mozdulatokkal dörzsöljük a lyukat. A leváló szappanreszelék később szépen kiszáradva betömíti a lyukakat, így szinte semmi sem fog látszódni. Lehet, hogy a következő  furán hangzik, de érdemes kipróbálni, mert tényleg beválik: ha jégkockát használunk a súlyos bútorok és bútorlábak okozta mélyedésekre a szőnyegen, eltüntethetjük azokat. Csak tegyük az adott területre, várjunk egy kicsit, míg elolvad, majd a körmünkkel vagy egy kefével alaposan borzoljuk fel szálakat. Így nyugodtan rendezgethetjük nyom nélkül is a bútorokat. A legóvatosabb használat mellett is előfordul, hogy a bútorokon megjelennek kisebb-nagyobb karcolások. A dióbélben lévő olaj azonban kiváló optikai tuning, szépen bevonja és elfedi a lakkot ért sérüléseket. Törjük fel a diót, a beléről bontsuk le a hártyát, dörzsöljük be vele a karcolást, aztán tegyük rá az ujjunkat pár másodpercre, hogy felmelegedjen és jobban szétoszoljon a visszamaradt olaj. Végül egy puha ronggyal töröljük át a felületet! Végezetül arról az idegesítő helyzetről, mikor belelépünk egy viszonylag friss rágóba. Bár kicsit körülményes és időigényes, de nem lehetetlen megszabadulni tőle: először egy kenőkéssel egyenletesen oszlassunk el a rágón két teáskanálnyi mogyoróvajat, és hagyjuk rajta 5-10 percet. Majd egy drótkefével óvatosan lesikálhatjuk a ragacs nagyját, a maradékot pedig már hideg vízzel és egy régi fogkefével el tudjuk távolítani.

Takács Nóra szépségszakértő már több, mint ötszáz hasznos praktikát, trükköt mutatott be műsorában a nézőknek. Korábban modellként dolgozott külföldön, ahol rengeteg - divattal és szépségápolással kapcsolatos - trükköt lesett el. Kedvenc arcpakolását kislánykorából hozta: az élesztős-mézes arcpakolást hetente egyszer ajánlja arctisztításra.

Ma már annyi információt találunk – leginkább az interneten -, hogy szinte a teljes háztartásunkat vegyszermentessé tehetjük, a szépségápolási termékek vásárlását a töredékére csökkenthetjük, újrahasznosíthatjuk a hulladéknak vélt kacatok nagy részét és bio-kiskertünkből a zöldség- és gyümölcsszükségletünk jó részét fedezhetjük.

Ivancsics Ilona színésznő biomániás öko-nagykövet. Otthon a kertjében szinte mindent megtermel, kapál, ültet, földet ás, ha kell. Rájött, hogy a haszonnövényeket dísznövényként is használhatja. Gyermekkorából hozta az indíttatást a kertészkedésre és a szabadban végzett munkák ma is hozzásegítik őt az egyensúly, a harmónia megteremtéséhez.

Vámos Erika műsorvezető, szerkesztő az egészséges életmód megszállottja. Szigorúan ragaszkodik a reggeli rituáléjához: gyermekláncfű-gyökér őrleményt fogyaszt valamilyen gyógynövény teával, melyet az éppen aktuális egészségi állapota szerint állít össze. Délelőtt csak gyümölcsöt fogyaszt, aztán délben főtt zöldséget ebédel salátával. Családjában magát úttörőnek tartja, hisz ő indult el az otthoni konyha megreformálásának útján.

Badár Sándor humorista, színész gyermekkorában rengeteget modellezett, innen eredezteti a barkácsolás iránti szenvedélyét. Kisebb szereléseket, javításokat bármikor szívesen elvégez – családja kérésére ellenére is. Ők azt javasolják, ehelyett például írjon inkább könyvet, a színész azonban továbbra is kitartóan próbálkozik…

Kapcsolódó cikkek: