A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mesterek és tanítványok

Egy nagyszerű pedagógus egy életre meghatározza jövőnket és személyiségünket. Bizony, sokan sokat köszönhetünk egy-egy meghatározó tanárszemélyiségnek. De milyen a jó tanár? A tananyagon kívül valami egészen különleges tudást képes átadni tanítványainak. Erről mesélnek mai vendégeink: Marton Éva, Szávai Viktória és Virga Gizella. Meglepetés férfi vendégünk mindig arra vágyott, hogy taníthasson!

Iskolás, egyetemista éveink folyamán nagy hatással vannak ránk tanáraink, oktatóink. Sokan ki tudnánk emelni, egy-két olyan pedagógust, akik valamiért meghatározták az életpályánk irányát. Jó tanárnak nem könnyű lenni, Stephen King is a következőképpen fogalmaz: „A tanári szakma állandó nyomást jelent, különösen középiskolai szinten. Az ember minden hét órából ötöt a színpadon tölt, és a világ legnehezebb közönségének kell játszania.” Nagyon fontos, hogy a szakma művelői mesterek legyenek a szemünkben, s véletlenül se essenek bele abba a hibába, hogy megbélyegzik a diákjaikat, mert ezek a beskatulyázások a fiatalok életét végigkísérik.

A jövő iskolája

A technika egyre jobban begyűrűzik az oktatásba, ilyen például az internetes napló elterjedése, az interaktív tábla megjelenése stb. Már három évvel ezelőtt hírül adták, hogy a jövő tanterme hogyan fog kinézni. Beépített tabletes asztalok várják a diákokat. Ezáltal nem kell majd tankönyv, hanem a padon, digitális módon lapozgathatják a könyveket. A pad varázslatszerűen zeneórán zongorává változik, rajzórán pedig rajztáblává.

Ha minden egy kattintásra kikereshető az interneten, akkor mi is a 21. században az oktatás feladata?

Milyen feladatokat kell ellátnia a tanárnak, amikor a diákok laptoppal, okostelefonnal és tablettel érkeznek az órára? Igazából bármilyen kérdés is felmerül, rákereshetnek a világhálón a válaszra. Már nem a tanár a legfontosabb információforrás. Módosulnak ezek a szerepek. Ebben az információdömpingben már arra kell megtanítani a diákokat, hogy a kapott információkat hogyan ellenőrizzék, hogyan dolgozzák, alkalmazzák és használják fel. Tanuljanak meg szelektálni.

A jövő a mi kezünkben van. Ijesztő, de egyben csodálatos dolgokat találnak ki. Egyetemistaként egy okostelefonos applikációt próbáltak ki velünk. Mindenki a telefonján keresztül bejelentkezett egy felületre, majd a tanár által feltett kérdésre, mi a készüléken keresztül válaszoltunk. Egy projektor segítségével pedig azonnal kivetítette a válaszok megoszlását egy grafikonnal illusztrálva. Furcsa dolgok ezek, természetesen a technikai innovációtól mindig félünk, tartunk attól, hogy a személyközi kommunikáció kárára megy, miközben újabbnál újabb kapukat nyit ki, leegyszerűsíti a feladatokat, és látványvilágában izgalmasabbá teszi az órát.

Kapcsolódó cikkek: