A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Megfőzhetők-e a férfiak?

A népi bölcsesség szerint a férfiakat a gyomrukon keresztül lehet megtartani. Vajon van ebben igazság, vagy az élet erre olykor rácáfol? A konyhatündérek vajon kelendőbbek, mint a főzés ellen beoltott vetélytársaik? Lehet-e versenyezni a mama főztjével? Hogyan fér meg egymás mellett egy férfi és egy nő a konyhában? Párunk mennyire értékeli azt, ha kimagasló tehetségeknek mutatkozunk a tűzhely mellett? És mi a helyzet akkor, ha esetleg ő főz jobban, mint mi? Ezekre a kérdésekre keressük a választ Lajos Marival, Wossala Rozinával és Antal Tímeával. Meglepetés férfi vendégünk igazi csodákat kísérletezik ki a konyhában.

 

Ha magunkra, nőkre gondolunk, a főzést legtöbbször a házimunka rutinfeladatai közé soroljuk. Ha a férfiakra gondolunk, a mesteri szint, a konyha koronázatlan királyai jutnak az eszünkbe. Vajon miért van ez? Vajon minket, nőket is ki tud kapcsolni a főzés, vagy munkaként, feladatként éljük meg? Miben rejlik az öröm? És mi történik akkor, ha párunkkal együtt főzünk? Hogyan fér meg két dudás egy csárdában? A főzés egy kreatív tudomány, ahol a fantáziánkat szabadjára engedhetjük, és az ízlelőbimbóinkat kényeztethetjük.

Egy magyar kutatásról

A nők 74%-ánál a főzés otthon kizárólag az ő hatáskörük alá tartozik. Ennek ellenére szeretnek és elmondásuk szerint jól is főznek. Hét napból általában négy napon főznek, ami megközelítőleg 10 órát vesz igénybe. A hétvége a nagy kiteljesülések napja, a hölgyek 90%-a 3 óra alatt 2-3 fogást készít el. 79%-a pedig azt nyilatkozta, hogy ha vendég jön a házhoz, szereti a legjobb oldalát megmutatni és a lehető legtökéletesebb fogásokat elkészíteni, mind íz- és látványvilágban egyaránt. A felmérésből az is kiderült, hogy az együtt élő párok csak kivételes esetben főznek együtt.

A Michelin csillag hogyan kapcsolódik a Michelin autógumihoz?

Nemzetközi szinten az egyik legszebb elismerés egy étterem számára a Michelin csillag. Büszkén mondhatjuk, hogy ebből az elismerésből hazánk sem marad ki. A csillag történetéhez egészen az 1800-as évek végéig kell visszanyúlnunk. A Michelin testvérek marketing fogásából ered. Ingyenes térképeket osztogattak, amelyeken olyan útvonalakat tüntettek fel, ahol volt Michelin gumiszerviz. Később ezt a kiadványt a kiegészítették az éttermekkel és szálláshelyekkel. Majd 1919-ben megjelent a „Vörös könyv”, mely ezeket el kezdte értékelni. Összesen három darab Michelin csillagot lehet kapni. Egy 2011-es adat szerint az egész világon csupán 54 három csillagos étterem van, s ebből 26 Franciaországban található. Ezt a kitüntetést megkapni is nehéz, de megtartani még nagyobb kihívás!

Eddig Budapesten 4 étterem van, amelyik kiérdemelte ezt a kitüntetést. Vannak az úgynevezett tesztelők, akik az éttermeket járják, kóstolgatnak majd eldöntik ki kapja meg ezt a címét. De tesztelőnek nem könnyű bekerülni. Ezek a szakemberek inkognitóban ízlelgetik az ételkülönlegességeket. Hazánk 2010-ben került be először a nagy könyvbe. Elmondhatjuk, hogy magyar gasztronómia karrierje felfelé ível. Bocuse d’Or szakácsversenyen is sikert arattunk, jövőre az európai selejtezőjének a döntőjét rendezik meg nálunk. 

Kapcsolódó cikkek: