A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Leszokásom története

A dohányzásról való leszokás senkinek sem egyszerű, mindenki egyedi történettel rendelkezik e téren. Más-más stratégia alkalmazható és lehet hatásos a függőknél. Komoly egyéni és társadalmi probléma, mely érdekében rengeteg kampány, program és kezelés jött létre. De mi az igazság? Mennyire hatásosak ezek? Mi adja meg azt a löketet, indíttatást, hogy letegyük a cigarettát? Megosztja velünk a dohányzásról való leszokás nehézségeit és taktikáit Tóth Enikő, Valkó Eszter és Dr. Tót Éva. Meglepetés vendégünk esetében részben szakmai ártalom volt, kislánya a legjobb terapeuta számára.

 

A dohányzásról való leszokás nem egy egyszerű folyamat. Sokszor megpróbáljuk gyakran sikertelen kísérletekkel. A régi filmek divatos kellékévé vált a cigaretta, ezt a divatosságot és szokáskialakítást nehéz visszafordítani és nem a divatos oldalt erősíteni, hanem a színtiszta valóságot megmutatni. Rengeteg kampányt indítottak arról, hogy a cigaretta mennyire káros. Viszont későn ismerték fel azt, hogy nem elég azt erősíteni az emberekben, hogy a cigi rossz, hanem utat kell nekik mutatni a leszokáshoz. Ha elindult a tudatosítás folyamata, meg kell mutatni a módszereket. Mai adásunkban a személyes történetek segítségével mutatjuk be a leszokások több kimenetelét, fajtáit, javaslatokat - mely lehet, több dohányos számára is „ötleteket” adhat.

Döbbenetes adatok

1 milliárd férfi és 250 millió nő dohányzik a világon, évente 580 darab cigaretta jut egy emberre. Földünkön 4 millió hektáron termelnek dohányt. A dohányzás következtében keletkezik egy ún. főfüst, a beszívott füst és a mellékfüst, amely a levegőbe kerül-mindkettő egyaránt káros az egészségre. Gyakran halljuk azt, hogy akik leteszi a cigit, azok elkezdenek hízni. Ez a súlymennyiség általában 2,3 kg, mely nem egy ijesztő adat.

A dohányzás furcsa történelme

A dohányzás az indiánoktól eredeztethető. Írott emlék először Kolombusz naplójában jelent meg. Az indiánok által használt Y alakú pipa nevéből származik az angol tobacco kifejezése. A XVI. században Cortez és Pizarro katonái által terjedt el Európában, ahol a dohányt elsősorban csodanövénynek tartottak.  Gyógyszerként és dísznövényként is szolgált, „szentfű” névvel illették. Sir Walter Raleigh, angol író, költő tette divatossá. Érdekes módon, Magyarországon a török idők alatt hódított, miközben Törökországban és Angliában ekkor már halálbüntetést róttak ki a dohányosokra, az egyház pedig kiátkozta őket. A tiltás megsokszorosította a szeretetét, világot hódított. Már a XVII. században beszélhetünk dohányzás elleni kampányról, melyet I. János, angliai király indított.

Hihetetlen, hogy mire képes az alapvetően rossz ízű, kis pálcika, mely oly sok embert függővé tesz. Az ijesztő látvány az, amikor már kisiskolás korben a gyerekek rá mernek gyújtani. Az idő és a tapasztalat megmutatta, a tiltás mindig az ellenkezőjét váltja ki, nem csak a gyermekben, hanem az egész társadalomban. A leszokás eltökéltsége belülről kell, hogy jöjjön. Hatással lehet ránk a környezet, adhatnak tanácsokat és tippeket, de az első lépés, hogy az eltökéltség bennünk fogalmazódjon meg.

 

Kapcsolódó cikkek: