A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mi a barátságok titka?

Egy tanulmány szerint a barátok között is fellelhető bizonyos mértékű genetikai hasonlóság. Milyen a jó barátság és mi a titka az életen át tartó barátságnak? Erről beszélgetünk Détár Enikővel, Kormos Anettel és Novodomszky Évával. Meglepetés férfi vendégünk úgy gondolja, hogy sok esetben a nők tehetnek arról, ha szétesik egy baráti kör, pedig elengedhetetlen az, hogy az ember legfontosabb pillanatait meg tudja osztani a barátaival is.

„A barátság az egyetlen olyan kapcsolat, amely kölcsönös, szabad választással jön létre. Nem velünk születik, mi teremtjük. Nem fertőzi meg semmilyen testi kapcsolat, vagy érdek. Nem akarunk egymástól semmit - egyszerűen csak jó együtt lenni. A barátság születése mindig együtt jár azzal az érzéssel, hogy találkoztunk már valahol. Hogy ismerem őt! Ez persze sejtelem, nem biztos, hogy így van. Sosem tudhatjuk, mitől vagyunk otthon egymásban. De ha a barátomhoz megyek: hazamegyek.”

Müller Péter

Hogyan alakulnak ki a barátságok? Hogyan választunk barátokat? Minden barátságban vannak hullámvölgyek. Hol intenzív, hol kevésbé intenzív egy kapcsolat. De az igaz barátok mindig ott folytatják a beszélgetést, ahol abbahagyták. Nincs filmszakadás, nincsenek nyögvenyelősen feltett kérdések, és elhallgatott véleménykinyilvánítások.

Kormos Anett humorista, újságíró. Két-három barátja van, antiszociális embernek tartja magát, ellenben férjével, aki közösségi, extrovertált ember. Anett introvertált, aki szeret maga lenni. A vicces embernek mindenki a barátja akar lenni, neki ez megerőltető. Baráti kapcsolatait nehezen ápolja, ellenben a férjével. Ha társaságra van szüksége, akkor a párja baráti köréhez csatlakozik, ahol nem elvárás, hogy szervesen részt vegyen a társalgásban.

Férfi és női barátság

A barátság mindezeken kívül eltérő a két nem között. A férfi-férfi közti barátság sokkal specifikusabb, mert egy-egy szakterülethez, tevékenységi körhöz kapcsolódik. A női barátságok érzelmekkel telítettek, fő jellemzőjük a segítségnyújtás, a bizalom kialakítása és a lelki támogatás.

Érdekes kutatási eredmények láttak napvilágot. Míg a nő érzelmileg a férjén kívül barátaira is támaszkodik, addig a férfi csak egy személyhez, a feleségéhez kötődik.  Ennek oka az, hogy a nő érzelmileg sokkal kevesebbet kap, mint amennyit ad a férjének. Érzelmi támaszt nem mindig a férj nyújt, hanem a nő a barátaiban találja meg ezt a fajta nyugalmat.

Sok nőnek eljön az életében az a pillanat, amikor elkezdi azt érezni, hogy az édesanyja egyben a legjobb barátja is. A szigorú szülői miliő barátivá válik, vagy egyből így is kezdődik az anya-gyerek kapcsolata. A barátság rengeteg formája jelenik meg egy ember életében – gyerekkori, gimnazista és egyetemen szerzett kapcsolatok, férfi és nő- ill. szülő és gyermek közötti barátság. Eldönteni, hogy mi az, ami egy életen át tartó igaz barátság, csak azon a két emberen múlik.

Kapcsolódó cikkek: